Społeczność
Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.
Zajęcia w ramach terapii integracji sensorycznej
Wpis został sprawdzony przez moderatora
Scenariusz zajęć terapeutycznych z zakresu kształtowania obrazu i schematu ciała.
Czas trwania zajęć: 45 minut.
Osoba powadząca: Renata Zegarmistrz - nauczyciel wspomagający, oligofrenopedagog, terapeuta SI.
Cele:
- wyczuwanie części ciała,,
- kształtowanie obrazu i schematu ciała,
- rozwijanie orientacji przestrzennej,
- stymulowanie komunikacji werbalnej,
- nawiązanie współpracy dziecko - terapeuta.
Metody pracy:
- metoda integracji sensorycznej,
- metoda pozytywnych wzmocnień,
- metoda ćwiczeń.
Formy pracy: indywidualna.
Środki dydaktyczne: piłeczki, gąbki, rękawice do masażu, lustro, ilustracje zwierząt /bocian. żaba, niedźwiedź,motyl, wąż/, lina, model człowieka w częściach, ubrania wycięte z kolorowego papieru, bańki mydlane, miska z wodą, gumowe kaczki, gra twister, płyta z nagraniem muzyki relaksacyjnej.
Przebieg zajęć:
- Powitanie różnymi częściami ciała – witają się nasze ręce, stopy, plecy, brzuchy, głowy. Dziecko wita się z prowadzącym różnymi częściami ciała, nazywa je.
- Masowanie części ciała za pomocą materiałów o różnej fakturze. Dziecko wybiera, czym chce być masowane.
- Zabawa z zaczarowanym lustrem – dziecko porusza częściami ciała stojąc przed lustrem, dotyka lustra.
- Kalambury – dziecko losuje obrazek zwierzątka, nazywa je i naśladuje jego ruchy: bocian- stanie na jednej nodze, kot – czworakowanie, żaba – podskoki, motyl – poruszanie ramionami, wąż – pełzanie.
- Spacer wąską dróżką – dziecko idzie po linie stopa za stopą.
- Czyja to postać? – dziecko składa model człowieka z części i dopasowuje ubrania do odpowiedniej pory roku.
- Wiosenne bańki – dziecko zbija bańki różnymi częściami ciała/ dmucha samo wytwarzając bańki.
- Wrzucanie gumowych kaczuszek do stawu – dziecko wrzuca kaczuszki do miski z wodą raz prawą, raz lewą ręką, podrzuca do góry.
- Po której stronie łąki mieszkają zwierzęta – dziecko wymienia zwierzęta znajdujące się po lewej stronie. A potem po prawej, następnie na przemian.
- Spacer po wiosennej łące - dziecko porusza się według instrukcji: zrób np. dwa kroki do przodu, trzy do tyłu (itp.); można wykorzystać planszę do gry „Twister”.
- Relaksacja przy muzyce – masowanie ciała dziecka piłeczką.
Zobacz wszystkie wpisy
od Renata Zegarmistrz
Wyślij wiadomość
do Renata Zegarmistrz
bliżej MAX
Nielimitowany dostęp do scenariuszy, filmów i piosenek – wszystko w jednym miejscu! BLIŻEJ MAX to wygodny i korzystny abonament, który łączy wszystkie nasze usługi. Subskrybując, zyskujesz dodatkowo:
- gotowe plany miesięczne i tygodniowe,
- atrakcyjne zestawy pomocy dydaktycznych,
- 10 pobrań, które możesz wykorzystać na dowolne materiały ze strony blizejprzedszkola.pl.