W karnawale Skrzaty bawią się wspaniale

Wpis dodał(a) Elżbieta Kwiecińska

Bal karnawałowy wpisany jest w harmonogram uroczystości naszego przedszkola. To już przedszkolna tradycja. I tak jak co roku na długo przed dniem balu dzieci snują opowieści o tym, jak będzie wyglądać ich karnawałowe przebranie. Zanim jednak nastąpił ten ważny dzień zaplanowałam tematykę, która  przybliżyła dzieciom zwyczaje  związane  z karnawałem.

Czas ten był wypełniony muzyką, której codzienne słuchaliśmy. Śpiewaliśmy też piosenki i tańczyliśmy. Był to tydzień pełen ciekawych, kreatywnych i angażujących ruchowo zabaw.

Do zapoznania dzieci z polskimi tradycjami wykorzystałam planszę edukacyjną dołączoną do miesięcznika. Były zabawy dydaktyczne, matematyczne, gdzie przedszkolaki doskonaliły umiejętność liczenia, a posługując się kolorowymi serpentynami porównywały obiekty, mierzyły ustaloną miarą. W czasie słuchania wierszy i opowiadań maluchy rozwijały umiejętności komunikacyjne i bogaciły słownictwo. Rozmowy przy ilustracjach o strojach, przebraniach zachęcały do budowania dłuższych wypowiedzi. Dużo radości sprawiła dzieciom zabawa „Kim ja właściwie jestem?”. Wszystkie dzieci ochoczo wychodziły na środek i starały się odgadnąć jaka postać przedstawiona jest na emblemacie przymocowanym na ich plecach.

W czasie realizacji karnawałowej tematyki nie zabrakło zajęć plastycznych. Przedszkolaki  tworzyły między innymi własną, niepowtarzalną maskę. Do jej sporządzenia wykorzystały różne błyszczące, kolorowe materiały: sreberka, piórka, koraliki, cekiny itp. Przygotowane rekwizyty uatrakcyjniły maskowe tańce.

Wiele radości naszym wychowankom przyniosła też sesja w fotobudce. Dzieci ze śmiechem dobierały akcesoria i pozowały do zdjęć.

I wreszcie przyszła pora na bal. Dla rodziców to nie lada wyzwanie, ale i tym razem nie zawiedli i przygotowali wspaniałe kostiumy dla swych pociech. Dzieci przebrane były za księżniczki, zwierzątka, piratów. Było kolorowo i bajkowo. Bal umożliwił dzieciom spędzenie czasu w miłej, radosnej atmosferze.

Karnawał, to nieodłączny element dzieciństwa. Dla Skrzatów był to magiczny czas. To czas muzyki i tańca oraz poznawania tradycji.

od Elżbieta Kwiecińska

do Elżbieta Kwiecińska