Od Przedszkolaka do Pitagorasa - innowacja matematyczna

Wpis dodał(a) Agnieszka Piasecka

Matematyka jest delikatnym kwiatem, który rośnie nie na każdej glebie i zakwita nie wiadomo, kiedy i jak. /Jean Fabre/

Według teorii opracowanej przez Howarda Gardnera istnieje osiem inteligencji wielorakich: językowa, ruchowa, wizualno- przestrzenna, muzyczna, przyrodnicza, i interpersonalna oraz matematyczno- logiczna. Inteligencje te są potencjałem, które można rozwijać w trakcie różnorakich działań. Aby pomóc naszym przedszkolakom rozwijać je na jak najwyższym poziomie opracowałyśmy innowację programowo- metodyczną „Od Przedszkolaka do Pitagorasa”. I choć wydawać by się mogła innowacją stricte matematyczną, to  w trakcie jej realizacji rozwijane są również inne inteligencje.

Innowacja łączy w sobie poznanie podstaw matematyki z umiejętnością używania ich w sytuacjach dnia codziennego. Dzieci uczą się podstawowych zagadnień matematycznych poprzez formy zajęć, które wykorzystują ich naturalną ciekawość.

Innowacja adresowana jest do dzieci 3, 4 i 5 letnich uczęszczających do naszego przedszkola oraz ich rodziców i rodzeństwa. Raz w tygodniu (sugerowanym dniem jest wtorek) rodzice za pośrednictwem poczty e-mail otrzymują tekst (wiersza, opowiadania, piosenki), z którym zapoznają dzieci. Na podstawie utworu wykonują konkretne zadania, a ich wytwory przynoszą w poniedziałek do przedszkola. W przedszkolu praca na podstawie tekstu jest kontynuowana, a ze zgromadzonych prac tworzona wystawa.

Ewaluacja - dla nauczyciela miernikiem osiągnięcia oczekiwanego efektu jest przeprowadzenie krótkiej ankiety wśród rodziców dotyczącej spostrzeżonych efektów realizowanych działań. Podczas obserwacji aktywności dzieci nauczyciel na bieżąco monitoruje przebieg realizacji projektu i jego efekty. W bieżącym monitoringu wykorzystana jest tablica oparta na metodzie daltońskiej do odznaczania zrealizowanych zadań. Na tablicy w wierszach zamieszczone są imiona i nazwiska dzieci, natomiast kolumny pionowe zawierają numery zadań przewidzianych do realizacji zgodne z tytułem tekstu. Takich zadań jest 15 dla dzieci 3- letnich i 28 dla dzieci 4- i 5- letnich. Każde zrealizowane zadanie jest odznaczane na tablicy, która okazała się również znakomitą forma mobilizowania rodzin, które początkowo nie brały udziału w realizacji innowacji.

W toku realizacji innowacji zauważyłyśmy między innymi rozwój współpracy między przedszkolem, a środowiskiem rodzinnym dziecka, rozwój zainteresowań matematycznych i logicznego myślenia dzieci. Uważamy, iż taka forma zadań korzystnie wpływa na rozwój systematyczności i odpowiedzialności, co zaowocuje w przyszłości i przygotuje przedszkolaki do roli uczniów, a rodzicom uzmysłowi jak ważne jest rozwijanie pozytywnych przyzwyczajeń od najmłodszych lat.

Elwira Modzelewska, Agnieszka Piasecka (Przedszkole Samorządowe nr 82 w Białymstoku)

od Agnieszka Piasecka

do Agnieszka Piasecka