Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

PROJEKT "Technikoludek czyli dziecko w świecie technologii" - IV EDYCJA


Wpis dodał(a) Agnieszka Chudzik
, wyświetleń 143


Wpis został sprawdzony przez moderatora

"Technikoludek czyli dziecko w świecie technologii" autorstwa A.Chudzik, A. Mazur  czyli kilka słów o projekcie. 

To ogólnopolski projekt edukacyjny dla przedszkoli oraz szkół podstawowych ( klasy 1-3). W 2020/21 projekt był pierwszym projektem, jaki powstał w Polsce dla dzieci przedszkolnych zw. z technologią, który jednocześnie uczył dzieci nie tylko o zaletach ale i wadach nowoczesnej technologii lecz wprowadzał szeroko rozumianą profilaktykę. Co istotne projekt jest odpowiedzią na realizację podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa.

Organizatorem projektu jest Przedszkole nr 41 w Rybniku natomiast jego pomysłodawcami, jak również autorkami są Agnieszka Chudzik oraz Aleksandra Mazur. 

Głównym celem projektu jest wprowadzenie dziecka w świat technologii, wartości, piękna, zdrowia a także szeroko rozumiana profilaktyka zagrożeń i uzależnień od nowoczesnych technologii. Projekt zwraca uwagę również na aspekty logopedyczne czyli mowę dziecka (kompetencje językowe) oraz aspekty obcojęzyczne poprzez wprowadzenie zadań związanych z nauką języków obcych. 

Bardzo ważną kwestią, która wpłynęła na jakość projektu jest realizacja  w nim kompetencji kluczowych. Projekt znany jest na szeroką skalę w Polsce poprzez liczne artykuły, które powstały na jego temat oraz poprzez bardzo dobrą ocenę samych uczestników projektu.

Warto zwrócić uwagę również na to, że projektowi patronują:

  1. Kuratorium oświaty w Katowicach
  2. Kwartalnik "Antidotum- profilaktyka, wychowanie, zdrowie"
  3. Magazyn dla nauczycieli wychowania przedszkolnego "Bliżej Przedszkola"
  4. Magazyn dla nauczycieli wychowania przedszkolnego "Wychowanie w Przedszkolu"
  5. Radio 90Fm
  6. Studenckie radio "Sygnały" z Opola
  7. "Karty logopedyczne od LogoLab" oraz
  8. "Pomysłowa wiewiórka" - strona dla nauczycieli z pomocami dydaktycznymi na różne okazje
  9. "Educo" - firma produkująca robota "Zosia mała nauczycielka" oraz pomoce dydaktyczne do pracy

Działania projektowe polegają na realizacji jednego z pośród kilku zadań z danego miesiąca (zadania realizujemy od września/ października do czerwca). Do uczestnictwa w projekcie zgłaszają się nauczyciele, logopedzi - koordynatorzy, którzy reprezentują daną placówkę i wpisują ją w zgłoszeniu, które każdego roku podawane jest na stronie. Realizując projekt można podzielić się zadaniami w placówce np. każdy nauczyciel z placówki może wykonać po 1 zadaniu z regulaminu. Na koniec roku szkolnego czerwiec/lipiec po wypełnieniu przez koordynatora ankiety ewaluacyjnej oraz ew. wysłaniu sprawozdania uczestniczy otrzymują certyfikat. 

Fotorelacje z projektu oraz wszelkie inne rzeczy nauczyciele umieszczają na stronie internetowej projektu Facebook: https://www.facebook.com/groups/569304870415103 - strona jest tylko dla nauczycieli i służy tylko i wyłącznie działaniom projektowym. Natomiast dla rodziców, którzy chcą wiedzieć coś więcej o realizacji projektu w waszej placówce tworzycie Państwo zakładki na waszych stronach internetowych placówki lub tworzycie sobie gazetki informujące. 

Dodatkowymi atrakcjami projektu są: konkursy dla dzieci i nauczycieli, wewnętrzne szkolenia, dzielenie się pomocami oraz materiałami dydaktycznymi (np. prezentacjami) dlatego projekt posiada bogatą bazę dydaktyczną do realizacji różnych zajęć. 

Do każdej edycji dzięki "Pomysłowa wiewiórka" przygotowane są kalendarze z ciekawymi dniami w ciągu roku oraz zadaniami na cały miesiąc z projektu Technikoludek. "Karty logopedyczne od LogoLab" natomiast przygotowują pakiety edukacyjne bezpłatne i płatne dla chętnych. 

Każdego roku przygotowywane są również konkursy dla dzieci, jak i nauczycieli oraz w miarę możliwości szkolenia (w tym umożliwienie nauczycielom realizującym ścieżkę zawodową zadań związanych z awansem zawodowym).

Projekt jest projektem autorskim dlatego zakazane jest jego kopiowanie w jakiejkolwiek części bez zgody autora (mamy na myśli np. wykorzystanie zdań i części regulaminów celem stworzenia innych projektów). Oczywiście wspomnienie w różnych artykułach o naszym projekcie do tego się nie zalicza. 

Informacje o projekcie (regulaminy, kompetencje i inne) na stronach:

https://www.p41.miastorybnik.pl/projekty-i-programy.html

http://rozwinskrzydlajakorzel.blogspot.com/2023/07/4-edycja-ogolnopolskiego-projektu.html 

https://www.facebook.com/groups/569304870415103 - grupa projektowa na face - akceptacja tylko po podaniu miejsca pracy 

Serdecznie zapraszam

Agnieszka Chudzik oraz Aleksandra Mazur - autorki projektu

 

Scenariusze zajęć


Szukasz scenariuszy zajęć na różne okazje? Sprawdź naszą bazę gotowych scenariuszy.

Komentarze

Wyślij wiadomość do Agnieszka Chudzik

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
150 zł w prezencie za zakup wyprawki plastycznej! sprawdź