Dzieci z Przedszkola nr 21 w Rybniku przyjaciółmi Misjonarza z Czadu

Wpis dodał(a) Beata Ruś

Ojciec Tomasz Laskowski swoją obecnością zaszczycił dzieci naszego przedszkola po raz pierwszy w 2015 roku. Wtedy to mieli okazję poznać biografię zacnego gościa. Okazało się, że jest rybniczaninem pochodzącym z Kamienia. Tam się urodził i tam mieszkał, aż do momentu wstąpienia do zgromadzenia Słowa Bożego-misjonarzy werbistów. Od 16 lat jest misjonarzem w krajach afrykańskich, najpierw Kongo teraz Czad. Prowadzenie katechez, przygotowywanie dzieci do sakramentów, organizowanie grup parafialnych i formacji intelektualnych to zadanie ojca Tomasza.

"Można być szczęśliwym mając niewiele"

Misjonarz podkreśla, że w Czadzie poziom edukacji jest bardzo niski. Większość ludzi żyje z uprawy i zbieractwa, dlatego ojciec Tomasz kładzie nacisk na edukację najmłodszych. Chciałby dla nich rozbudować przedszkole. Małą cegiełkę w realizacji tych zamierzeń dokłada nauczycielka Przedszkola nr 21 w Rybniku, Beata Ruś, która kilka lat temu wpadła na pomysł by podjąć współpracę z misjonarzem. Swoją ideę rozpropagowała wśród rodziców i uczniów przedszkola, zaraziła pasją pomagania i dzięki temu poprzez zbiórkę makulatury czy organizowanie kiermaszy świątecznych finansowo wspiera misje w Czadzie.Natomiast przedszkolaki pod wodzą pani Beaty chętnie przygotowują kartki, rysunki i wysyłają do swoich przyjaciół z Afryki.Wizyta misjonarza w placówce jest dla dzieci zawsze wielkim wydarzeniem, mają okazję wtedy poznać zwyczaje, tradycje dzieci z Afryki, a ostatnio poznali kilka afrykańskich piosenek. Po każdej wizycie wśród dzieci rodzi się jeszcze większa potrzeba pomagania, a sentencja ,,..nie liczy się  to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz..” w Przedszkolu nr 21 zyskuje jeszcze bardziej na znaczeniu.

od Beata Ruś

do Beata Ruś