Społeczność
Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.
Scenariusz zajęć: Zmysłami poznajemy jesień
Wpis został sprawdzony przez moderatora
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat: Zmysłami poznajemy jesień.
Cele ogólne:
-
rozwijanie umiejętności polisensorycznego poznawania świata
-
integracja nauczyciela i dzieci
-
pobudzanie aktywności dzieci
-
budowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa
-
stymulacja percepcji wzrokowej, słuchowej, smakowej i węchowej
-
stymulowanie zmysłu dotyku
Cele operacyjne:
Dziecko:
-
zapoznaje się z zapachem związanym z jesienią
-
zapoznaje się z kolorem związanym z jesienią
-
zapoznaje się ze smakiem związanym z jesienią
-
dotyka darów jesieni
-
wystukuje rytm śpiewanej piosenki
-
naśladuje szum wiatru
-
spaceruje po ścieżce sensorycznej z darów jesieni (mchu, liści, gałęzi, żołędzi, szyszek, igieł)
Metody:
-
wykorzystanie elementów metody wielozmysłowego poznawania świata - „Poranny Krąg”
-
Metoda Integracji Sensorycznej
-
praktycznego działania
-
słowna
-
percepcyjne
Formy:
-
grupowa
-
indywidualna
Pomoce dydaktyczne:
-
żółte i pomarańczowe materiały
-
lampka zapachowa (zapach lawendy)
-
olejek lawendowy
-
płyta CD odgłosy wiatru, piosenka o tematyce jesiennej, „Cztery pory roku Vivaldiego - Jesień”
-
miód
-
kasztany, liście, igły, gałęzie, żołędzie, szyszki, owoce, warzywa
Przebieg zajęć:
-
Zapalenie lampki zapachowej – zapach lawendy.
-
Śpiewanie piosenki powitalnej: „Witam Ciebie, witam Ciebie. Jak się masz? Jak się masz? Wszyscy Cię kochamy, wszyscy Cie witamy, bądź wśród nas. Bądź wśród nas.” (na melodię „Panie Janie”)
-
Nauczyciel opowiada o jesieni, pokazuje jej dary: kolorowe liście, kasztany, szyszki, owoce, warzywa, a następnie wspólnie z dziećmi wysłuchują nagrania odgłosów wiejącego wiatru.
-
Naśladowanie przez dzieci odgłosów wiatru.
-
Stymulowanie zmysłu dotyku poprzez dotykanie darów jesieni, rozpoznawanie darów przez dotyk z zamkniętymi oczami.
-
Stymulowanie zmysłu węchu – wąchanie owoców i warzyw.
-
Wysłuchanie i wystukiwanie rytmu piosenki pt. „Jesień, jesień, jesień.”
-
Zastosowanie bodźców smakowych – próbowanie miodu.
-
Spacer po ścieżce sensorycznej.
-
Relaksacja przy muzyce – „Cztery pory roku Vivaldiego – Jesień”.
-
Zakończenie zajęć – zgaszenie lampki zapachowej.
Zobacz wszystkie wpisy
od Monika Gumbisz
Wyślij wiadomość
do Monika Gumbisz
Nagrody dla dzieci nowość
Szukasz drobnych prezentów, które mogłyby być nagrodami dla dzieci w przedszkolnym konkursie? Zajrzyj do naszego sklepu – w zestawach kupujesz, niższą cenę zyskujesz!
bliżej MAX nowość
Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz dodatkowo plany tygodniowe, atrakcyjne zestawy pomocy, a także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl