Światowy Dzień Wody

Wydarzenie dodał(a) Paulina Dębiec
ponad 10 lat temu, wyświetleń 2081

W dniach 21 i 24 marca nasze przedszkole obchodziło uroczyście Światowy Dzień Wody.

Światowy Dzień Wody  zainicjowany został przez ONZ z uwagi na  fakt, iż  ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do wody.Pierwsze obchody odbyły się w 1993 roku  i co roku organizowane są pod innym hasłem.

Europejskim elementem obchodów Światowego Dnia Wody  jest Dzień Morza Bałtyckiego.

Nasza współpraca z KLUBEM GAJA zaowocowała  piątkowym swoistym zaadoptowaniem fragmentu rzeki Piasecznicy . Wszystkie dzieci wraz z opiekunami wyruszyły w tym dniu w barwnych korowodach na ulice Ujazdu ,rozdając balony i chorągiewki z logo święta, odwiedzając : Urząd Gminy, Bank, Ośrodki Zdrowia, apteki, sklepy, czy też zakład fryzjerski. Na wcześniej przygotowanych szablonach rybek zbieraliśmy od mieszkańców Ujazdu życzenia dla ukochanego Bałtyku . Następnie w parku szukaliśmy ukrytych pod oznakowanymi drzewami  zadań które miały wykonać poszczególne grupy: rozwiązywaliśmy zagadki na temat zmieniających się pór roku oraz wody i jej znaczenia w przyrodzie. Po wykonaniu zadań ozdobiliśmy brzeg zaadoptowanego fragmentu  rzeki Piasecznicy rybkami które zebraliśmy oraz tymi które wykonały dzieci w domu wspólnie ze swoimi rodzicami. Z uwagi na fakt że był to jednocześnie Pierwszy Dzień Wiosny , śpiewając piosenki i recytując wiersze o wiośnie przebraliśmy naszą Zimę w strój wiosenny i wspólnie z Wiosną wróciliśmy do przedszkola.

Jako Honorowy „Klub Naszej Ziemi” działający przy Fundacji „Nasza Ziemia” przystąpiliśmy w tym roku do realizacji programu ph:  „PRZYJACIELE BAŁTYKU” , zaproponowanego przez w/w fundację. (Warto wspomnieć, iż Fundacja  „Nasza Ziemia” znana jest jako inicjatorka   Programu -  „Międzynarodowe Sprzątanie Bałtyku”). My jako realizatorzy programu „PRZYJACIELE BAŁTYKU” postaramy się być ambasadorami w morskiej sprawie i ekspertami w tej dziedzinie .

W dniu 24 marca zaprosiliśmy do przedszkola współorganizatora Gminnego Konkursu Plastycznego „ Morze Bałtyckie widziane oczami dziecka” Panią Dyrektor GOK w Ujeździe Katarzynę Rutkowską – Bernacką , a także laureatów w/w konkursu plastycznego wraz z  opiekunami:Po wręczeniu nagród i pamiątkowym zdjęciu wystąpiły dzieci z naszego przedszkola prezentując piosenki o tematyce związanej z ochroną i znaczeniem wody dla człowieka i przyrody.

Dzieci wspólnie z opiekunami uczestniczyły także w konkursach ruchowych , różnorodnych pląsach i zabawach tanecznych . Ciekawym elementem tego dnia był Happening „ Kolejka po wodę” oraz „ Rzeka pełna ryb”. Dzieci wspólnie z zaproszonymi gośćmi napisały list pt: „ Kochane Morze…” wyrażając swoje życzenia i pragnienia w stosunku do innych oraz do przyrody.

Kolejne działania w ramach tego programu , który będziemy realizować do końcam – ca  maja, to:

• Zaproszenie gości – specjalistów , którzy opowiedzą oraz zademonstrują nam właściwości wody i jej znaczenie w życiu
  • Prezentacje multimedialne oraz zajęcia edukacyjne o tematyce dotyczącej ochrony wody pitnej
  • Wzięcie udziału w zaproponowanej przez Klub Gaja wizualizacji Rzeki Idealnej i zagrożeń jakie może spowodować człowiek , a także:
  • Wycieczki i spacery nad zaadoptowany fragment rzeki Piasecznicy, nad Zalew Sulejowski ( jako sztuczny zbiornik na rzece),  na Niebieskie Źródła, Skansen rzeki Pilicy

Wszystkie opisane powyżej działania  będą mogły być zrealizowane przy współpracy z naszymi partnerami: GOK w Ujeździe, Urzędem Gminy w Ujeździe, a nawet ze Stacją Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego na HELU ( FOKARIUM)

I oczywiście dzięki nieocenionej pomocy rodziców drogich przedszkolaków : którzy  wspólnie z GOK w Ujeździe oraz ujezdzkim Przedszkolem ufundowali nagrody w gminnym konkursie plastycznym.

od Paulina Dębiec

do Paulina Dębiec