Przedszkolaki z Jasła "W krainie Orła Białego"

Wpis dodał(a) Gabriela Zdunek-Gajda

W ramach projektu "W KRAINIE ORŁA BIAŁEGO" wszystkie 4 grupy: Krasnale, Misie, Biedronki i Plastusie realizowały zajecia, podczas których poznawały nasze symbole narodowe, a także pielęgnowały wartości patriotyczne. "Krasnale" w czasie zabawy z mapą poznawały pojęcie "Moja Ojczyzna". Kolorowały na temat "Mój dom". Zaznaczyliśmy nasze miasto -Jasło na mapie. W czasie zabawy ruchowej "Kolor czerwony, kolor biały'' dzieci ustawiały się według kolorów, układały flagę z kartek papieru.,,'Flaga narodowa "- dzieci tworzyły kompozycje z białych i czerwonych elementów.​

W grupie dzieci 4-letnich "MISIE" przeprowadzone zostały zajęcia poznawcze oraz muzyczno-ruchowe "Płynie Wisła płynie". Ich celem było kształtowanie poczucia przynależności narodowej i patriotycznej postawy, poznanie własnego kraju, jego tradycji i kultury, rozwijanie uzdolnień tanecznych i wokalnych.

Dzieci rozpoczęły zabawą integracyjną w kole. Następnie odczytywały globalnie wyrazy: WISŁA, KRAKÓW, WARSZAWA, GDAŃSK, POLSKA. Po zaprezentowaniu mapy Polski, dzieci odszukiwały na niej poznane miasta oraz Wisłę i zaznaczały , tym samym wzbogacając wiedzę na jej temat.Poznały podstawowe kroki krakowiaka oraz słowa piosenki "Płynie Wisła płynie", na koniec zatańczyły w rytmie wymienionej piosenki.

"Biedronki" rozpoczęły zajęcia od przypięcia do swoich ubrań kotylionów w barwach ojczystych - biało - czerwonych, a następnie zostały przybliżone dzieciom wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. Dzieci rozwiązywały zagadki dotyczące naszego kraju, wspólnie recytowaliśmy wiersz "Kto ty jesteś?" W. Bełzy. W trakcie zabawy ruchowej "Taniec kolorów" z wykorzystaniem chusteczek białych i czerwonych dzieci ustawiały się w kołach według kolorów, tworzyły pary, tańczyły wspólnie w wielkim kole. Następnie wysłuchały wiersz "Róże Agaty" T. Kubiaka i układały z puzzli flagę Polski. Szacunek i miłość do Ojczyzny dzieci wyraziły wykonując w grupach flagi Polski. Najpierw zrobiły z bibuły kuleczki białe i czerwone, a następnie wyklejały obszar, tak aby powstała flaga Polski.

Poszukiwacze Przygód - W kraju orła białego

Podczas realizacji tego projektu przedszkolaki pielęgnowały wartości patriotyczne.

od Gabriela Zdunek-Gajda

do Gabriela Zdunek-Gajda