"Wieczerza Wigilijna" w PM 11 w Pabianicach

Wpis dodał(a) Agnieszka Baśko

SCENARIUSZ  ORGANIZACJI  UROCZYSTEJ WIECZERZY WIGILIJNEJ

1. TYTUŁ WYDARZENIA:  „WIGILIJNY WICZÓR DZIŚ ZAPRASZA NAS, NA ŚWIĄTECZNE UCZTOWANIE, KTÓRE ROZŚWIETLA BETLEJEMSKIEJ GWIAZDKI BLASK”.
  2. TERMIN:  20. 12. 2017 r.
  3. MIEJSCE: SALA ZABAW GRUPY IV INTEGRACYJNYEJ „MISIAKI” ORAZ „PRZEDSZKOLNA RESTAURACJA – JADALNIA”.
  4. ADRESACI:  DZIECI ZE WSZYSTKICH GRUP PRZEDSZKOLNYCH, NAUCZYCIELE, PRZEDSTAWICIELE RADY RODZICÓW ORAZ PRACOWNICY ADMINISTRACJI I OBSŁUGI.
  5. ORGANIZATOR/GOSPODARZ: PRZEDSZKOLE MIEJSKIE NR 11
    Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W PABIANICACH, UL. ŚW. JANA 28.
  6.  OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA ORGANIZACJĘ I PRZEBIEG WYDARZENIA: MAŁGORZATA BOROWIEC, AGNIESZKA BAŚKO, IWONA ŚWIĘTOSŁAWSKA.
  7. CELE WYDARZENIA:
  • Podtrzymywanie tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia.
  • Wytwarzanie radosnego i świątecznego nastroju poprzez kształtowanie umiejętności miłego i życzliwego komunikowania się ze sobą.
  • Wdrażanie do przestrzegania przyjętych norm kulturalnego zachowania się podczas uroczystości przedszkolnych.

Etap I –   PRZYGOTOWANIA   POPRZEDZAJĄCE   WYDARZENIE:

1. Ustalenie terminu i przebiegu wydarzenia.
  2. Uzgodnienie podziału obowiązków przy organizacji wydarzenia.
  3. Opracowanie i wydrukowanie dokumentów oraz pomocy dydaktycznych.
  4. Przygotowanie plakatu informacyjnego o planowanym wydarzeniu oraz informacji do gazetki „Figielek” i kroniki przedszkolnej.
  5. Zaproszenie przedstawicieli Rady Rodziców oraz zaprzyjaźnionych harcerzy z Hufca Pabianice.
  6. Przygotowanie świątecznego menu.
  7. Przygotowanie świątecznej dekoracji w sali „Misiaków” oraz „Przedszkolnej restauracji”.
  8. Zorganizowanie oprawy muzycznej i fotograficznej – sprzęt nagłaśniający, płyty
    z muzyką, aparat fotograficzny.

Etap II –   PRZEBIEG   WYDARZENIA:

1. Powitanie zebranych przedszkolaków, nauczycieli i pracowników administracji i obsługi oraz zaproszonych gości – przedstawicieli Rady Rodziców z wykorzystaniem wiersza:

Szła kolęda w noc grudniową, pukała do drzwi
i wołała żeby ludzie do stajenki szli.
Dziecko małe, maluteńkie przyszło na ten świat,
a w stajence ściany cienkie i dziurawy dach.
Tam Maryja, stary Józef i dzieciątko śpi,
otwórz dla nich na święta swego serca drzwi.
Niechaj radość ta świąteczna trafi w każdy kąt,
 a my Wam życzymy Wesołych Świąt.

2. Wprowadzenie w świąteczną atmosferę, zwrócenie uwagi na elegancki ubiór dzieci, nauczycieli i gości, podanie celu spotkania, wyjaśnienie czym jest wigilia poprzedzone podawanymi przez dzieci propozycjami.

3. „Przedszkolne kolędowanie” – zaproszenie do wspólnego zaśpiewania kolędy pt. „Przybieżeli do Betlejem” z repertuaru „Arki Noego”.

4. Zaproszenie do wysłuchania świątecznego opowiadania pt. „Narodziny Jezusa” z książki pt. „Biblia i ja” w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom czytanego przez panią katechetkę.

5. „Goście w stajence” – rozmowa o tym, kto przybył do stajenki, wybieranie odpowiednich osób i zwierząt pasujących do stajenki, przypinanie ich do przygotowanego szablonu szopki.

6. Odebranie „Betlejemskiego Światełka Pokoju” od zaprzyjaźnionych harcerzy z Hufca Pabianice – przypomnienie historii narodzenia Pana Jezusa oraz symboliki przekazania światełka.

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Każdego roku wybrane dzieci odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiegow Betlejem. Następnie światło bierze udział w światowej sztafecie. Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r . Tradycją jest, iż Polscy harcerze otrzymują Światło od słowackich skautów. W tym roku Betlejemskie Światło Pokoju zapłonie po raz 27 – jako znak braterstwa, jedności i pokoju. Tegoroczne hasło sztafety brzmi: „W Tobie jest światło”.

7. Wspólne śpiewanie pastorałki pt. „Do stajenki”.

8. Rozstrzygnięcie rodzinnego konkursu plastycznego pt. „Anioły, aniołki, aniołeczki” – omówienie konkursu, prezentacja prac konkursowych, wręczenie nagród i dyplomów.

9. „Wszyscy, wszystkim ślą życzenia…” – uroczyste złożenie życzeń przez dyrektora przedszkola.

10. Zaproszenie do wigilijnego stołu wraz z prezentacją świątecznego menu:

Dziś wieczerzy wigilijnej nadszedł radosny czas i do świątecznego stołu pragnę zaprosić wszystkich was.

Kiedy tylko razem usiądziemy i wszystkiego spróbujemy, wnet gwiazdeczka betlejemska, która świeci nam o zmroku,

da nam radość, zdrowie, szczęście w nadchodzącym nowym roku.

Zatem posłuchajcie moi mili, co będziecie dziś kąsili: na początek barszczyk czerwony wam podamy,

do którego gwiazdeczkowy makaron dodamy. Dalej pierogami z pieczarkami was poczęstujemy,

a do nich kapustę z grochem zaserwujemy. W święta nie może zabraknąć też słodkości,

którymi także poczęstujemy dostojnych gości. Makowcem z lukrem i skórką pomarańczową

oraz piernikiem z marmoladą was ugościmy i kompotem jabłkowym z goździkami i cynamonem napoimy.

A zatem do stołu serdecznie zapraszamy,  życząc smacznego, wigilijne ucztowanie zaczynamy.

11. „Dzisiaj w Betlejem” – wspólny śpiew znanej i lubianej przez dzieci kolędy wraz z ilustracją ruchową jej refrenu.

12. Spożywanie „Wieczerzy wigilijnej” w „Przedszkolnej restauracji” wraz z symbolicznym łamaniem się opłatkiem.

13. Podziękowanie za udział w uroczystości, pożegnanie.

Pabianice, dn. 20. 12. 2017 r.

O p r a c o w a n o   w  z e s p o l e: Małgorzata Borowiec, Agnieszka Baśko, Iwona Świętosławska

od Agnieszka Baśko

do Agnieszka Baśko