PIRACKI DZIEŃ DZIECKA U SKRZATÓW W SZUBINIE

Wpis dodał(a) Anna Kluska

Sytuacja epidemiczna powoduje, że  realizacja planów przedszkolnych przybiera inną formę . Wielokrotnie przekonujemy się, że inną, nie znaczy mniej wartościową. Tradycją organizacji Dnia Dziecka w Samorządowym  Przedszkolu nr 2 w Szubinie były wspólne  wyjazdy dzieci i integracja przedszkolnej społeczności podczas wycieczek. W tym roku dzieci z poszczególnych grup spędziły ten czas w swoim towarzystwie.

3 latki z grupy  Skrzaty z nieocenioną pomocą rodziców stały się już od rana dzielnymi Piratkami i Piratami. Każdy Skrzat wyglądał wyjątkowo!

Inspiracją naszych działań tego dnia była bajka o Piratach, którą dzieci obejrzały wcześniej. Nasze plany trochę zmienił poranny deszcz. Zabawa rozpoczęła się w przedszkolnych pomieszczeniach, aby już za chwilę wyjść w plener.

Jak przystało na Piratów  Skrzaty realizowały liczne zadania, przygotowane w formie map, w powietrzu wyczuwalna była nutka tajemnicy.

Zadania te wymagały wielu  umiejętności i odwagi, bo przecież życie na statku do łatwych nie należy. Dzieci doskonale sobie radziły. Widać było efekty wdrażania pedagogiki planu daltońskiego.  Dzieci bez trudu przejmowały odpowiedzialność za wykonanie zadania, współpracowały w parach, w zespołach. Podczas rozmów zauważalne było, że  mają poczucie, że rosną dojrzewają, wkraczają  w nowy etap.

Pirackie przywitanie: Ahoj! - rozbrzmiewało w całym przedszkolnym ogrodzie!

Udane połowy  ryb i wyścigi morskich  stworzeń, przechodzenie po kładce, gdy wokół pływają głodne rekiny, rozpoznawanie kierunków podczas wiosłowania, gdy na morzu szaleje sztorm, a statek kołysze się na wszystkie strony- to wyzwanie nawet dla tak dzielnych Piratów! Podczas przeciągania liny Skrzaty pokazały umiejętność współpracy i swoją siłę. Kiedy spotkały piracką Papugę - powtarzały po niej słowa, doskonaląc wymowę.

Nasza wyprawa pokazała, że Skrzaty to prawdziwe Daltońskie przedszkolaki.

Prowadzone obrazkowymi  instrukcjami  przemierzały ocean, by dotrzeć na wyspę na której odnalazły skarb! Z łatwością dopasowały klucz do skrzyni, w której czekały na nie medale, latawce i dyplomy.

To była doskonała okazja, żeby obserwować zmiany, jakie nastąpiły w trzylatkach, które jeszcze nie tak dawno oczekiwały pomocy i z niepewnością wkraczały do przedszkolnego świata.

Rada Rodziców przygotowała dla każdego dziecka Latawiec, który świetnie wpisał się w piracką zabawę i pyszne, kolorowe lody.  Dziękujemy!

Samodzielnie wykonanymi  papierowymi statkami, zmęczone i szczęśliwe maluchy odpłynęły do Krainy snu...

Ahoj przygodo! Jeszcze nieraz  wyruszymy przez morza i oceany, by odkrywać nowe lądy i poznawać świat!

od Anna Kluska

do Anna Kluska