Społeczność
Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.
Scenariusz prowadzony metodą I. Majchrzak
Wpis został sprawdzony przez moderatora
Konspekt zajęć koleżeńskich w grupie dzieci 4-letnich.
Prowadząca: Magdalena Kasznia
Data: 15.12.2020 r.
Temat: „ Literkowe zabawy”- motywowanie dzieci do samodzielnej i aktywnej pracy podczas zabaw przygotowanych w oparciu o metodę I. Majchrzak.
Cele główne:
- tworzenie okazji do rozwijania umiejętności rozpoznawania i identyfikowania liter na podstawie własnego imienia
- rozwijanie pamięci wzrokowej
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- rozpoznaje swoje imię- napis wśród innych wizytówek
- rozpoznaje imiona dzieci nieobecnych
- dzieli imiona na sylaby
- wyróżnia pierwszą głoskę w imieniu
- rozpoznaje i wyszukuje pierwszą literę swojego imienia
- układa swoje imię z rozsypanki literowej
- uważnie słucha poleceń nauczycielki
Metody:
- słowna- rozmowa, objaśnienia, instrukcje
- czynne- zadań stawianych do wykonania
- percepcyjne- obserwacji i pokazu
- metoda Ireny Majchrzak
Formy pracy:
- indywidualna
- grupowa
Pomoce dydaktyczne: wizytówki z imionami, kartoniki z literami, CD, wieża, koszyczek „obecni”-„nieobecni”, krzesełka oznakowane wizytówkami, koperty z literami imion dzieci, kartoniki z literami, ozdobne kartki z imieniem dziecka ( do zalaminowania).
Przebieg zajęcia:
- „Kiedy jest Ci smutno”-zabawa kołowa na powitanie.
- „Sprawdzenie obecności- kto jest a kogo dziś nie ma?”- dzieci odczytują imiona pokazywane przez nauczycielkę. Następnie wkładają je do właściwego koszyczka.
- „Czyje imię pokazałam?” - nauczycielka pokazuje dzieciom imię i dziecko, które rozpozna je wstaje (lub wykonuje inne polecenia np. podskoczy, klaśnie, obróci się np.), a reszta dzieci nagradza je brawami.
- „Znajdź swoje imię” – dzieci przy muzyce biegają po sali starając się omijać rozrzucone na nim wizytówki. Na przerwę w muzyce odszukują i stają przy swoim imieniu.
- „Rozpoznaj swoją pierwszą literkę”- dzieci siedzą na karimatach. Przed każdym leży wizytówka z jego imieniem. Nauczycielka mówi: Witam wszystkich, których imię zaczyna się na: I, B, J, M, A, O, K….
Dzieci, których imiona rozpoczynają się na daną literą wstają i dzielą swoje imię na sylaby.
- „Który samolot startuje? – wszystkie dzieci jako samoloty stoją na lotnisku. Nauczycielka pokazuje po kolei wizytówki dzieci, które mogą „ startować”.
- „Deszcz imion”- dzieci siedzą na karimatach. Nauczyciel wchodzi na krzesełko, tworzy wachlarz z wizytówek i rozrzuca je na dywanie. Dzieci szukają swojego imienia. Kto znajdzie podnosi wizytówkę do góry.
- „ Szalona krowa”- zabawa ruchowa przy piosence.
- „ Ułóż swoje imię:- dziecko otrzymuje kopertę z literami składającymi się z jego imienia. Wzorując się na imieniu naklejonym na kopercie, dziecko ma za zadanie ułożyć z pociętych liter swoje imię.
- „ Moja podkładka”- praca indywidualna przy stoliczkach. Zadaniem dzieci jest ułożenie na przygotowanych kartkach swojego imienia z pociętych liter. Po wykonaniu zadania, prace zostaną zalaminowane i będą służyć dzieciom jako podkładka do zajęć plastycznych.
- Podziękowanie za udział w zajęciach.
Zobacz wszystkie wpisy
od Magdalena Kasznia
Wyślij wiadomość
do Magdalena Kasznia
bliżej MAX
Nielimitowany dostęp do scenariuszy, filmów i piosenek – wszystko w jednym miejscu! BLIŻEJ MAX to wygodny i korzystny abonament, który łączy wszystkie nasze usługi. Subskrybując, zyskujesz dodatkowo:
- gotowe plany miesięczne i tygodniowe,
- atrakcyjne zestawy pomocy dydaktycznych,
- 10 pobrań, które możesz wykorzystać na dowolne materiały ze strony blizejprzedszkola.pl.