Społeczność
Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.
Scenariusz zajęć
Wpis został sprawdzony przez moderatora
Temat: Czas na podróże. Bezpieczne wakacje.
Grupa: 4-latki
Cel ogólny:
- wdrażanie do nawyku bezpiecznego zachowywania się podczas letniego wypoczynku.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- potrafi dopasować ilustracje do miejsc na mapie (morze, jezioro, góry),
- wypowiada się określony temat,
- chętnie uczestniczy w zabawie,
- potrafi się przedstawić: podaje swoje imię,
- rozwija zdolność słuchania i koncentracji,
- uczestniczy w zabawach rytmiczno – ruchowych przy muzyce.
Metody pracy:
- burza mózgów,
- słowna,
- praktycznego działania.
Pomoce dydaktyczne:
- muzyka,
- mapa Polski,
- ilustracje,
- pluszowe misie,
- niebieski i biały materiał,
- biała i czerwona kartka,
- czapka maszynisty,
- czapka górala.
Przebieg zajęć:
I. Część wstępna:
- Zabawa powitalna „Pociąg misiów”
Dzieci siedzą w kręgu i losują z torby jednego misia. Grupa śpiewa rymowankę
w rytm melodii „Jedzie pociąg…”.
Mały, mały, mały miś
Do pociągu wsiada dziś.
Powiedz proszę imię swe
My przyjmiemy chętnie Cię
Jedzie pociąg z daleka
Ani chwili nie czeka
Powiedz proszę imię swe
My przyjmiemy chętnie Cię
Po zaśpiewaniu zwrotki nauczyciel wybiera dzieci z kręgu, które przedstawiają się i dołączają do pociągu. W jednej rączce trzymają misia, drugą łapią kolegę/koleżankę przed nim za ramię. Pociąg rusza dalej w rytm muzyki. Zabawa trwa do momentu przedstawienia się wszystkich dzieci.
II. Część główna zajęć:
- Dopasowywanie ilustracji (plaża, parasol, latarnia morska) do odpowiedniego miejsca na mapie: morze.
- Pogadanka na temat bezpiecznego spędzania czasu nad morzem.
- Zabawa „Zakaz kąpieli”.
Dzieci poruszają się w dowolnym kierunku przy muzyce. W pewnej chwili nauczyciel podnosi białą kartkę. To sygnał dla dzieci, by położyły się przodem (na brzuchu), co wyobraża pływanie. Gdy nauczyciel podniesie czerwoną „flagę”, należy położyć się tyłem (na plecach), co naśladuje opalanie się. Po każdym „wywieszeniu flagi” dzieci przez chwilę pozostają
w wyznaczonej pozycji, wracając po chwili do biegania.
- Zabawa „Jedzie pociąg”.
Dzieci ustawiają się w rzędzie robiąc pociąg. Łapią dwoma rękami kolegę/koleżankę przed nim za ramiona. Dojazd do kolejnego miejsca wypoczynku: jezioro.
- Dopasowywanie ilustracji (jezioro, żaglówka, łódka) do odpowiedniego miejsca na mapie: jezioro.
- Pogadanka na temat bezpiecznego spędzania czasu nad jeziorem.
- Zabawa „Jedzie pociąg”.
Dojazd do kolejnego miejsca wypoczynku: góry.
- Dopasowywanie ilustracji (góry, góral, owca) do odpowiedniego miejsca na mapie: góry.
- Pogadanka na temat bezpiecznego spędzania czasu w górach.
- Zabawa „Mostek nad górskim strumieniem”.
W sali rozkłada się niebieski materiał, który oznacza strumień, a na nim biały materiał oznaczający mostek. Dzieci przechodzą po mostku na druga stronę strumienia.
- Zabawa „W murowanej piwnicy”
Dzieci krzyżują nogi i podskakują, trzymając się pod boki.
III. Część końcowa zajęć:
- Rymowanka na zakończenie.
Podaj mi rączkę, podaj mi drugą,
w koło obróćmy się.
Skoczmy wysoko, klaśnijmy w dłonie,
tak pożegnajmy się. (dzieci machają)
Zobacz wszystkie wpisy
od Joanna Nosek
Wyślij wiadomość
do Joanna Nosek
Kartka z kalendarza
Wiemy jak cenny jest Twój czas, dlatego co miesiąc otrzymujesz od nas komplet gotowych materiałów, które pomogą Ci przygotowywać się do zajęć – szybko, łatwo i przyjemnie!
bliżej MAX nowość
Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl