DZIEŃ BEZ ZABAWEK W PRZEDSZKOLU SAMORZĄDOWYM NR 82 W BIAŁYMSTOKU

Wpis dodał(a) Anna Rynkiewicz

Dzisiejszy świat otwiera przed nami coraz to nowsze technologie. Staramy się nad nimi nadążyć i stopniowo wprowadzać w nie nasze pociechy, by były na bieżąco i wykorzystując naturalną dziecięcą „chłonność” umysłu stale się rozwijały i brnęły do przodu.

Pracujemy z wykorzystaniem urządzeń interaktywnych również po to, by uatrakcyjnić naukę dzieciom i sprawić , by stała się ona wspaniałą zabawą. Idąc z duchem czasu musimy jednak zachować w tym wszystkim umiar i zdrowy rozsądek,po to, by nie zatracić w dzieciach naturalnej ciekawości, chęci odkrywania i tworzenia. Niezwykle ważne jest by nasze dzieci chciały obcować z książką czy prostymi przedmiotami i narzędziami, by same tworzyły, tym samym rozwijając własną kreatywność.

Zdecydowałyśmy się sprawdzić,jak radzić sobie będą starsze przedszkolaki, gdy odbierzemy im nie tylko narzędzia interaktywne ale także wszystkie zabawki. Zdecydowałyśmy się zorganizować w naszej grupie „Dzień bez zabawek”.Tego dnia wszystkie zabawki „odpoczywały” na półce, w r ruch poszły za to materiały recyklingowe, tj: pudełka, gazety, folia itp.

Okazało się, że nasze dzieciaki świetnie się odnalazły w nowej sytuacji i okazały się bardzo kreatywne. Stworzyły samodzielnie przepiękne zabawki.

Dzieci pracowały z ogromnym zaangażowaniem, a żadne z nich nie narzekało na nudę, przeciwnie, przedszkolaki tryskały energią i dobrym humorem.

Zachęcamy do podejmowania tego typu inicjatyw, bo zdecydowanie pobudzają one kreatywność dzieci i dostarczają im ogromnej frajdy.

My z pewnością będziemy częściej podejmować tego typu inicjatywy, by zachować równowagę między tym, co nowoczesne , a minimalizmem, który pozwala dzieciom rozwinąć skrzydła.

Anna Rynkiewicz

Dorota Pruszyńska