Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Relacja z Projektu „Bajeczna Księga” w PM nr 23 w Łodzi "Żaczek"


Wpis dodał(a) Agata Skrzynecka
ponad 4 lat temu, wyświetleń 609


Wpis został sprawdzony przez moderatora

Relacja z realizacji Projektu „Bajeczna Księga”

W lutym 2020 roku nauczycielki wraz z dziećmi z Przedszkola Miejskiego nr 23 w Łodzi postanowiły wziąć udział w Projekcie „Bajeczna Księga” i stworzyć grupową książkę. I tak oto powstała Bajeczna Księga pt. „Przygody Zielonej Biedronki”. Jest to praca zbiorowa pod redakcją nauczycielek: Joanny Kostrzewy i Agaty Skrzyneckiej, której autorami i ilustratorami są Rodzice i Dzieci z gr. III PM 23 w Łodzi. Jest to pierwsze wydanie z 2020 roku z wydawnictwa Przedszkola Miejskiego nr 23 w Łodzi „Żaczek”.

Realizacja projektu rozpoczęła się od zapoznania dzieci ze wstępem do bajki. Następnie w grupie III ogłoszono konkurs na ilustrację do pierwszej opowieści o Zielonej Biedronce. W konkursie wzięło udział 12 prac. Dzieci większością głosów wybrały najciekawszy obrazek i tak powstała pierwsza ilustracja do książki. Ustalono, że dzieci będą zabierały po kolei książeczkę do domu i wraz z rodzicami dopisywały kolejne jej części. W związku z tym przygotowano woreczek z losami, na których były napisane imiona dzieci. Aby było sprawiedliwie, nauczycielki losowały karteczkę i wybrana osoba zabierała książkę do domu, aby dopisać kolejną historię Zielonej Biedronki. Mama jednej dziewczynki wykonała na szydełku Biedronkę, która wędrowała razem z książką do domu dzieci. Po przyniesieniu z powrotem książki do przedszkola, osoba opowiadała pozostałym dzieciom opisaną przygodę oraz pokazywała do niej ilustrację. Dziecko zdawało również relacje ze spędzonego czasu razem ze zrobioną na szydełku Biedronką. Wszyscy uważnie słuchali i oglądali kolejną część książki, ponieważ byli bardzo ciekawi nowych przygód Zielonej Biedronki. Następnie losowano kolejnego autora, co było bardzo ekscytujące dla pozostałych.

Aby każdy pamiętał o Zielonej Biedronce dzieci wykonały swoje Biedroneczki wykorzystując plastikowe nakrętki. Było przy tym dużo zabawy i powstała cała gromadka Zielonych Biedroneczek.

Powoli powstawała nasza wspólna książka. Gdy od połowy marca nie można było prowadzić zajęć w przedszkolach, nie przeszkodziło to dzieciom i rodzicom w kontynuowaniu tworzenia książki. Koronawirus okazał się niestraszny dla naszych autorów. Książka została zeskanowana przez jedną z Mam i odesłana drogą mailową do nauczycielek. Następnie nauczycielki do tej pory przekazują książkę kolejnym osobom, które jeszcze jej nie miały. Dalej powstają nowe przygody, mimo zakończenia projektu w dniu dzisiejszym. Mamy nadzieję, że uda nam się skończyć dzieło.

W naszej książce Zielona Biedronka o imieniu Zuzia poznała wielu prawdziwych przyjaciół np. chrabąszcza Stasia, konika polnego Arka, z którymi przygotowywała się na bal. Zuzia była wróżką, bo lubiła spełniać życzenia innych, Staś i Arek przebrali się za klaunów, ponieważ lubili rozśmieszać. Wcześniejsze zmartwienia Zuzi, na temat jej wyglądu, że jest inną biedronką teraz już były nieważne. Biedronka na balu poznała nowe koleżanki Basię i Kasię. Kolejnych emocji dostarczyła wiadomość od nauczycielki o wycieczce do muzeum dinozaurów. Przedszkolaki – owady wykonały rysunki dinozaurów. Zuzia postanowiła narysować tyranozaura. Modliszka Marylka – dobra koleżanka Zuzi wykonała obrazek triceratopsa. A trzmiel Szymon dużo mówił o brachiozaurach i taki zapewne wykonał rysunek. Czekamy na dalsze losy Zuzi i jej przyjaciół. Jesteśmy ciekawi dalszych przygód Zielonej Biedronki oraz informacji, jakich dowie się o świecie.

Dzieci poprzez udział w Projekcie pobudzają zainteresowanie czytelnictwem, rozwijają swoją twórczość plastyczną oraz ekspresję językową. Zachęcenie rodziców do udziału w Projekcie wpływa pozytywnie na współpracę z przedszkolem i przyczynia się do wspierania rozwoju dzieci. Dzięki wspólnie pisanej książce, dzieci z gr. III nie tylko poszerzają swoją wiedzę, ale także mogą nauczyć się empatii oraz tego, że każdy z nas jest inny i nie wolno nikogo oceniać po wyglądzie. Należy innym pomagać a współpraca się opłaca. Przez włożony wysiłek dzieci i ich rodziców oraz zaangażowanie nauczycielek powstaje wspaniała Bajeczna Księga pt. „Przygody Zielonej Biedronki”.

 

Agata Skrzynecka i Joanna Kostrzewa

Przedszkole Miejskie nr 23 w Łodzi „Żaczek”


Zobacz wszystkie wpisy
od Agata SkrzyneckaWyślij wiadomość
do Agata Skrzynecka

Kartka z kalendarza


Wiemy jak cenny jest Twój czas, dlatego co miesiąc otrzymujesz od nas komplet gotowych materiałów, które pomogą Ci przygotowywać się do zajęć – szybko, łatwo i przyjemnie!

bliżej MAX nowość

Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl 


Komentarze

Wyślij wiadomość do Agata Skrzynecka

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!