Spacery i wycieczki w życiu przedszkolaka

Wpis dodał(a) Bozena Komenda

Mając na uwadze ogromną  wartość  spacerów i wycieczek dla rozwoju dziecka,  rodzice bardzo chętnie organizują dzieciom liczne wyjścia, w celu zaspokojenia spontanicznej dziecięcej  ciekawości świata. Częste pytania – po co?, dlaczego? co to jest ? rozwiązywane są w dużej mierze podczas spacerów i wycieczek. Spacery i wycieczki mają  dla przedszkolaka duże znaczenie: dlatego nauczycielki podczas zdalnego nauczania zachęcają Rodziców do wycieczek i spacerów. Rodzice Pyzusi z Przedszkola Miejskiego nr 8 w Chełmie chętnie korzystaja z propozycji i dzielą się swoimi relacjami.

- Poznawcze - zapoznają  dzieci z  najbliższą okolicą – miastem w którym mieszka dziecko. Podczas spacerów, wycieczek można poznać różne obiekty, instytucje. Dzięki tym wizytom dziecko poznaje różne zawody- sposób wykonania danej pracy.
- Patriotyczne - rozwija się w ten sposób patriotyzm lokalny. Dziecko poznając–zabytki, historię czują się z nim związane. Jest to jego miejsce na ziemi –„ Mała ojczyzna.”
- Emocjonalne -Każdy spacer ,wycieczka  wyzwala pozytywne emocje – radość, zadowolenie, ciekawość. Dziecko cieszy się z kontaktu z rodzicami, rodzeństwem.
- Społeczne – dziecko poznaje właściwe wzorce zachowań. Uczy się jak należy zachować się np. w środkach lokomocji (autobusie, pociągu), w muzeum (jesteśmy cicho ,nie dotykamy eksponatów); w parku (nie niszczymy przyrody- nie depczemy trawników, nie zrywamy kwiatów bawimy się zgodnie ,pożyczamy sobie zabawki, ustępujemy miejsca na zjeżdżalni czy huśtawce na placu zabaw).

- Estetyczne – wszelkie wyjścia kształcą  u dzieci wrażliwość na piękno i sztukę: oglądanie wystaw, wizyty w muzeum, słuchanie koncertów „przyrody – ptasich”,

- Zdrowotne – zwłaszcza  dzięki ćwiczeniom fizycznym. Spacery, wycieczki np. do parku są  wspaniałą okazją do uprawiania ćwiczeń fizycznych. Dzieci bardzo lubią: biegi, skoki, wspinanie się, przeskakiwanie przez przeszkody. Zaspokajają w ten sposób naturalną potrzebę ruchu jednocześnie dotleniając organizm.

Wycieczki i spacery są najlepszą receptą „na nudę”. Dostarczają  pomysłów  na  sposoby spędzania czasu wolnego. Przyczyniają się do rozwoju: mowy, myślenia, spostrzeżeń przyczyniają się  rozładowaniu emocji, agresji, napięć fizycznych dzieci, hartują organizm. Wyrabiają także, ważne na przyszłość, nawyki np.: organizowanie, planowanie. Zachęcają do ćwiczeń fizycznych, które mamy nadzieję, iż będą kontynuowane w życiu dorosłym.

Kochani Rodzice dziękujemy za zaangażowanie – tak trzymać dalej. GRATULACJE

Relacje przygotowały Bozena Komenda i Agata Szykuła