DZIEŃ GAZETY - SCENARIUSZ ZAJĘĆ

CELE:

- Rozwijanie sprawności manualnej

- Rozwijanie sprawności fizycznej

- Kształtowanie pomysłowości oraz inwencji twórczej

- Kształtowanie umiejętności współpracy w grupie

METODY:

• czynne
  • oglądowe
  • słowne

FORMY PRACY:

• indywidualna
  • z całą grupą

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: kartki z gazet dużego formatu, klej, nożyczki, taśma klejącą, kolorowe kartki formatu A4, nagrania muzyczne, magnetofon

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Powitanie
  2. Gimnastyka poranna – zestaw dowolnych ćwiczeń gimnastycznych z wykorzystaniem gazet:

- unosimy gazetę nad głowę

- przekładamy gazetę z ręki do ręki

- przekładamy gazetę na zmianę pod prawą nogą, pod lewą nogą

- podajemy gazetę osobie stojącej po prawej, po lewej stronie

3.  Ulepimy dziś bałwana – zabawa integracyjna rozwijająca motorykę małą

Dzieci siedzą w kole na dywanie, każde dziecko trzyma gazetę z poprzedniej zabawy ruchowej. Nauczyciel dzieli dzieci na trzy grupy: pierwsza grupa dzieci wspólnie ugniata z gazet pierwszą kulę, druga grupa - drugą kulę, trzecia-trzecią kulę. Wszystkie grupy sklejają za pomocą taśmy klejącej wszystkie trzy kule ze sobą. Dokładają wycięte z papierów kolorowych guziki, nos, czapkę, oczy, usta oraz miotłę dla powstałego w ten sposób bałwana.

4. Taniec na gazecie – zabawa muzyczno-ruchowa do dowolnej linii melodycznej

5. Bitwa na gazetowe kule – zabawa ruchowa z elementami celowania

6. Gazetowa wydzieranka – praca plastyczna, papieroplastyka

7. Gazetowe góry – zabawa muzyczno-ruchowa do instrumentalnej wersji piosenki CLAP CLAP SONG (The Claxons, sł. Maria Tomaszewska)

8. Gazetowe spódniczki i peleryny – zabawa plastyczno-techniczna

Każde dziecko otrzymuje dwie gazety, klej, nożyczki, taśmę klejącą według własnego pomysłu tworzy dla siebie wybrany element garderoby: czapkę, szal, spódniczkę, pelerynę itp.

9. Prezentacja wykonanych z gazet strojów.

10. Podziękowanie za wspólnie spędzony czas.

11. Ewaluacja zajęć

Jeśli zajęcia się podobały – dziecko rysuje na serduszku z gazety uśmiechniętą buźkę, jeśli się nie podobały, wówczas rysuje minkę smutną.

Bibliografia:

1. CLAP CLAP SONG (The Claxons, sł. Maria Tomaszewska) – pochodzi ze strony

1. Niektóre zabawy zaczerpnięte zostały z publikacji:

Książka Nauczyciela, seria: Ciekawa Zabawa – sześciolatki, cz.2,

wyd. Nowa Era