Akademia Edukacji

Szkolenia na najwyższym poziomie. Rozwijaj się wygodnie online lub stacjonarnie.

O Akademii
Polecamy
Akademia Dziecięcej Matematyki
Akredytacja
Akademia Edukacji jest Niepubliczną Placówką Doskonalenia Nauczycieli. 25 czerwca 2024 r. uzyskała przedłużenie akredytacji Małopolskiego Kuratora Oświaty otrzymanej dnia 31 lipca 2019 r. Nr decyzji: NP.5470.4.2024.MD

„Magiczne słówka” – wzmacnianie i utrwalanie pozytywnych zachowań

Wpis dodał(a) Magdalena Kasznia ponad 4 lat temu · 4410 wyświetleń
Wpis sprawdzony przez moderatora

Konspekt zajęcia otwartego z rodzicami w grupie dzieci 4,5- letnich
Prowadząca: Magdalena Kasznia
Temat: „Magiczne słówka” – wzmacnianie i utrwalanie pozytywnych zachowań z wykorzystaniem odpowiednich ćwiczeń i zabaw
Cele ogólne:

  • Kształtowanie zachowań społecznie akceptowanych
  • Rozwijanie mowy i myślenia

Cele szczegółowe
Dziecko:

  • zna i używa zwrotów grzecznościowych właściwych do sytuacji w życiu codziennym
  • odpowiada na pytania nauczyciela
  • współdziała z innymi
  • odszukuje krzesełko podpisane swoim imieniem
  • słucha wiersza
  • odgaduje zabawki przy pomocy dotyku
  • ilustruje ruchem, mimiką emocje
  • śpiewa piosenkę
  • maluje
  • reaguje na sygnał słowny nauczyciela

METODY PRACY:

  • słowna -rozmowa, ćwiczenia dramowe, wiersz
  • czynna –zadań stawianych do wykonania
  • oglądowa- pokaz, obserwacja

FORMY PRACY:

  • grupowa
  • indywidualna
  • w parach

POMOCE: krzesełka, bilety do kina, teatrzyk, kukiełki, napisy ( proszę, dziękuję, przepraszam), obrazki, buźki z emocjami, kosz z zabawkami, farby, rolki po papierze, sylweta drzewa, wieża, CD.
PRZEBIEG
1. Grupowe rytuały powitalne:

  • Miło zacznij nowy dzień i uśmiechnij do mnie się, klaśnij w ręce raz i dwa, usiądź w kole tak jak ja
  • Dzień dobry dzieci- dzień dobry pani
  • Good morning children- Good morning teacher
  • How are you today?( jak się dziś czujesz?)
  • How’ s the weather today? (jaka dziś pogoda?)
  • What day is today?( jaki dzisiaj dzień tygodnia?)

2. Zabawa na powitanie „Dzień doberek „
3. Wycieczka do teatru
Nauczycielka zaprasza dzieci na wycieczkę do teatru. Aby się tam dostać, należy zakupić bilet w kasie, nie zapominając o używaniu magicznych słów - „Dzień dobry, proszę, dziękuję”. Po zakupie biletu dzieci odszukują swoje miejsca na podpisanych krzesełkach.
4. Prezentacja przez nauczyciela wiersza S. Karaszewskiego „Magiczne słowa trzy” z wykorzystaniem pacynki szpaka .
Na podwórku siedzi szpak i do chłopca mówi tak:
„Są magiczne słowa trzy, słowa te wnet poznasz ty.
Każde ma niezwykły dar, każde kryje w sobie czar.
Ten kto ma oliwę w głowie, niechaj słowa te wypowie,
a kto wodę ma w rozumie, słów tych nigdy nie zrozumie!
Oto słowo pierwsze: „proszę”, sprzedam ci je za dwa grosze.
Drugie słowo to „przepraszam”, żal i skruchę nim ogłaszasz.
Trzecie słowo to „dziękuję”, którym wdzięczność okazujesz.
Gdy wypowiesz słowa trzy, każde się otworzą drzwi
I na twarzach wszystkich ludzi życzliwości uśmiech wzbudzisz.
Słowa trzy – to tak niewiele, byś był wszystkich przyjacielem.
Dar grzeczności, uprzejmości w twoim sercu niech zagości!

Po to słowa te ci dałem, aby szczęście ci sprzyjało.
Gdy cię prześladuje pech, użyj magii słów tych trzech!”
Mówił tak czarodziej szpak i odleciał mądry ptak.
Może tu powróci znów uczyć nas magicznych słów?
Rozmowa na temat wiersza:
- Jakie czarodziejskie słowa występowały w wierszu ?
- Kiedy/ w jakich sytuacjach używamy tych słów?
Umieszczenie napisów : -PROSZĘ, DZIĘKUJĘ, PRZEPRASZAM na tablicy.
5. Zabawy z obrazkami- przypinanie ilustracji pod odpowiednim napisem/ zastosowanie odpowiedniego słowa

  • Wietrzyk porwał mój kapelusz biegnę za nim, już go chwytam
    ale wietrzyk porwał znowu a kapelusz dalej zmyka...
    Pobiegł Tomek co sił w nogach z wiatrem wcale nie był w zmowie,
    Zręcznie złapał mój kapelusz, już go niesie. Co mu powiem? dziękuję
  • Bartek w biegu trącił Gosię bo chciał bardzo złapać Krzysia.
    Gosia była obrażona na Bartka i na Krzysia.
    Bartek jednak się zatrzymał – Nie płacz Gosiu wina nasza,
    Ja za Krzysia i za siebie bardzo, bardzo cię... przepraszam
  • Obiad dziś jest bardzo smaczny bo jem ulubiony groszek
    Mam ochotę zjeść go więcej więc do mamy mówię... proszę

6. Zabawa ruchowa „Magiczne słowa”
Dzieci biegają swobodnie po sali w rytm muzyki, na przerwę w muzyce dobierają się w pary (przypadkowe) i na hasło nauczyciela wykonują przypisany do tego gest:
DZIĘKUJĘ – podają sobie dłonie
PRZEPRASZAM – przytulają się do siebie
PROSZĘ – wskazują ręką
7. Zabawa z elementami dramy „Co czujesz?” - Dzieci ruchem ciała i mimiką pokazują co czują /przypięcie ilustracji z minami i nazywanie tych emocji/
- SMUTNO MI, GDY JESTEM W DOMU SAM.
- CIESZĘ SIĘ, GDY MAMĘ OBOK MAM.
- DZIWI MNIE, GDY W ŁAZIENCE MYDŁA BRAK.
- ZŁOŚCI MNIE, GDY WSZYSTKO JEST NIE TAK.
8. Zabawa dydaktyczna: „Kosz z zabawkami”.
Dziecko próbuje odgadnąć przy pomocy dotyku, jaka to zabawka, a następnie odkłada ją na właściwe miejsce w sali.
Nauczycielka tłumaczy dzieciom, że kulturalne zachowanie to nie tylko stosowanie zwrotów grzecznościowych, ale również grzeczne zachowanie, pomaganie sobie nawzajem oraz dbanie o porządek w sali.
9.Pożeganie piosenką „Dziękuję, proszę, przepraszam”
10. Zaproszenie dzieci do stoliczka-malowanie farbami - Drzewka szczęścia- wykorzystanie rolek od papieru, naklejanie napisów- PROSZĘ, DZIĘKUJĘ, PRZEPRASZAM
11. Podziękowanie za udział w zajęciach

Strona www dla przedszkola – przykładowy szablon

Strona www dla przedszkola Tylko 259 zł/rok

Gotowa strona, domena i serwer – bez pomocy informatyka. Otrzymujesz wszystko w jednym miejscu:

  • gotową stronę www z profesjonalnym szablonem,
  • prosty panel, który obsłuży każdy nauczyciel,
  • pełne wsparcie techniczne w cenie.

Wyślij wiadomość do Magdalena Kasznia

Bądź na bieżąco z najnowszymi treściami

Zapisz się do newslettera i otrzymuj najlepsze materiały prosto na swoją skrzynkę

Zapisz się do newslettera