Społeczność
Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.
Scenariusz zajęć "Motyl, mama, mysz – co na początku słyszysz?"
Wpis został sprawdzony przez moderatora
Temat zajęć: "Motyl, mama, mysz – co na początku słyszysz?"
Grupa: dzieci 6 - letnich
Czas trwania zajęć: około 45 minut
Cele ogólne:
- wykorzystanie metod aktywizujących dzieci;
- utrwalanie poznanych liter drukowanych i pisanych;
- utrwalenie wiadomości dotyczących samogłosek i spółgłosek;
- wdrażanie do zespołowego działania w celu realizacji zadań;
- aktywne uczestniczenie w zabawach i zajęciach ruchowych.
Cele operacyjne: (dziecko)
- zna i potrafi nazwać nowo poznaną literę;
- chętnie uczestniczy w zabawach ruchowych;
- potrafi wymyśleć słowa rozpoczynające się głoską M;
- potrafi policzyć sylaby i głoski.
Obszary z Podstawy Programowej
Dziecko kończące wychowanie przedszkolne i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:
- słucha np. opowiadań, baśni i rozmawia o nich; interesuje się książkami;
- rozpoznaje litery, którymi jest zainteresowane na skutek zabawy i spontanicznych odkryć, odczytuje krótkie wyrazy utworzone z poznanych liter w formie napisów drukowanych dotyczące treści znajdujących zastosowanie w codziennej aktywności;
- wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim w mowie zrozumiałej dla dzieci i osób dorosłych, mówi płynnie, wyraźnie, rytmicznie, poprawnie wypowiada ciche i głośne dźwięki mowy, rozróżnia głoski na początku i końcu w wybranych prostych fonetycznie słowach;
- obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe;
- odpowiada na pytania, opowiada o zdarzeniach z przedszkola, objaśnia kolejność zdarzeń w prostych historyjkach obrazkowych, układa historyjki obrazkowe, recytuje wierszyki, układa i rozwiązuje zagadki.
Metody pracy:
- słowne
- problemowe
- oglądowa
Formy pracy:
- zbiorowa
- indywidualna
- grupowa
Pomoce:
- plansza z literą M i m, tekst wiersza, kartoniki z literami, włóczka lub bibuła, czerwone i niebieskie magnesy, podręczniki.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematu: Nauczyciel recytuje wierszyk dzieciom i zadaje pytanie – Jaką literę dzisiaj poznamy:
Na tą literkę - melony i mandarynki,
Mydła do mycia, do kawy młynki,
Z lasu słodkie maliny,
meble i młotki. ciężkie maszyny.
2. Prezentacja litery „m” i „M” pisanej i drukowanej.
3. Wprowadzenie liter „m”, „M” na podstawie wyrazów: „mama” , „motyl” i „Maja”.
• Analiza i synteza słuchowo – wzrokowa wyrazu podstawowego
• Wybrzmiewanie sylab, głosek, wypowiadanie całego wyrazu
• Wypowiadanie kolejnych sylab połączone z klaskaniem – liczenie sylab.
• Wypowiadanie kolejnych głosek (spółgłoska – liczenie na palcach).
• Liczenie głosek w wyrazach.
• Budowanie struktury dźwiękowej wyrazu z wykorzystaniem kartoników do budowania modeli wyrazów (czerwone, niebieskie).
4. Zabawa dydaktyczna „Szukamy litery” – nauczyciel w różnych miejscach Sali rozkłada kartoniki z literą m. Zadaniem dzieci jest odnaleźć wszystkie. Wygrywa osoba, która znajdzie literę M i otrzymuje koronę z tą literką.
5. Zabawa ruchowa: „Alfabet”.
Każde dziecko otrzymuje jedna literę i na polecenie nauczyciela wykonuje ćwiczenie gimnastyczne np.: zapraszam do środka wszystkie litery „o”i muszą one wykonać 10 pajacyków. Na hasło alfabet wszystkie dzieci wykonują wybrane ćwiczenie gimnastyczne.
6. Układanie wielkiej litery „M” z włóczki lub bibuły.
7. Praca plastyczna – Miś z płyty CD.
8. Podsumowanie zajęć – wręczenie dzieciom serduszek (system motywacyjny) za pracę na zajęciach.
Zobacz wszystkie wpisy
od krystyna chmielecka
Wyślij wiadomość
do krystyna chmielecka
bliżej MAX
Nielimitowany dostęp do scenariuszy, filmów i piosenek – wszystko w jednym miejscu! BLIŻEJ MAX to wygodny i korzystny abonament, który łączy wszystkie nasze usługi. Subskrybując, zyskujesz dodatkowo:
- gotowe plany miesięczne i tygodniowe,
- atrakcyjne zestawy pomocy dydaktycznych,
- 10 pobrań, które możesz wykorzystać na dowolne materiały ze strony blizejprzedszkola.pl.