Scenariusz zajęć - tradycje bożonarodzeniowe.
Tytuł: „Tradycje bożonarodzeniowe”.
Cele ogólne:
- przybliżanie tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia
- budzenie wrażliwości, pozytywnych przeżyć dziecka
- doskonalenie mowy,
- doskonalenie motoryki małej,
- rozwijanie umiejętności wokalnych oraz rytmicznych
- stworzenie miłego, świątecznego nastroju
Cele szczegółowe:
dziecko:
- zna tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia
- odpowiada na zdane przez nauczyciela pytania
- układa życzenia bożonarodzeniowe
- wykonuje świąteczną kartkę
- śpiewa pastorałkę
Metody:
- słowna
- czynna
- zadań stawianych dziecku
Formy pracy:
- indywidualna
- zespołowa
Środki dydaktyczne: sianko, biały obrus, naczynia, świeca, opłatek, stroik, płyta CD, kartki, papierowe choinki, papierowe ozdoby, życzenia.
Przebieg zajęć:
1. Wysłuchanie tekstu
„Świąteczne życzenia”
Gdy pierwsza gwiazdka błyśnie na wieczornym niebie,
gdy popłynie w świat kolęda,
przy choince zbiera się rodzina,
to już są święta.
Gwiazdka z nieba śle promyki złote
i spełnia nam marzenia.
Z ust do ust i z serc do serc
płyną dobre życzenia.
Na wigilijnym stole jasno płonie świeca
i dwanaście potraw czeka.
Znajdzie się dziś miejsce dla każdego,
to już są święta.
I dziś życzymy sobie tego, co najlepsze,
dużo zdrowia, dużo szczęścia.
I prezentów pod choinką wiele,
to już są święta.
2. Rozmowa kierowana na temat wysłuchanego tekstu
Dzieci wymieniają tradycje związane ze świętami, odpowiadają na zadane pytania.
3. Przygotowanie wigilijnego stołu.
Dzieci nakrywają stół wykorzystując: sianko, biały obrus, stroik, naczynia, świecę, opłatek, pamiętają o dodatkowym nakryciu dla niespodziewanego gościa.
4. Układanie świątecznych życzeń, które każdy może złożyć w swoich rodzinach.
5. Wspólne śpiewanie pastorałki pt. „Skrzypi wóz”.
6. Wykonanie kartek bożonarodzeniowych.