Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Konspekt zajęć z zakresu preorientacji zawodowej w przedszkolu


Wpis dodał(a) Natalia Mucha
rok temu, wyświetleń 1069


Wpis został sprawdzony przez moderatora

Temat: Zawody i atrybuty zawodów

Cel główny: poznanie zawodów oraz ich atrybutów

Cele operacyjne (dziecko):

- nazywa zawody,

- wie jakie atrybuty potrzebne są do wykonywania zawodów,

- rozwija logiczne myślenie,

- reaguje na komunikaty słowne,

- rozróżnia strony lewą od prawej,

- reaguje na wcześniej umówiony sygnał,

- odgrywa rolę w zabawie pantomimicznej,

- pokonuje nieśmiałość i nabiera pewności siebie występując na tle grupy.

Metody:

- słowne,

- oglądowe,

- aktywizujące (pantomima).

Formy pracy:

- grupowa, indywidualna.

Rozwijane kompetencje kluczowe:

- obywatelskie, w zakresie rozumienia i tworzenia informacji.

Punkty z rozporządzenia MEN w sprawie doradztwa zawodowego:

- 2.1, 2.2, 2.4, 2.5, 2.6.

Środki dydaktyczne:

- zawody (karty), atrybuty zawodów (fiszki), szarfy lub obręcze hula – hop, kodowanie – fiszki (start, stop), duży arkusz papieru podzielony na 12 pół (tabela 4 kolumny i 3 wiersze), kodowanie fiszki matematyczne (start, stop), skoczna muzyka,

Przebieg zajęć

Część wstępna:

  1. Zabawa na powitanie: Wszyscy są witam Was.

Część właściwa:

  1. Co to jest?

Dzieci siedzą w kręgu. Nauczyciel rozkłada na dywanie szarfy (lub hula – hop), a na środku fiszki zdjęciami do dołu. Nauczyciel demonstruje i omawia z dziećmi karty z zawodami, Następnie rozkłada po jednej karcie do każdej szarfy (lub hula – hop). Zadaniem chętnego dziecka jest wylosowanie fiszki, nazwanie tego co znajduje się na zdjęciu i przyporządkowuje atrybut do odpowiedniego zawodu i włożyć fiszki do szarfy (hula – hop).

  1. Poruszaj się zgodnie z instrukcją?

Dzieci siedzą na dywanie, nauczyciel pokazuje plansze wskazuje pole startu i mety za pomocą fiszek startu i stopu. Rozkłada fiszki z atrybutami zawodów w dowolnym miejscu planszy (po 3). Zadaniem chętnego dziecka jest przejście po planszy w taki sposób by zebrać wszystkie fiszki dotyczące zawodu, którego nazwę nauczyciel wypowie i dotrzeć do pola z napisem stop. Ważne by dziecko mówił jaką drogą się porusza np. 2 pola do przodu.

  1. Znajdź swój zespół

Dzieci stoją na dywanie w rozsypce, nauczyciel wręcza po jednej fiszce z atrybutem zawodu. Zadaniem dzieci jest poruszanie się po Sali w rytm muzyki. Na pauzę dzieci dobierają się w zespoły, tak by zdjęcia na fiszkach pasowały do jednego zawodu.

  1. Kto to? – kalambury

Dzieci siedzą w kole na dywanie. Nauczyciel przygotowuje karty ze zdjęciami zawodów. Chętne dziecko losuje jedną kartę ze zdjęciem zawodu tak by pozostałe dzieci nie widziały co się na niej znajduje. Zadaniem dziecka jest przedstawienie za pomocą gestów zdjęcia w taki sposób by pozostali odgadli jakiego zawodu dotyczy. Zabawa trwa do momentu, gdy wszystkie karty zostaną zaprezentowane.

Zakończenie zajęć:

  1. Zabawa Runka – co teraz czuję? odpowiadamy na pytanie jednym lub dwoma słowami.
  2. Pożegnanie – zabawa Iskierka.

 

Źródło: E. Bardczak - Sroka, S. Ciechowicz, Kompetencje kluczowe - przedszkole, Grupa MAC S.A., Kielce 2020.


Zobacz wszystkie wpisy
od Natalia Mucha



Wyślij wiadomość
do Natalia Mucha

bliżej MAX

Nielimitowany dostęp do scenariuszy, filmów i piosenek – wszystko w jednym miejscu! BLIŻEJ MAX to wygodny i korzystny abonament, który łączy wszystkie nasze usługi. Subskrybując, zyskujesz dodatkowo:

  • gotowe plany miesięczne i tygodniowe,
  • atrakcyjne zestawy pomocy dydaktycznych,
  • 10 pobrań, które możesz wykorzystać na dowolne materiały ze strony blizejprzedszkola.pl.

Komentarze

Wyślij wiadomość do Natalia Mucha