Z matematyką za pan brat – zabawy matematyczne.

Wpis dodał(a) Katarzyna Grom
11 miesięcy temu, wyświetleń 109

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW (dz. 6-letnie)

Data: 2023 r.

Temat: Z matematyką za pan brat – zabawy matematyczne.

Cele:

- dodawanie i odejmowanie na konkretach i częściowo w pamięci w sytuacjach zadaniowych

- rozwiązywanie i układanie zadań z treścią

- rozwijanie u dzieci zdolności do wysiłku umysłowego w sytuacjach trudnych, wymagających skupienia uwagi na wykonywanym zadaniu

- rozpoznawanie i odczytywanie godzin na tarczy zegarowej

- rozwijanie umiejętności rozpoznawania, nazywania i wskazywania cyfr 0-9 i liczby10

Pomoce: koraliki nawlekane po 10, tacki, kartoniki z działaniami, „matematyczne pudełko”, zestaw kartoników z liczbami 0-10 i znakami matematycznymi „+,-,=”, tamburyno, kartoniki z zestawem cyfr 0-6, dyplomy „Mistrza matematyki”

PRZEBIEG

1. Marsz po obwodzie koła w rytm uderzeń w tamburyno.

2. „Rozgrzewka matematyczna” - zabawa matematyczna sprawdzająca kompetencje dzieci w zakresie dodawania i odejmowania.

N-el rozdaje dzieciom tacki i koraliki do liczenia. Następnie podaje kilka przykładów działań na dodawanie i odejmowanie, np. 5+3=…, 7-4=…

3. „Magiczne kartoniki”- zabawa z kartonikami.

Dzieci otrzymują zestaw kartoników z liczbami 0-10 oraz znakami matematycznymi: +,-, =. Zadaniem dzieci jest układanie podanych działań i ich rozwiązanie.

4. „Mama i tata układają zadania”- układanie zadań z treścią przez rodziców.

Zapisywanie na karteczkach zadań z treścią wymyślonych przez rodziców.

Dzieci przypominają, jak powinno być budowane zadanie z treścią. Zgodnie z podpowiedziami, rodzice konstruują prostą treść do zadania, którą zapisują na kolorowej karteczce i wrzucają do „matematycznego pudełka”.

5. „Cyferki znam”- ruch z muzyką.

Ilustracja ruchowa piosenki. Dzieci wskazują stopą wskazane w tekście piosenki cyfry.

1. „Zadanie – to takie proste!” - rozwiazywanie i układanie zadań przez dzieci.
  2. Na gałęzi drzewa usiadły 2 wróble. Doleciały jeszcze 3 kawki? Ile ptaków razem siedziało na drzewie?
  3. Oliwia i Szymon posadzili w ogrodzie 5 tulipanów, 3 róże i 2 żonkile. Ile kwiatów razem posadziły dzieci
  4. Dominik przyniósł do przedszkola 9 aut. Podczas zabawy zgubił 5 aut. Ile aut zostało Dominikowi?
  5. Mama Sebastiana przygotowała przedszkolankom 10 pysznych dżemów owocowych: 3 truskawkowe, 2 wiśniowe. Policz, ile było dżemów jagodowych?
  6. Mama przyprowadziła dzisiaj Elenę o godzinie 8 do przedszkola, a odebrała o godzinie 13. Ile godzin Elena była w przedszkolu?
  7. Mecz piłki nożnej, na który Miłosz poszedł z tatą rozpoczął się o godzinie 12 i trwał 2h. O której godzinie skończył się mecz?
  8. Antoś w swoim przedszkolnym sklepiku miał 10 jabłek. Kornelia kupiła 3 jabłka. Ile jabłek zostało Antosiowi?
  9. Filip w swojej skarbonce miał 5 złotych na prezent dla mamy. Od taty dostał jeszcze 4 złote. Ile pieniędzy uzbierał Filip na prezent dla mamy?

Za 9 zł kupił kwiat dla mamy.

Wręczenie wykonanych kwiatów dla mam.

6. Rozwiazywanie zadań przygotowanych przez rodziców.

Dzieci losują zadanie do rozwiązania z magicznego pudełka.

7. Zakończenie i podsumowanie zajęć.

Rozdanie dyplomów „Mistrza matematyki”.

Katarzyna Grom

od Katarzyna Grom