Przedszkole nr 21 Rybnik eTwinning projekt

Wpis dodał(a) Hanna Jary

25 października przyznano dla Przedszkola nr 21 kolejne, międzynarodowe wyróżnienie - Europejską Odznakę Jakości (European Quality Label), za realizowany w roku szkolnym projekt "Mali Naukowcy - odkrywają ziemię”.

Projekt zostanie również pokazany w specjalnym miejscu na Europejskim Portalu: www.etwinning.net. Członkami były takie kraje jak: Polska, Litwa, Rumunia, Bośnia i Hercegowina, Turcja, Portugalia, Chorwacja, Estonia oraz Grecja. Każdy z partnerów otrzymał Europejską Odznakę Jakości. W Bursie (Turcja) odbyła się prezentacja wyników poprzez udział w konferencji plenarnej tureckiego partnera. Przedszkole w Kłokocinie może poszczycić się licznymi projektami, które odnoszą bardzo wysokie miejsca i wyróżnienia w Polsce oraz za granicami kraju.

Głównym zadaniem dzieci było przygotowanie eksperymentów nawiązujących do odkrywania ziemi oraz odtwarzanie eksperymentów partnerów. Każdy z partnerów stworzył tablicę eTwinning w swojej sali. Odbyły się również wideokonferencje, tworzenie i rozgrywanie gier multimedialnych oraz tradycyjnych. Partnerzy przygotowywali dokumenty Word z opisem eksperymentów krop po kroku. Każdy z osób projektu miał swoją podstronę TwinSpace na której rozpowszechniał wypracowane materiały. Nawiązując do tytuły projektu każdy kraj posadził roślinę w swojej sali bądź przedszkolnym ogrodzie. Rośliny były pielęgnowane oraz podlewane przez dzieci. Wspólnie z dziećmi planowano działania oraz poszukiwano oryginalnych pomysłów. Prowokowano je do wyciągania wniosków oraz szukania zależności. Określano przyczyny i skutki. Zabawy badawcze były też świetną okazją do kształtowania w umyśle dziecka nowych operacji umysłowych, takich jak: analiza, synteza, porównanie i uogólnianie. Przy okazji dzieci rozwijały wytrwałość, koncentrację uwagi i spostrzegawczość. Obserwowaliśmy poczynania kolegów/ koleżanek o podobnej tematyce projektowej. Dodaliśmy nowe rozwiązania (QR code, chmura-obrazkowa ewaluacja), aby uatrakcyjnić projekt. Poprzez realizację projektu dzieci nabyły ważne informacje dotyczące dbania o otaczającą przyrodę oraz konieczność jej szanowania.

Europejska Odznaka Jakości przyznawana jest raz w roku przez Centralne Biuro Programu eTwinning placówką, których praca nad realizacją projektu została oceniona jako reprezentująca najwyższy europejski poziom. Odznakę mogły otrzymać te projekty, które w wyniku procesu selekcji zostały zaproponowane do Europejskiej Odznaki Jakości przez co najmniej jedno krajowe Biuro Kontaktowe, oraz w których co najmniej dwóch partnerów otrzymało już Krajową Odznakę Jakości.

Koordynator projektu: mgr Hanna Jary

od Hanna Jary