Światowy Dzień Pluszowego Misia w Zembrowie

Wydarzenie dodał(a) Alina Goworek

Już po raz kolejny w poniedziałek  w Przedszkolu w Zembrowie obchodziliśmy „Światowy Dzień Pluszowego Misia" w grupie dzieci 3 i 4 latków. Z tej okazji przedszkolaki przyniosły do przedszkola pluszowe misie. W bogatej scenerii i strojach misiów dzieci bawiły się wraz ze swoimi milusińskimi. Od samego rana mamy, „misiowe kuchareczki”, piekły dla dzieci słodkie bułeczki z kruszonką i zdrowe bułki grahamki. Robiły też swojskie masełko i „Kubusiowy” soczek.

Zapoznałam dzieci z krótką historią misia.
Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej, bo 111 lat temu w 1902 roku, kiedy to prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt wybrał się na polowanie. Gdy został postrzelony mały niedżwiadek prezydent ujrzawszy jego przerażenie, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek... Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która do dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

Dzieci zaśpiewały piosenkę „Zjadaj miód” zachęcając wszystkich do zjadania miodu, który jest dobry na chrypkę, grypę, kaszel, katar i dreszcze. Była zabawa muzyczno-ruchowa „Niedżwiadki- Niejadki”, inscenizacja „Złotowłosa i trzy niedźwiadki”. Dzieci gimnastykowały się ze swoimi pluszakami. Tańczyliśmy do piosenek ”Muzyczny pociąg” oraz „Gumisie”. Maluchy utrwalały nazywanie części ciała w zabawie ”Mój miś” oraz układając sylwety misiów z powycinanych elementów. Wykonaliśmy pracę plastyczną wyklejając kuleczkami piankowymi misia. Potem były konkurencje sprawnościowe, wiadomości przyrodnicze oraz wylizywanie miodu z talerzyków z wizerunkiem misiów.
Na zakończenie uroczystości wszystkie dzieci złożyły przyrzeczenie i otrzymały dyplomy „Prawdziwego Przyjaciela Pluszowego Misia”. Uwieńczeniem uroczystości był tort w kształcie misia, który również zawdzięczamy naszym wspaniałym rodzicom.

od Alina Goworek

do Alina Goworek