DZIEŃ JABŁKA w Przedszkolu Samorządowym "Pod Dębem" w Karolewie

Wpis dodał(a) Marta Borsuk

6 października w Przedszkolu Samorządowym "Pod Dębem" w Karolewie obchodziliśmy Dzień czerwonego jabłka. Wszyscy w tym dniu mieliśmy na sobie kolor czerwony. Dzieci poznały wiele ciekawostek na temat jabłek. Słuchały pięknego opowiadania o jabłkach, wykonały zadanie a także wzięły udział w superowych konkurencjach z jabłkami. Milusińscy na koniec wykonali piękne prace plastyczne oraz zajadali się pysznym jabłkami. Ten dzień minął jabłkowo :-).

Scenariusz uroczystości integracyjnej z udziałem wszystkich grup przedszkolnych- „Dzień jabłkiem malowany”

Cele:

- zachęcanie dzieci do spożywania jabłek i ich przetworów jako źródła witamin,

- wyrabianie nawyku zdrowego odżywiania się,

- dostarczanie dzieciom radości ze wspólnej zabawy,

- doskonalenie umiejętności współpracowania w grupie.

Metody:

- słowna, oglądowa, czynna, zadań stawianych dzieciom do wykonania, pokazu.

Środki dydaktyczne:

- duże drewniane jabłko do wykonania zdjęcia,

- łyżki drewniane, pachołki, krążki, kosze,

- muzyka instrumentalna, magnetofon, piosenka” Małe czerwone jabłuszko”,

- jabłka świeże, mus jabłkowy, sok jabłkowy, jabłka pieczone, jabłka z kompotu.

Przebieg:

1.Wprowadzenie do tematu- Ciekawostki o jabłkach.

- Najstarsze ślady jabłek pochodzą z przed około 6500 l. p.n.e.

Legenda głosi, że pierwsza jabłoń – matka wszystkich jabłek, została odnaleziona w górach Kazachstanu. Jabłonie te miały charakteryzować się kwaśnymi i małymi owocami. Uprawa jabłoni w Polsce rozpoczęła się w XII wieku, dzięki  zakonnikom Cystersom. Ojcowie docenili właściwości smakowe jak i zdrowotne jabłek i sprowadzili je do naszego kraju z Europy Zachodniej.

-- Jabłko jest najpopularniejszym, polskim owocem.

- Jabłko uważane jest za symbol życia, zdrowia, miłości, płodności, dostatku, nieśmiertelności i  urodzaju.

- W starożytnej Grecji był zwyczaj, że rzucenie komuś jabłka oznaczało wyznanie miłości.

-Jesteśmy przyzwyczajeni do widoku pięknych czerwonych, zielonych, białych czy żółtych jabłek, ale czy wiecie, że istnieje odmiana o czarnych owocach nazwana Diamentem Tybetu (odm. 'Black Diamond')? Rośliny te rosną na wysokości około 3000 m.n.p.m, przy dużych wahaniach temperatury i ultrafioletowym świetle.

-Dlaczego warto jeść jabłka? Spożywając jabłka, oczyszczamy nasz organizm z substancji toksycznych, regulujemy prace układu pokarmowego i zmniejszamy ilość wchłanianego cholesterolu. Owoce zawierają mało kcal, a dzięki pektynom są sycącym źródłem energii. Witamina C: wpływa na lepszą przyswajalność wapnia , który odpowiada za mocne i zdrowe włosy, paznokcie i zęby, wpływa na  doskonałą kondycję naszej skóry.

2.Słuchanie opowiadania „Jak powstają jabłka” z wykorzystaniem ilustracji.
Od dawna, bardzo dawna w każdą wiosnę wszystkie drzewa budzą się do życia. Tak robią też jabłonie. Z pączków wypuszczają zielone listki i piękne różowe kwiaty.

Każdy taki kwiatuszek woła pszczółkę:
- Pszczółko! Przyleć do mnie! Dam ci pachnącego nektaru na pyszny miodek!

- Nic więc dziwnego, że do kwitnącego drzewa przylatuje wiele pracowitych pszczółek. Kiedy tylko pszczółka przyleci do kwiatuszka, kwiatuszek prosi ją:
- Pszczółko weź sobie pachnącego nektaru i zanieś go do ula, tam zrobisz z niego pyszny miodek, a w zamian proszę, zapyl mnie.

- Ponieważ pracowita pszczółka to bardzo pożyteczne stworzenie zawsze się zgadza zapylić kwiatuszek. I tak po kilku dniach od tego spotkania kwiatuszek zamienia się w malutkie jabłuszko. Po jednej stronie ma ogonek, którym  mocno trzyma się jabłoni, a po drugiej stronie pamiątkę po tym, jak było kwiatuszkiem.
Całą wiosnę i całe lato, jabłko rośnie ,rośnie, i rośnie. A kiedy stanie się duże, pyszne i pełne słońca woła z drzewa dzieci
- Chodźcie do mnie dzieci. Chodźcie i zjedzcie mnie jestem pełne słońca.

Ale pamiętaj! Zanim mnie zjesz: umyj mnie i swoje rączki!

3.„ Od pestki do jabłka”- historyjka obrazkowa.
Układanie historyjki obrazkowej wykonanej w aplikacji learning apps.

4.Zabawa taneczna przy piosence „Małe czerwone jabłuszko”

5.Zabawy z jabłkiem

-Spacer z jabłkiem. Zabawa ruchowa z elementem równowagi
Dzieci spacerują po sali, trzymając jabłko na wyciągniętej dłoni. Uderzenie w tamburyn jest sygnałem do wykonania przysiadu tak, aby nie zgubić jabłka. Podczas powtórzenia zabawy dzieci zmieniają rękę trzymającą jabłko.

- „Kelnerzy” – zabawa o charakterze rywalizacji
 -dzieci w 3 rzędach. Przenoszenie jabłka na krążku wokół pachołka.

- „Wędrujące Jabłko” -dzieci siedzą w kole po turecku W rytm muzyki podają sobie jabłko z rąk do rąk. W momencie wyłączenia muzyki odpada dziecko trzymające owoc.

- „Co zjadłem” - degustacja jabłek w różnych postaciach z zasłoniętymi oczami: jabłko świeże, sok z jabłek, jabłka z kompotu, mus jabłkowy, jabłko pieczone.

- „Jabłkowy wyścig” - wyścigi z jabłkiem na łyżce

- „Turlaj się, turlaj” - turlanie jabłka po podłodze

6. Jabłkowe zdjęcia.

7. Zadania plastyczne dla każdej grupy wiekowej:

• Trzylatki: malowanie paluszkami  sylwety jabłka
  • Czterolatki: wydzieranka z kolorowego papieru
  • Pięciolatki  : wykonanie jabłka z papierowych talerzyków
  • Sześciolatki : wykonanie jabłka z pasków papieru.

8.  Podziękowanie wszystkim za udział. Częstowanie dzieci jabłkami.

Opracowały: Ewa Gross, Lucyna Ptak, Marta Szczepaniak z Przedszkola Samorządowego „Pod Dębem” w Karolewie.

od Marta Borsuk

do Marta Borsuk