Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Warsztaty "Opowieść o chlebie"


Wydarzenie dodał(a) Renata Stawczyk-Mizińska
ponad 11 lat temu, wyświetleń 2500


Wpis został sprawdzony przez moderatora

9 października 2014r. w Przedszkola nr 124 w Warszawie odbyły się warsztaty kulinarno-plastyczne dla dzieci pt. „Opowieść o chlebie”. Na warsztatach dzieci poznały świat dawnych zwyczajów i legend. Warsztaty poprowadziła pani etnograf. Tym razem dzieci zapoznały się z tradycjami związanymi z pieczeniem chleba świątecznym i codziennym. Lepiły figurki z ciasta chlebowego żytniego na wzór tradycyjnych kurpiowskich „byśków”.  Robiono je między Nowym Rokiem a Świętem Trzech Króli. Jak się okazuje, były one niegdyś na Kurpiach tradycyjnym elementem okresu świątecznego. „Byśki” to figurki zwierząt: krów, koni, owiec, „nowe latka” - krąg z postacią pasterza w środku i wizerunkami kaczek, gęsi, kurek na okręgu. Byśki i nowe latka wypiekano z ciasta chlebowego. Wierzono, że jeśli się upiecze się ich tak dużo, by zabrakło na nie miejsca na stole, zapewnią dostatek i urodzaj. Efektem końcowym warsztatów były właśnie przepiękne „byśki”.

Renata Stawczyk-Mizińska
Przedszkole nr 124 w Warszawie

 


Zobacz wszystkie wpisy
od Renata Stawczyk-Mizińska



Wyślij wiadomość
do Renata Stawczyk-Mizińska

bliżej MAX

Nielimitowany dostęp do scenariuszy, filmów i piosenek – wszystko w jednym miejscu! BLIŻEJ MAX to wygodny i korzystny abonament, który łączy wszystkie nasze usługi. Subskrybując, zyskujesz dodatkowo:

  • gotowe plany miesięczne i tygodniowe,
  • atrakcyjne zestawy pomocy dydaktycznych,
  • 10 pobrań, które możesz wykorzystać na dowolne materiały ze strony blizejprzedszkola.pl.

Komentarze

Wyślij wiadomość do Renata Stawczyk-Mizińska