Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka u Skrzatów

Wpis dodał(a) Ewa Chylińska

Dnia 20 listopada Skrzaty z Miejskiego Przedszkola nr 14 w Płocku świętowały Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, który obchodzony jest w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka w 1959 r. oraz Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 r. Tego dnia dzieci dowiedziały się, że każdy człowiek ma swoje prawa i normy, które go chronią i pozwalają funkcjonować w społeczeństwie i  państwie. Świat nie należy tylko do dorosłych. Dzieci też mają swoje prawa, które należy znać i respektować. Pretekstem do rozmowy o prawach dzieci był wiersz A. Widzowskiej „Małe cuda”. Skrzaty zauważyły, że dobrze być dzieckiem, ale aby dziecko było szczęśliwe, muszą być respektowane jego prawa: do miłości, nauki, szanowania ich godności i prywatności, życia bez przemocy i poniżania, ochrony przed złym traktowaniem i krzywdzeniem, wyrażania swoich uczuć. Wspólne zabawy były okazją do zacieśnianie więzi między dziećmi, integracji i tworzenia atmosfery radości podczas świętowania. Aby utrwalić zdobytą wiedzę Skrzaty kolorowały obrazki przedstawiające ilustrowane prawa dziecka.

od Ewa Chylińska

do Ewa Chylińska