Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Przedszkolne muzykowanie


Wpis dodał(a) Magdalena Kasznia
ponad 8 lat temu, wyświetleń 5723


Wpis został sprawdzony przez moderatora

Konspekt zajęć koleżeńskich prowadzony w grupie dzieci 4,5- letnich.

 

Prowadząca: Magdalena Kasznia

Data: 25.04.2018 r.

Temat: „Przedszkolne muzykowanie”- rozwijanie słuchu muzycznego z użyciem instrumentów muzycznych oraz innych źródeł dźwięku

Cele ogólne:

  • kształcenie funkcji słuchowych, wzrokowych i ruchowych
  • rozwijanie umiejętności wypowiadania się przez muzykę
  • uczestniczenie w zabawach rytmicznych

Cele operacyjne:

 Dziecko:

  • rozwiązuje zagadki słowne, dźwiękowe
  • rozpoznaje instrumenty po dźwiękach przez nie wydawanych, nazywa je
  • różnicuje dźwięki głośne i ciche
  • wykonuje akompaniament do piosenki
  • uczestniczy w zabawach rytmicznych, tanecznych
  • reaguje na polecenia nauczyciela
  • naśladuje ruch nauczyciela

Metody:

- słowne: rozmowa, objaśnienia, instrukcje, zagadki

- oglądowe: pokaz, obserwacja

- czynne: zadań stawianych do wykonania, ćwiczeń

Formy pracy :

- praca indywidualna

- praca z całą grupą

Pomoce: kolorowe kartki, koperty  z zagadkami, instrumenty perkusyjne, łyżki, worki na śmieci, kamienie, grzechotki po jogurtach, chusta animacyjna, woreczki,talerzyki papierowe, groch, nagrania muzyczne.

Przebieg zajęć:

1.„ Słuchamy ciszy''- zabawa doskonaląca aparat słuchu. Nauczyciel zwraca się do dzieci szeptem: Zamykamy oczy i przez chwilę staramy się „ posłuchać ciszy''. Następnie każde dziecko wypowiada szeptem swoje imię.

2. Zabawa muzyczno- ruchowa „Kolorowe kartki” –dzieci naśladują ruch nauczyciela z wykorzystaniem kartek.  

3.Rozwiązywanie zagadek słownych o instrumentach. Nauczyciel rozkłada na dywanie 4 ponumerowane koperty. Wybrane dziecko wybiera numer koperty i dzieci rozwiązują zagadki:

Okrągły i brzuchaty, wśród zabawek czasem leży

Zależy mu na tym, aby go uderzyć.

Gdy stuknę go czasem-zagra pod palcami

Głośno mi dziękuje, gdy stukam palcami.                        (bębenek)

 

Mały i cienki, cieniutkim głosem

Zagra piosenki pod twoim nosem.                                   (flet)

 

Zrobione są z drewna, cztery struny mają.

Gdy pociągniesz po nich smyczkiem

To pięknie zagrają.                                                    (skrzypce)

 

Duża albo mała, jak u słonia zwie się.

Gdy zaczynasz w nią dmuchać

Melodia się niesie.                                                        (trąbka)

4. „Muzyczne instrumenty”- pokaz przedszkolnych instrumentów perkusyjnych- utrwalenie nazw. Pokazanie dzieciom innych źródeł dźwięku- łyżki, worki na śmieci, grzechotki po jogurtach, kamienie.

5. „Perkusyjna zgadula”- wysłuchiwanie dźwięków instrumentów, na których w ukryciu

 ( za parawanem) gra nauczyciel, podawanie nazw tych instrumentów bądź dźwięków.

6 .Zabawa ruchowa „Wirujące koło''- chód po obwodzie koła przy akompaniamencie instrumentu  perkusyjnego z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Dzieci  poruszają się w rytmie granym przez nauczyciela- marsz, podskoki, chód na palcach. Na mocne uderzenie w instrument dzieci zmieniają kierunek ruchu.

7. Zabawa muzyczna „ Muzykowanie”-  z wykorzystaniem worków na śmieci.  Dzieci  siedzą w kole, mają przed sobą rozłożony worek. Przy muzyce „ Clap ,clap song” wykonują ruchy za nauczycielem.

8. Zabawa muzyczno- rytmiczna „ Woreczki”- dzieci przekazują sobie woreczek zgodnie ze wskazówkami nauczyciela. Wykorzystanie do zabawy utworu Gotitas de amor.

9. Nasza mała orkiestra- podział  dzieci na grupy- każda grupa dostaje inny instrument. Zadaniem dzieci jest gra na instrumentach, które zostaną wywołane przez nauczyciela – dyrygenta.

10.„Czarodziejski instrument”- ekspresja plastyczna z wykorzystaniem papierowych talerzyków i kaszy.

11. Prezentacja powstałych instrumentów.

12. Podziękowanie za udział w zajęciach.

 


Zobacz wszystkie wpisy
od Magdalena Kasznia



Wyślij wiadomość
do Magdalena Kasznia

bliżej MAX

Nielimitowany dostęp do scenariuszy, filmów i piosenek – wszystko w jednym miejscu! BLIŻEJ MAX to wygodny i korzystny abonament, który łączy wszystkie nasze usługi. Subskrybując, zyskujesz dodatkowo:

  • gotowe plany miesięczne i tygodniowe,
  • atrakcyjne zestawy pomocy dydaktycznych,
  • 10 pobrań, które możesz wykorzystać na dowolne materiały ze strony blizejprzedszkola.pl.

Komentarze

Wyślij wiadomość do Magdalena Kasznia