Zajęcia w ramach terapii integracji sensorycznej

Wpis dodał(a) Renata Zegarmistrz

Scenariusz zajęć terapeutycznych z zakresu kształtowania obrazu i schematu ciała.

Czas trwania zajęć: 45 minut.

Osoba powadząca: Renata Zegarmistrz - nauczyciel wspomagający, oligofrenopedagog, terapeuta SI.

Cele:

• wyczuwanie części ciała,,
  • kształtowanie obrazu i schematu ciała,
  • rozwijanie orientacji przestrzennej,
  • stymulowanie komunikacji werbalnej,
  • nawiązanie współpracy dziecko - terapeuta.

Metody pracy:

• metoda integracji sensorycznej,
  • metoda pozytywnych wzmocnień,
  • metoda ćwiczeń.

Formy pracy: indywidualna.

Środki dydaktyczne: piłeczki, gąbki, rękawice do masażu, lustro, ilustracje zwierząt /bocian. żaba, niedźwiedź,motyl, wąż/, lina, model człowieka w częściach, ubrania wycięte z kolorowego papieru, bańki mydlane, miska z wodą, gumowe kaczki, gra twister, płyta z nagraniem muzyki relaksacyjnej.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie różnymi częściami ciała – witają się nasze ręce, stopy, plecy, brzuchy, głowy. Dziecko wita się z prowadzącym różnymi częściami ciała, nazywa je.

2. Masowanie części ciała za pomocą materiałów o różnej fakturze. Dziecko wybiera, czym chce być masowane.

3. Zabawa z zaczarowanym lustrem – dziecko porusza częściami ciała stojąc przed lustrem, dotyka lustra.

4. Kalambury – dziecko losuje obrazek zwierzątka, nazywa je i naśladuje jego ruchy: bocian- stanie na jednej nodze, kot – czworakowanie, żaba – podskoki, motyl – poruszanie ramionami, wąż – pełzanie.

5. Spacer wąską dróżką – dziecko idzie po linie stopa za stopą.

6. Czyja to postać? – dziecko składa model człowieka z części i dopasowuje ubrania do odpowiedniej pory roku.

7. Wiosenne bańki – dziecko zbija bańki różnymi częściami ciała/ dmucha samo wytwarzając bańki.

8. Wrzucanie gumowych kaczuszek do stawu – dziecko wrzuca kaczuszki do miski z wodą raz prawą, raz lewą ręką, podrzuca do góry.

9. Po której stronie łąki mieszkają zwierzęta – dziecko wymienia zwierzęta znajdujące się po lewej stronie. A potem po prawej, następnie na przemian.

10. Spacer po wiosennej łące - dziecko porusza się według instrukcji: zrób np. dwa kroki do przodu, trzy do tyłu (itp.); można wykorzystać planszę do gry „Twister”.

11. Relaksacja przy muzyce – masowanie ciała dziecka piłeczką.

od Renata Zegarmistrz

do Renata Zegarmistrz