Bezpieczne przedszkole

Wydarzenie dodał(a) Katarzyna Malinowska

W marcu 2014 nasze przedszkole przystąpiło do ogólnopolskiego konkursu „Bezpieczne dziecko – bezpieczne przedszkole” połączonego ze szkoleniem dla nauczycieli realizowanym w formule e – learning. Zadania konkursowe należało wykonać do końca maja.
Celem konkursu było wpojenie dzieciom w wieku przedszkolnym elementarnych zasad bezpieczeństwa obowiązujących w placówkach, domach, na placach zabaw, w kontakcie z przyrodą, w kontaktach z osobami nieznajomymi oraz w ruchu drogowym. W związku z tym zaplanowano szereg działań zgodnych z regulaminem konkursu, które realizowane były we współpracy ze środowiskiem lokalnym. Ponieważ zagadnienia związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem były realizowane systematycznie od początku roku szkolnego, działania związane z udziałem w konkursie stały się ich uzupełnieniem i rozszerzeniem.
Zadania konkursowe podzielone zostały na kilka bloków tematycznych, a mianowicie:

• Zagrożenia w kontaktach z przyrodą
  • Pierwsza pomoc
  • Bezpieczeństwo w ruchu drogowym
  • Bezpieczeństwo w domu, przedszkolu i na podwórku
  • Wycieczka do Straży Pożarnej
  • Kontakty z nieznajomymi
  • Bezpieczeństwo w Internecie
  • Bezpieczne kontakty ze zwierzętami
  • Niebezpieczne substancje
  • „Szanuj swoją koleżankę i swojego kolegę”

Jednym z zadań konkursowych była też próbna ewakuacja. Dzień wcześniej omówiono z dziećmi przebieg ćwiczeń wyjaśniając jednocześnie ich znaczenie dla bezpieczeństwa wszystkich osób znajdujących się w obiekcie. Przedszkolaki uczyły się na sygnał ustawiać w pary, poznały wszystkie drogi ewakuacyjne na terenie placówki, dowiedziały się, że nie można nic ze sobą zabierać, ani zawracać. Próbna ewakuacja odbyła się w wyznaczonym dniu, nie podano oczywiście godziny ćwiczeń. Wszystkie osoby znajdujące się w przedszkolu szybko i sprawnie opuściły placówkę i zgromadziły się w wyznaczonych miejscach.
Wiele działań realizowanych było we współpracy ze środowiskiem lokalnym. Odbywały się spotkania z funkcjonariuszami Policji i Straży Miejskiej, zorganizowano wycieczkę do Straży Pożarnej, wspierali nas również rodzice, którzy w ramach prezentacji swoich zawodów (pielęgniarka, groomer – znany u nas jako psi fryzjer) uczyli dzieci podstawowych zasad bezpieczeństwa. Dzięki podjętym działaniom dzieci poznały i zrozumiały zasady warunkujące bezpieczeństwo na terenie przedszkola i poza nim oraz nauczyły się postępować zgodnie z nimi. Działania przedszkola w zakresie bezpieczeństwa nagrodzone zostały certyfikatem „Bezpieczne przedszkole”.

od Katarzyna Malinowska

do Katarzyna Malinowska