W bocianim gnieździe. Scenariusz zajęć dla 3-4 latków.

Wpis dodał(a) Katarzyna Grom
2 tygodnie temu, wyświetleń 89

Temat: W bocianim gnieździe – historyjka obrazkowa.

Cele ogólne:

• rozwijanie percepcji wzrokowej i spostrzegawczości
  • kształtowanie właściwej reakcji na przerwę w muzyce
  • rozwijanie logicznego myślenia poprzez układanie historyjki obrazkowej w logiczną całość
  • przyklejanie obrazków we właściwej kolejności
  • rozwijanie mowy dziecka poprzez opowiadanie historyjki zgodnie z następstwem czasowym
  • ilustracja ruchowa treści piosenki

Metody wg Kwiatowskiej:

• słowne: objaśniająca i instrukcji
  • oglądowe: pokaz i obserwacja
  • czynne: zadań stawianych dziecku

Formy:

• indywidualna
  • zbiorowa

Środki dydaktyczne: duży arkusz kolorowego brystolu, np. niebieski; duża postać bociana pocięta na 4 fragmenty (każdy wielkości A4); kolorowe krążki dla każdego dziecka; piosenka „Bociek”; historyjka obrazkowa (4 elementowa) w kopertach; podkładka dla każdego dziecka; kleje, kolorowe kartki A4,

PRZEBIEG

Część wstępna

1. „Tajemnicza postać” - zabawa rozwijająca spostrzegawczość.

Nauczyciel zaprasza dzieci do koła. Następnie mówi, że bohaterem dzisiejszych zajęć będzie tajemnicza postać. Ale, żeby dowiedzieć się, kim ona jest trzeba odnaleźć ukryte w sali fragmenty obrazków i złożyć je w całość. Znalezione elementy dzieci składają a następnie przyklejają na duży arkusz brystolu. Następnie dzieci opisują wygląd bociana.

1. „Bociany do gniazd” - zabawa orientacyjno-porządkowa.

Nauczyciel losowo układa na dywanie kolorowe obręcze – bocianie gniazda. Zadaniem dzieci jest naśladowanie ruchów zgodnie z poleceniem nauczyciela, np. lot bocianów, bociany stoją na jednej nodze i wypatrują w trawie zielonych żab, wzbijają się do lotu. Na przerwę w muzyce lecą do gniazd.

Część główna

1. „W bocianim gnieździe” - układanie historyjki obrazkowej.

Nauczyciel opowiada historyjkę bez użycia obrazków.

Nadeszła piękna wiosna. Na niebie coraz częściej widać klucze przylatujących do naszego kraju ptaków. Wśród nich są biało czarne bociany, które budują gniazda na słupach i dachach stodół. Są to piękne i niezwykle mądre ptaki. W wybudowanym gnieździe samica składa jaja, które następnie wysiaduje. Gdy pisklęta wyklują się z jajek, bociania mama bardzo się o nie troszczy, dostarczając im pokarm. W ten sposób małe bociany rosną i nabierają sił. Kiedy bociany są już wystarczająco duże przychodzi czas by uczyć je latać, aby jesienią wraz z innymi bocianami mogły bezpiecznie odlecieć do ciepłych krajów.

Opowiadanie historyjki z użyciem obrazków. Dzieci opisują, co widzą na poszczególnych obrazkach. Następnie nauczyciel opowiada historyjkę i układa obrazki zgodnie z jej treścią.

Układanie historyjki obrazkowej przez dzieci. Dzieci wyciągają obrazki z koperty. Nauczyciel ponownie opowiada historyjkę obrazkową zgodnie z którą dzieci układają kolejno obrazki na swoich podkładkach.

2. Przyklejanie obrazków na kadkę przy stolikach.

3. Opowiadanie historyjki obrazkowej przez chętne dzieci.

Część końcowa

4. „Bociek” - ruch z muzyką.

Dzieci naśladują ruchem i gestem treść piosenki zgodnie z pokazem nauczyciela.

1. Kle, kle, boćku, kle, kle,

witaj nam, bocianie!

Łąka ci szykuje, łąka ci szykuje

żabki na śniadanie. (bis)

2. Kle, kle, boćku, kle, kle,

usiądź na stodole!

Chłopcy ci zrobili, chłopcy ci zrobili

gniazdo w starym kole. (bis)

3.Kle, kle, boćku, kle, kle,

witamy cię radzi.

Gdy zza morza wracasz, gdy zza morza wracasz,

wiosnę nam sprowadzasz. (bis)

5. Wręczenie emblematów „Przyjaciel bociana”

6. Podsumowanie i zakończenie zajęć.

Katarzyna Grom,

PS 45 "Chatka Kilkulatka" w Białymstoku