Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Niezwykłe spotkania


Wydarzenie dodał(a) Dorota Czapiga
ponad 10 lat temu, wyświetleń 1453


Wpis został sprawdzony przez moderatora

Dla dziecka zabawa jest pracą, dobrem, obowiązkiem, ideałem życia.
Jest jedyną atmosferą, w której może ono psychicznie oddychać, a zatem i działać.
E. Claparede

 


Rodzina i przedszkole to dwa najważniejsze środowiska, które w szczególny sposób oddziałują na dziecko. Dlatego powinny ze sobą ściśle współdziałać, bowiem aktywny udział rodziców w procesie wychowania i edukacji pociech w przedszkolu ma ogromne znaczenie. Ich zadaniem jest wprowadzenie dziecka w świat ludzi dorosłych oraz uczenie sztuki życia.
Każda rodzina dostarcza dziecku pierwszych doświadczeń, które wpływają na jego życie. Rodzina i przedszkole wyposaża dziecko w odpowiednie umiejętności, wartości, zainteresowania, wiedzę, stosunek do nauki, pracy oraz postawy i przekonania. 
Dziecko od najmłodszych lat ma styczność z przedstawicielami różnych zawodów. Na początku są to, członkowie rodziny: rodzice, dziadkowie, znajomi, a także osoby spotkane w życiu codziennym: lekarz, sprzedawca, listonosz, kierowca, itd. Dzięki zaangażowaniu rodziców naszych przedszkolaków z Samorządowego Przedszkola nr 130 w Krakowie nasi podopieczni mieli okazję zdobyć wiedzę o pracy i zawodach swoich rodziców. Kontakty z ludźmi różnych zawodów sprzyjają gromadzeniu wiedzy o ich pracy oraz mają wpływ na kształtowanie szacunku dla niej. Dzieci zobaczyły z bliska ubiór charakterystyczny dla omawianego zawodu, wytwory ludzkiej pracy, oraz poznały cechy, jakie trzeba mieć, aby móc wykonywać dany zawód, np. zamiłowanie, oddanie, poświęcenie, cierpliwość, odpowiedzialność, odwagę... Spotkania i rozmowy z rodzicami, dziadkami koleżanek i kolegów z przedszkola wzbudzały wśród przedszkolaków duże zainteresowanie. Dzieci z zaciekawieniem słuchały jak trudny, wymagający oddania i poświęcenia jest zawód pielęgniarki – mamy Wojtusia, poznały jej biały strój, zobaczyły też, co pielęgniarka nosi w dużej czarnej torbie oraz w jaki sposób może pomagać dzieciom i dorosłym.
Celem wizyty lekarza – taty Emilki było zachęcenie do dbania o swoje zdrowe i prowadzenie zdrowego stylu życia poprzez promowanie zasad spożywania właściwych pokarmów oraz korzystania z ruchu na świeżym powietrzu. Pan doktor zwrócił uwagę dzieci na związek między chorobą a leczeniem i koniecznością przyjmowania lekarstw oraz zastrzyków. Dzieci miały niepowtarzalną okazję do samodzielnego posłuchania bicia własnego serca przez stetoskop, jak również zapoznania się z podstawowym sprzętem medycznym.
Wizyta dziadka Arkadiusza – górnika z kopalni węgla w Mysłowicach była nowym doświadczeniem. Przedszkolaki dowiedziały się, jaką odwagę musi mieć górnik pracujący głęboko pod ziemią. Obejrzały mundur galowy, kolory pióropuszy, odznaczenia, które górnicy otrzymują za swoją niebezpieczną i odpowiedzialną pracę.
Niecodziennym gościem był tatuś Jerzego – żołnierz – spadochroniarz, który opowiedział dzieciom o odpowiedzialnej służbie żołnierza. Dzieci podczas spotkania zafascynował mundur spadochroniarza. Przymierzały czerwony beret, hełm kevlarowy, hełmofon czołgisty i kamizelkę wojskową, taktyczną. Obejrzały uzbrojenie, produkty żywieniowe specjalnie zapakowane na ćwiczenia w terenie. Atrakcją był też film przedstawiający skoki spadochronowe w wykonaniu żołnierzy z jednostki wojskowej, w której służy nasz gość. Wspólne zdjęcia i zaproszenie do odwiedzenia jednostki wojskowej zakończyło ciekawe spotkanie.

W ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom rodzice, dziadkowie przychodzą do przedszkola by poczytać pociechom bajki. Są to chwile bardzo przez dzieci wyczekiwane.  Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały bajek czytanych przez mamę Alicji, Zuzi, Eleny, Arka, Wiktora, Rocha. Kontynuując współpracę z rodzicami planujemy przybliżyć dzieciom zawód strażaka – tata Emilki oraz zawód muzyka – tata Rocha, Dominika. Takie spotkania będą też materiałem do opracowania projektu edukacyjnego. Rozmowa z dzieckiem dostarcza dodatkowych danych na temat tego, co już wiedzą i czego chciałyby się dowiedzieć. Na bazie tych spotkań będziemy poszerzać zgromadzone informacje, które przyczynią się do lepszego zrozumienia świata.
Współdziałanie przedszkola z rodzicami buduje most do lepszego zrozumienia i poznania wzajemnych oczekiwań, a to stanowi podstawę do określenia wspólnych celów wychowawczych. Bo przecież jak mówi wiersz Juliana Tuwima Wszyscy dla wszystkich –

Tak dla wspólnej korzyści i dla dobra wspólnego
Wszyscy muszą pracować, mój maleńki kolego.

 

Nauczycielki Samorządowego Przedszkola nr  130
Dorota Czapiga, Renata Galus

                                                                                                        

Scenariusze zajęć


Szukasz scenariuszy zajęć na różne okazje? Sprawdź naszą bazę gotowych scenariuszy.

Komentarze

Wyślij wiadomość do Dorota Czapiga

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!