Społeczność
Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.
Zajęcia otwarte dla nauczycieli
Wpis został sprawdzony przez moderatora
Scenariusz zajęć otwartych dla nauczycieli
Temat zajęć: Zimowe zabawy z literką W
Data: 8.02.2023 r.
Grupa: 5,6-latki
Cele ogólne:
- budzenie zainteresowania literami;
- rozwijanie słuchu fonematycznego, rozpoznawanie i nazywanie poznanych liter;
- rozwijanie aktywności ruchowej i twórczej;
- poznanie i utrwalenie podstawowych wiadomości na temat wody;
- rozwijanie mowy.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- wypowiada się zdaniami na określony temat;
- poznaje literę w, W w toku zabaw;
- dzieli słowa na sylaby i głoski;
- rozpoznaje i nazywa literę w: drukowaną i pisaną, małą i wielką,
- układa wyrazy z drukowanych liter;
- układa zdanie z podanych wyrazów;
- odczytuje proste wyrazy;
- bierze udział w zabawach muzyczno-ruchowych, swobodnej improwizacji,
- przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej – zgłasza chęć wypowiedzi poprzez podniesienie palca.
Metody pracy:
słowne: rozmowa, instrukcje,
czynne: zadania stawiane do wykonania, ćwiczenia praktyczne, improwizacja muzyczna, zabawa ruchowa,
oglądowe: obserwacja, pokaz
Formy pracy: indywidualna, grupowa.
Środki dydaktyczne: zdjęcia przedstawiające wodę w różnych postaciach: padający deszcz, śnieg, grad, para wodna, zbiornik wodny, lód, białe, czerwone i niebieskie kartoniki, kartoniki z literami w, W, o, a, i, d, k, m, n, l, t, e, r, wycięte śnieżynki z obrazkami, karty pracy „Strefa przedszkolaka”, białe kartki, piosenki nagrane na płycie CD oraz pendrivie, odtwarzacz CD, plastelina, mały słoiczek, woda, brokat sypki.
Przebieg zajęć:
1. „Biegnij w rytm muzyki” - zabawa ruchowa.
- biegnij i przykucnij nr 11;
- biegnij i podskocz nr 13;
- biegnij i zmień kierunek nr 17.
2. „Zimowe ćwiczenia w podskokach” - zabawa ruchowa ( YouTube)
3. „Jadą w saniach dzieci” - zabawa z pokazywaniem
4. „Śnieżynka z rysunkiem” - zabawa dydaktyczna.
Wprowadzenie do tematu zajęć.
Nauczyciel przedstawia różne postacie wody: padający śnieg, deszcz, grad, parę wodną, zbiornik wodny, lód.
Następnie nauczyciel mówi zagadkę. Dzieci podają jej rozwiązanie
Pijesz ją
i się nią myjesz
dzięki niej żyjesz. ( woda)
Nauczyciel zadaje dzieciom pytania:
- Komu jest potrzebna woda do życia?
- Dlaczego woda jest taka ważna dla człowieka, roślin i zwierząt?
- W jakiej postaci spotykamy wodę w przyrodzie.
6. Analiza i synteza słuchowa słowa woda na poziomie sylaby i głoski.
- wyodrębnienie wyrazu podstawowego woda;
- Dzieci dzielą słowo woda na sylaby i głoski. Liczą ile jest sylab a ile głosek. Określają pierwszą głoskę w słowie woda. Następnie wymieniają inne słowa, w których głoskę „w” słychać na początku .
7. Odkrywanie litery W, w. Określenie przez dzieci wyglądu litery.
8. Uczymy się pisać literkę W, w na dywanie, w powietrzu, na mące.
9. Budowanie schematu słowa woda. (białe kartoniki z literkami).
10. Określanie rodzaju głoski w.
Wypowiadanie głoski w długo; wwww…..
Wypowiadanie głoski w krótko: w,w,w,.
Głoska W jest spółgłoską, ponieważ nie możemy jej wypowiadać długo (pojawia się przydźwięk y)
Oznaczamy ją na niebiesko.
11. Praca w książeczkach.
12. Praca plastyczna „Bałwan w słoiku”.
Zobacz wszystkie wpisy
od Kinga kasprzak
Wyślij wiadomość
do Kinga kasprzak
Kartka z kalendarza
Wiemy jak cenny jest Twój czas, dlatego co miesiąc otrzymujesz od nas komplet gotowych materiałów, które pomogą Ci przygotowywać się do zajęć – szybko, łatwo i przyjemnie!
bliżej MAX nowość
Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl