Przedszkolne zajęcia dodatkowe "Zabawy plastyczne"

Wydarzenie dodał(a) Ewa Świątek

Cele działania:

- rozwijanie zainteresowań i uzdolnień dzieci;
- poznanie nowych technik plastycznych;
- doskonalenie sprawności manualnych;
- pokazanie dzieciom i rodzicom atrakcyjnej formy spędzania czasu wolnego.

Opis działania:

W mijającym roku szkolnym dzieci z Przedszkola Publicznego w Ożarowie miały możliwość korzystania z dodatkowych, plastycznych zajęć prowadzonych  na terenie naszej placówki. Celem tych zajęć było rozwijanie zainteresowań i uzdolnień plastycznych dzieci oraz możliwości  twórczych dzieci w trakcie różnorodnych działań plastycznych. Przedszkolaki doskonaliły sprawność manualną i rozwijały wyobraźnię  poprzez wykonywanie ciekawych prac różnymi technikami plastycznymi. Zajęcia odbywały się w każdą środę od godziny 15.15. do godziny 16.15 dzięki temu zainteresowani mogli w przedszkolu, w godzinach popołudniowych aktywnie spędzać czas wolny. Zajęcia cieszyły się dużą popularnością. Biorąc po uwagę formę zajęć i ich efektywność grupa mogła liczyć maksymalnie 14 uczestników chociaż zainteresowanych było więcej.
Dzieci miały możliwość słownego przedstawienia swojej pracy oraz uczestnictwa w zabawie ruchowej lub tematycznej związanej z wykonaną pracą. Końcowym etapem pracy na zajęciach było prezentowanie własnoręcznie wykonanej pracy na wystawce znajdującej się  przy sali jak również na stronie internetowej przedszkola.
Przedszkolaki bardzo chętnie, aktywnie i z dużym zaangażowaniem wykonywały przeróżne prace plastyczne związane z porą roku  np.: Portret Mikołaja ze swojej dłoni, Serduszko walentynkowe z cekinów, Malujemy pisanki z wykorzystaniem sztalugi i palety, Rybka z płyty CD. Mali plastycy brali udział w konkursach: "Na tropie wielkanocnych zwyczajów”, "Wiosno, ach to ty”. Wykonali album okolicznościowy składający się z prac przedstawiających budynki użyteczności publicznej znajdujące się w naszym mieście i wiosenne bukiety. Album ten wraz z życzeniami złożyli na ręce Burmistrza Ożarowa z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego. Własna twórczość była dla nich źródłem radości, dobrej zabawy, a także nauki poprzez praktyczne działanie. Uczestnicy zdobyli nowe umiejętności i są bogatsi w nowe doświadczenia.
Na pamiątkę aktywnego i systematycznego uczestnictwa w "Zabawach plastycznych” dzieci  otrzymały dyplomy i drobne upominki.
Sposobem ewaluacji całościowej było wypełnienie przez rodziców dzieci ankiety:

ANKIETA DLA RODZICÓW  NA TEMAT ZAJĘĆ DODATKOWYCH

DRODZY RODZICE!

ANKIETA  DOTYCZY  PLASTYCZNYCH  ZAJĘĆ DODATKOWYCH "ZABAWY PLASTYCZNE”

ANKIETA JEST ANONIMOWA

PROSZĘ O SZCZERE WYPOWIEDZI. WYNIKI ANKIETY POMOGĄ W UDOSKONALENIU PRACY PRZEDSZKOLA.

1.    DLACZEGO PAŃSTWO  ZAPISALIŚCIE DZIECKO NA PLASTYCZNE  ZAJĘCIA DODATKOWE?

2.    CO DAŁO PAŃSTWA DZIECKU UCZESTNICTWO W ZAJĘCIACH?

3.    CZY  DZIECKO PAŃSTWA CHĘTNIE UCZESTNICZYŁO W PLASTYCZNYCH ZAJĘCIACH DODATKOWYCH I DLACZEGO?

4.    CZY PAŃSTWA ZDANIEM TAKIE ZAJĘCIA DODATKOWE  POWINNY SIĘ ODBYWAĆ W PRZEDSZKOLU I DLACZEGO?

DZIĘKUJĘ  ZA UDZIELENIE ODPOWIEDZI

Z analizy ankiety wynika(cytuję), iż:

- Dzieci zdobyły wiele umiejętności i poznały nowe techniki plastyczne.

- Nauczyły się staranniej wykonywać prace, współpracować w grupie.

- Miały możliwość rozwijać swoje zdolności i dłużej spędzać czas z rówieśnikami w przedszkolu.

- Zajęcia były wyczekiwane przez dzieci.

- Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach, które prowadzone były w sposób ciekawy.

Rodzice jednogłośnie stwierdzili, iż dodatkowe zajęcia plastyczne w przedszkolu to bardzo dobry pomysł i powinny być prowadzone w przedszkolu. Podali także propozycje prowadzenia innego rodzaju zajęć dodatkowych np. informatycznych, angielskiego, muzycznych.

Opis uzyskanych efektów:

- Chętny, aktywny i systematyczny udział dzieci w dodatkowych zajęciach plastycznych.

- Wyrobienie umiejętności wykonywania prac plastyczno- technicznych.

- Zdobycie nowych doświadczeń i umiejętności plastycznych.

- Wzrost świadomości na temat aktywnego sposobu spędzania czasu wolnego.

- Promowanie przedszkola.

Wnioski z realizacji:

- Kontynuacja  realizacja plastycznych zajęć dodatkowych na terenie przedszkola w kolejnym roku szkolnym.

- Włączanie się do udziału w  konkursach plastycznych.

od Ewa Świątek

do Ewa Świątek