Bajeczna Księga ,,Tygrysków” z Przedszkola ,,Krzyś” w Boronowie

Wpis dodał(a) Agnieszka Skórek

Przedszkole Prywatne "Krzyś” znajduje się  w Boronowie, to mała, malownicza miejscowości w województwie śląskim. Projekt został zrealizowany w grupie integracyjnej dzieci 6-letnich "Tygryski”.

Nasza przygoda z projektem rozpoczęła się pod koniec października 2019 roku. Podczas spotkania z rodzicami przedstawiony został regulamin i cel projektu. Następnie podczas zajęć w grupie, dzieci zostały zapoznane z zasadami oraz zaprezentowano im zeszyt, który wraz z wklejeniem pierwszej strony stał się bajką ,,O zielonej Biedronce i balu na łące”. Po odczytaniu początku opowieści każdy przedszkolak chciał zabrać książkę tego dnia do domu. Dlatego zostało ustalone iż, kolejność pisania bajki będzie losowa. W pudełku zostały umieszczone kartki z imionami poszczególnych dzieci z grupy.  Dziecko oddające księgę losowało kolejną osobę, która wraz ze swoja rodziną dopisze kolejne losy biedroneczki Zuzi. Sukcesywnie tworzyliśmy księgę do połowy marca, wybuch pandemii koronowirusa utrudnił przekazywanie księgi, jednak dzięki determinacji udało się zakończyć projekt na czas.

Rodzice z wielkim zaangażowaniem podeszli do realizacji projektu, a dzieci po każdym powrocie Bajeczniej Księgi do przedszkola z uśmiechem i z wypiekami na twarzy czekały na kolejne przygody zielonej biedronki. Ciekawości nie było końca, dopytywały twórcę danej części o szczegóły. Pytały o to kto pomagał w robieniu ilustracji, kto wymyślił imiona poszczególnych bohaterów, a nawet jaką techniką zostały wykonane ilustracje. Projekt był nie tylko wspaniała zabawa promującą czytelnictwo, ale również dla rodziców powodem do zatrzymaniem się i spędzenia czasu z dzieckiem, tworząc kolejną część bajki. Pomimo, iż projekt został zakończony, zostają z nami wspomnienia i Bajeczna Księga, która będzie pamiątką na lata.

Nasza Bajeczna Księga zachwyca swoja treścią i ilustracjami nie tylko dzieci, ale również dorosłych.  Podejmuje przede wszystkim temat akceptacji samego siebie, ale również odmienności innych. Przygody Naszej "Tygryskowej” biedronki Zuzi są niezwykle wzruszające, smutne, momentami trzymające w napięciu, ale również cieszą, bawią i uczą.  Dzieci tworząc swoje części bajki wykazały się ogromną pomysłowości oraz kreatywnością. Dzięki dużej różnorodności bohaterów, nawet na chwile nie można się nudzić. Oprócz mamy Beaty i babci Lusi, biedronka Zuzia napotkała innych mieszkańców lasu m.in. patyczaka Patryka, konika polnego Gabrysia, modliszkę Magdę, wróbelka Karolka, pajęczycę Teklę, a nawet Kasię – biedronkę należącą do gatunku arlekinów. Pomimo, różnych przeciwności losu, nasza opowieść kończy się szczęśliwie. Zainteresowanych jej treścią zapraszamy do naszej fotorelacji.

Dzieci z niepełnosprawnością przebywające w środowisku rówieśniczym, niczym Nasza biedroneczka Zuzia mimo swojej odmienności, chcą być akceptowane i lubiane. Z kolei dzieci pełnosprawne w naturalny sposób, robią wszystko, żeby tak właśnie było. Pomimo tego, iż nasza Bajeczna Księga wędrowała przez 18 rodzin i domów, żadne z naszych podopiecznych nie zechciało Zuzię zmieniać, akceptowało ją taką jaka jest, jednocześnie pomagając jej czuć się dobrze w sytuacjach, w której się znalazła. Zawsze znalazł się ktoś, kto podał jej pomocną dłoń.  Jest to niezwykle budujące i piękne, a jednocześnie daje poczucie, że to co się robi ma sens, że wieloletnia praca włożona w integrację dzieci przyniosła oczekiwane efekty. Warto tutaj przetoczyć fragment bajki stworzony przez jednego z naszych podopiecznych i jego rodzinę w którym jeden z bohaterów opowiadania mówi do Zuzi: ,,…kiedy ja byłem mały to też się smuciłem, że nie wyglądam jak inne ślimaki. Ale wtedy mój bardzo mądry dziadek tłumaczył mi, że nieważne jest to, jak się wygląda, ale ważne jest to, czy jest się miłym i dobrym. Odkąd zrozumiałem, że nie zostanę lubiany za wygląd, ale za dobre serce, moje życie zupełnie się zmieniło…” . Cytat ten mimo, że wymyślony przez małą istotę, ma wielkie znaczenie i niech pozostanie podsumowaniem i przesłaniem dla każdego.

od Agnieszka Skórek

do Agnieszka Skórek