Tydzień języka ojczystego

Wpis dodał(a) Ilona Zdzieszyńska

Co roku 21 lutego obchodzimy Dzień Języka Ojczystego. W tym roku  w naszym przedszkolu trwał  on cały tydzień. Bardzo nam było miło gościć osoby wspierające nas czytaniem i zabawami na dywaniku. Każdego dnia poznawaliśmy nową historię, wybraną przez odwiedzających gości. Pani Stefania Piechocka  była pierwszym gościem- w poniedziałek przedstawiła nam kilka historyjek Grzegorza Kasdepke pomagających poznać polskie powiedzenia, min. „Budować zamki na lodzie”. We wtorek odwiedziła nas Pani Anna Piecyk, która pisze książki dla dzieci i dorosłych oraz na co dzień pracuje w bibliotece w Międzyzdrojach. Pani Ania przeczytała nam kilka rozdziałów swojej książki pt. „Ubrankowo”. W środę odwiedził nas Pan Burmistrz Ryszard Ławicki, który opowiedział nam o swojej pracy w sposób zrozumiały dla dzieci, a następnie zapoznał dzieci z wierszem Juliana Tuwima „Słoń Trąbalski”. Pan Burmistrz wziął również udział w zabawie, która polegała na wybraniu i opisaniu ilustracji, która leżała na podłodze. Na zakończenie wizyty każde dziecko otrzymało pyszne świeże owoce, które jak wiemy są bardzo zdrowe i pożywne.  Kolejny dzień przyniósł wielką niespodziankę, Pani Dyrektor Magdalena Ławicka oprócz tego, że przeczytała wierszyki Aleksandra Fredry „Paweł i Gaweł” oraz „Małpa w kąpieli”, przyniosła do nas swój rzutnik, na którym wspomniane wcześniej utwory wyświetliła dzieciom. Było to bardzo ciekawe, ponieważ nikt z przedszkolaków nie spotkał się wcześniej z takim urządzeniem. Oczywiście nie zapominając o zdrowiu przedszkolaków poczęstowała każdego słodką pomarańczą. Ostatni dzień tygodnia przypadł Pani Alicji Łyczko, która przeczytała dzieciom wierszyki z książki Anny Edyk „Abecadło” o pierwszej literce ich imienia. Tak to skończyła się podróż po świecie fantazji literackiej. Maluchy w tych dniach nie próżnowały. Każdego dnia wykonywały do utworu literackiego  prace plastyczne różnymi sposobami (malowanie farbami, kredkami, wycinanie z materiałów, kartki) związane z utworem. Z tych prac powstała piękna, pamiątkowa książka, którą każdy mógł zabrać do domu. Dodatkowo każdy gość dostał laurkę przygotowaną wcześniej przez dzieci. Natomiast dzieci za trud i zaangażowanie otrzymały dyplomy. Dodatkowo ochotnicy , którzy nauczyli się w domu wiersza na pamięć i wyrecytowali go przed klasą zostali nagrodzeni dodatkowym dyplomem oraz słodkim upominkiem.

od Ilona Zdzieszyńska

do Ilona Zdzieszyńska