CYKL SPOTKAŃ ADAPTACYJNYCH „WESOŁE PODRÓŻE DO PRZEDSZKOLA”

Wpis dodał(a) Angelika Strzelecka

CYKL SPOTKAŃ ADAPTACYJNYCH „WESOŁE PODRÓŻE DO PRZEDSZKOLA”

Data: 29, 30, 31 sierpnia 2017 r.

Opracowanie i prowadzenie: Magdalena Padowicz,  Angelika Strzelecka

Grupa wiekowa: dzieci 3-letnie, grupa I „Fiołki”

Miejsce: Przedszkole nr 7 „Janka Wędrowniczka” w Śremie

Cele ogólne:

• zapoznanie z dziećmi i ich rodzicami,
  • zapoznanie z personelem przedszkola,
  • stworzenie dzieciom odpowiednich warunków do szybkiej adaptacji w nowym środowisku społecznym, jakim jest przedszkole,
  • ukazanie rodzicom metod i form pracy stosowanych w pracy z dziećmi,
  • czerpanie radości ze wspólnej zabawy.

Przed każdym spotkaniem dzieci otrzymują bilety – wizytówki ze swoim imieniem .

Spotkanie I

Temat: „Po  morskich falach statek się kołysze by do przedszkola  przypłynąć  dzisiaj.”

Pomoce dydaktyczne:  piosenki na płytach CD, zabawki (lalki, klocki, samochody, plansze z narysowanymi półkami), korki , farby na talerzykach , chorągiewki z imionami  dzieci,  czapeczki dla wszystkich dzieci z gazet.

Przebieg:

1. Przywitanie dzieci i rodziców, przedstawienie pracowników przedszkola. Wręczenie( wizytówek ) chorągiewek z imionami dzieci.
  2.  Zabawa „Szykujemy się  do podróży statkiem”. Dzieci sprawdzają czy mają buty na nogach, spodnie, spódnice, zakładają czapki na głowy wykonane z gazet.
  3. Dzieci siadają na przygotowanych z materacy tratwach i płyną w rytm muzyki, wykonując zadania: posyłają buziaki, machają rączkami, głowami, chowają głowy, gdy zaczyna się burza itp.
  4. Po dotarciu na miejsce wybierają się z rodzicami w parach w rytm piosenki w poszukiwaniu przedszkola.
  5. Wszyscy wspólnie siadają w wyznaczonym miejscu ciesząc się, że znaleźli się w przedszkolu.
  6. „Robimy porządek po burzy” - dzieci segregują zabawki na właściwe półeczki.
  7. Zabawa plastyczna  „Moje imię – moja chorągiewka” – dzieci ozdabiają  za pomocą korków i farb swoje chorągiewki (wizytówki) z imionami.
  8. Zabawy swobodne w sali.
  9. Sprzątanie po zabawie.
  10. Wspólny poczęstunek – zabiegi higieniczne.
  11.  Zabawy  w ogrodzie przedszkolnym.
  12. Zaproszenie na następny dzień do przedszkola.

Spotkanie II

Temat: „Do pociągu wsiadamy, w podróż do przedszkola się wybieramy.”

Pomoce dydaktyczne: pluszaki  - zając, jeż, wiewiórka, pacynka krasnala , kolorowe figury wycięte z papieru, klej, pędzelki, wagoniki z papieru kolorowego dla każdego dziecka.

Przebieg:

1. Przywitanie dzieci i rodziców. Wręczenie( wizytówek )  wagoników z imionami dzieci.
  2. Dzieci  wsiadają do pociągu wraz z rodzicami śpiewając piosenkę” Jedzie pociąg, jedzie pociąg”.
  3. Wyjście z pociągu - marsz do poznanej piosenki na pierwszym spotkaniu.
  4. Przyglądanie się spotkanym w lesie zwierzętom  (pluszaki  - zając, jeż, wiewiórka) – naśladowanie sposobu ich poruszania .
  5. Poznanie krasnala  „Dreptusia.
  6. Ozdabianie swojego  wagonu  za pomocą kolorowych figur geometrycznych.
  7. Zabawy swobodne w sali.
  8. Wspólny poczęstunek – zabiegi higieniczne.
  9. Sprzątanie po zabawie, zaproszenie do zabaw w ogrodzie.
  10. Zaproszenie na następny dzień do przedszkola.

Spotkanie III

Temat: „Autobusem do przedszkola jedziemy, bo świetnie bawić się chcemy.”

Pomoce dydaktyczne: kolorowe piłeczki,  piłeczki wykonane z papieru z imieniem dziecka, klej, pędzelki, duża sylweta autobusu.

Przebieg:

1. Zabawa do piosenki „ Koła autobusu kręcą się”.
  2. Wycieczka po mieście w parach do piosenki - „Marsz, marsz”.
  3. „Kolorowe zagadki” – dzieci otrzymują piłeczki w rożnych kolorach na przerwę w muzyce odkładają  je do właściwej obręczy wg koloru.
  4. Zabawy z piłeczkami - masażyki z rodzicami „Jestem piłka kolorowa do zabawy dziś gotowa, poruszam się w rożne strony i każdy jest zadowolony”.
  5. Przyklejanie wizytówki – piłki ze swoim imieniem do sylwety autobusu.
  6. Zabawy w sali.
  7. Sprzątanie po zabawie.
  8. Wspólny poczęstunek – zabiegi higieniczne.
  9. Zabawy  w ogrodzie przedszkolnym.
  10. Zaproszenie na następny dzień do przedszkola.

od Angelika Strzelecka

do Angelika Strzelecka