Scenariusz przedstawienia teatralnego "Zwierzaki Cudaki"

Wpis dodał(a) Katarzyna Sobolewska

Scenariusz

Temat: „Zwierzaki cudaki" - przedstawienie teatralne w wykonaniu grupy zaprezentowane podczas XVII Przeglądu Teatralnego.

Grupa: dzieci 5,6-letnie

Prowadząca: mgr Katarzyna Sobolewska

Cele ogólne:

- budowanie aktywnej postawy w odkrywaniu tajemnic świata i  przyrody,

- rozwijanie kreatywności dziecięcej,

- wzmacnianie poczucia własnej wartości w trakcie prezentowania swoich możliwości w sytuacji ekspozycji społecznej,

- rozwijanie umiejętności współpracy podczas realizowania wspólnych zadań

Cele operacyjne:

- dziecko potrafi samodzielnie dokonać wyboru utworu ,

- dziecko potrafi zaprezentować wybraną kwestię,

- dziecko stosuje się do podanych przez nauczyciela instrukcji,

- dziecko potrafi wraz z innymi zaprezentować układ choreograficzny,

- dziecko potrafi współdziałać z innymi podczas odgrywania inscenizacji,

- dziecko zna i stosuje się do kolejności odgrywanych scen,

- dziecko ostrożnie porusza się podczas tańca,

- dziecko potrafi zainscenizować odgrywane przez siebie zwierzę wykorzystując do tego środki wyrazu takie jak: głos, ruch, mimika

Formy pracy:

indywidualna i grupowa

Metody ( wg. W.Okonia) :

• Metody asymilacji wiedzy: pogadanka, praca z tekstem
  • Metody waloryzacyjne: impresyjne ,ekspresyjne
  • Metody ćwiczebne
  • Metody problemowe: klasyczna metoda problemowa

Pomoce dydaktyczne:

rekwizyty, płyta CD z utworami muzycznymi  ,stroje, elementy scenografii, utwory : M. Strzałkowskiej „Wierszyki łamiące języki”, „Gimnastyka dla języka”,  Agnieszki Frączek „Dranie w tranie czyli wiersze trudne niesłychanie", ”Banialuki”.

Niniejsze przedsięwzięcie składało się z kilku etapów:

1. Wizyty w bibliotece w poszukiwaniu literatury.
  2. Wybór odpowiednich tekstów oraz utworów muzycznych- rozmowy kierowane na temat utworów, próby wspólnego wyjaśnienia elementów humorystycznych.
  3. Dostosowanie ról do odpowiednich aktorów ( ich preferencji i możliwości). Każde dziecko miało możliwość dokonania autonomicznego wyboru kwestii.
  4. Nauka kwestii oraz układów choreograficznych.
  5. Przygotowanie strojów przez rodziców oraz scenografii.
  6. Prezentacja przedstawienia podczas XVII Przeglądu Teatralnego.

Scenariusz:

1. Powitanie wszystkich gości utworem „ Do szanownych czytelników” M. Strzałkowskiej- improwizacja ruchowa do utworu dance The Sugar Hill Gang - Rapper's Delight .
  2. Inscenizacja na podstawie utworu M. Strzałkowskiej „Motyle” połączona z tańcem.
  3. Monolog „Kociokwik”A. Frączek połączony z improwizacją ruchową „Koci taniec”.
  4. Inscenizacja utworu A. Frączek „ Na podwórku”.
  5. Prezentacja układu tanecznego „Toca – Toca” .
  6. Inscenizacja wierszy M. Strzałkowskiej  pt: „Siała Zuzia”, „Zwierzenia złego zwierza” oraz „Kura na górze” połączonego z układem tanecznym do utworu „Piejo kury, piejo” Grzegorza z Ciechowa.
  7. Prezentacja utworu „Gumka” A. Frączek.
  8. Taniec gąsek- układ choreograficzny do utworu muzycznego „Ptasie plotki” z płyty D. Miśkiewicz & Kwadrofonik „Lutosławski, Tuwim- piosenki nie tylko dla dzieci”.
  9. „Gąska ze śląska”, „Pudliczka”- inscenizacja wierszy A. Frączek.
  10. „Bambuko”- recytacja wiersza połączona z improwizacją ruchową do utworu Me, Myself and I „Takadum”.
  11. „Hugo i Hania” inscenizacja połączona z tańcem  habanera  do utworu muzycznego „Don’t you worry bout a thing” John Legend.
  12. Zaprezentowanie wiersz pt: „Mucha w chartce uchatki”.
  13. Zakończenie przedstawienia wspólnym tańcem do utworu Urszuli Dudziak „Papaya”.

od Katarzyna Sobolewska

do Katarzyna Sobolewska