Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Kolorowe pory roku w naszym przedszkolu


Wydarzenie dodał(a) Maria Klimczak
ponad 8 lat temu, wyświetleń 1395


Wpis został sprawdzony przez moderatora

Dorośli i dzieci lubią, kiedy w ich otoczeniu jest kolorowo i wesoło, czują sie wówczas swobodnie, spokojnie i bezpiecznie. Każdy z nas ma swój ulubiony kolor, który dominuje np. w ubiorze. Znajomość kolorów i umiejetność ich rozpoznawania nie jest wrodzona - małe dzieci muszą się tego nauczyć. Istnieje jednak różnica miedzy rozpoznawaniem kolorów, a ich świadomym nazywaniem. W naszym przedszkolu wprowadziliśmy tradycję witania nowej pory roku z przeżywaniem "święta koloru". Przyporządkowaliśmy kolejnym porom roku odpowiednie kolory. I tak: Wiosna - to "Święto Koloru Zielonego", Lato - "Święto Koloru Żóltego", Jesień - "Święto Koloru Czerwonego", a Zima, to "Święto Koloru Białego". W tych dniach wszyscy, zarówno personel przedszkola i dzieci, przychodzą ubierani zgodnie z kolorystyką przypisaną danemu świętu. Gospodarzami imprezy są odpowiednio: Pani Wiosna, Pan Lato, Pani Jesień czy też Pani Zima. Przebieg każdego spotkania jest urozmaicony zaówno pod względem formy, metody jak i dynamiki. Znając naszych odbiorców, dostarczamy im rozrywki, która przyniesie wszystkim wiele radości, a tym samym wpłynie na doskonalenie ich umiejetności poznawczych i twórczych. Stosujemy więc: konkursy, zagadki, improwizacje, wspólne śpiewy, muzykowanie, pląsy i i tańce. Imprezy kończymy wykonaniem prac odpowiadającym tematycznie kolejnym porom roku. Prace te z kolei prezentowane są rodzicom w szatni przedszkolnej. Akcentem wieńczącym kolorowe święto, jak również utrwalającym określony kolor, jest słodka niespodzianka na: czerwonym kwiatku, białej śnieżynce, zielonym listku lub żółtym słoneczku - w zależności od naszej inwencji. Jest nam bardzo wesoło i kolorowo do ostatniej minuty pobytu dziecka w przedszkolu. W tym roku szkolnym wprowadziliśmy jeszcze dwa kolorowe święta: "Święto Koloru Brązowego" i "Święto Koloru Pomarańczowego". Pierwszy połączyliśmy z Urodzinami Pluszowego Misia, a drugi z Marchewkowym Dniem. 
Z naszych obserwacji wynika, że ten sposob utrwalania kolorów i barw daje konkretne efekty w postaci prawidłowego ich rozpoznawania i określania przez naszych milusińskich. Spróbujcie sami! Miłej i kolorowej zabawy! Do konca roku szkolnego jeszcze dwie pory roku............
 

Opracowały:
Maria Klimczak - nauczyciel dyplomowany MP nr 52
Beata Sułek - dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 52 w Katowicach

Komentarze

Wyślij wiadomość do Maria Klimczak