Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

RADOSNE POWITANIE WIOSNY


Wpis dodał(a) Maria Klimczak
rok temu, wyświetleń 409


Wpis został sprawdzony przez moderatora

 

Strona domowa

Czym właściwie jest goik? Są to gałązki świerkowe (czasem z innego drzewa) przystrojone wstążkami i pisankami. Obrzędowość ludowa przepełniona jest kolorami i magią. Z tak ustrojonym drzewkiem chodziło się od domu do domu, aby wszystkim dobrze się darzyło. Echa tych magicznych zwyczajów znaleźć można w pieśniach goikowych. Goik symbolizuje bowiem nowy sezon wegetacyjny i odradzanie się przyrody.

W naszym przedszkolu podczas specjalnych warsztatów, dzieci dowiedziały się, że wypędzanie zimy i zapraszanie wiosny jest działaniem symbolicznym znanym w Polsce od dawna. Na Śląsku nie tylko żegnano zimę – Marzannę (czasem też męskiego Marzanioka), ale i witano wiosnę – w postaci gaika (goika, moika), zapoznały się z tradycjami ludowymi, miały możliwość wykonania wspólnej grupowej Marzanny oraz gaika. Na zakończenie spotkania wzięły udział w wiosennym korowodzie przy obrzędowym śpiewie prowadzącej, ubranej w piękny ludowy strój śląski.

„Koguciki” również wykonały samodzielnie piękny gaik, który teraz ozdabia ich grupowy kącik przyrody. Przy muzyce Vivaldiego maszerowały z Marzanną i kolorowymi gałązkami skandując hasło „Witaj WIOSNO!”

Te wiosenne zwyczaje symbolizują ostateczne wypędzenie zimy i powrót roślinności oraz nowego życia. Wszyscy bardzo cieszymy się z nadejścia „zielonej” pory roku.

 

 


Zobacz wszystkie wpisy
od Maria KlimczakWyślij wiadomość
do Maria Klimczak

Scenariusze zajęć


Szukasz scenariuszy zajęć na różne okazje? Sprawdź naszą bazę gotowych scenariuszy.

bliżej MAX nowość

Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl 


Komentarze

Wyślij wiadomość do Maria Klimczak

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
16. edycja FORUM | Kraków | 25-26 kwietnia 2024 zapisz się