W marcu jak w garncu - zabawy matematyczne z wykorzystaniem Darów Froebla

Wpis dodał(a) Katarzyna Piotrowska

Scenariusz zajęć dydaktycznych z wykorzystaniem Darów Froebla

Temat:  W marcu jak w garncu - zabawy matematyczne z wykorzystaniem Darów Froebla

Grupa: 4 – latki

Czas trwania: 20 min

Cel ogólny: Układanie rytmów 3-4 elementowych.

Cele szczegółowe:

• Potrafi wyjaśnić przysłowie „W marcu jak w garncu”,
  • Rozpoznaje i nazywa symbole pogodowe,
  • Układa rytmy z 3 i 4 elementów,
  • Rozpoznaje i nazywa kolory,
  • Rozpoznaje i nazywa figury geometryczne,
  • Tańczy swobodnie do muzyki.

Formy pracy:

• indywidualna,
  • grupowa,
  • zbiorowa.

Metody pracy:

• metoda froeblowska,
  • czynna: zadań stawianych dziecku,
  • słowna: rozmowa, objaśnienie, instrukcja,
  • oglądowa.

Pomoce:

• Dar 1, 7
  • Tekst rymowanki „Marcowe kaprysy”,
  • Garnek,
  • Ilustracje przedstawiające symbole pogody,
  • Radio, płyta CD.

Przebieg zajęć:

1. Powitanka „Wędrująca piłeczka” -  dzieci siedzą w kole, podają sobie w takt muzyki wybraną piłeczkę z DARU 1. Kiedy muzyka cichnie dziecko trzymające piłeczkę wstaje i wita się z innymi słowami:

Witam wszystkich serdecznie (ukłon)

Zabawimy się bajecznie.

Powtarzamy zabawę kilka razy, a na koniec wszystkie dzieci wspólnie recytują powitankę i kłaniają się pozostałym.

2. „W marcu jak w garncu” – wytłumaczenie przysłowia na podstawie rymowanki „Marcowe kaprysy”

Nauczyciel stawia przed sobą garnek. Recytuje rymowankę i wkłada do niego ilustracje przedstawiające symbole pogodowe. Następnie zadaje dzieciom pytanie:

- Co Marzec włożył do garnka?

Chętne dzieci losują symbole z garnka i próbują odgadnąć jaką pogodę przedstawiają.

- Jak myślicie, co oznacza przysłowie „W marcu jak w garncu”?

Wymieszał miesiąc marzec pogodę w garze.
- Ja wam tu zaraz wszystkim pokażę.
Włożę troszkę deszczu, słoneczka promieni.
Domieszam powiew wiatru ciepłego,
Smutno by w marcu było bez niego.
Śniegu i burzy jeszcze troszeczkę dodam,
Będzie prawdziwa marcowa pogoda

3. Zabawa matematyczna „Pogodowe rytmy” – układanie rytmów 3,4 elementowych.
Figury z Daru 7 będą odzwierciedlać symbol związany z pogodą: żółte koło - słońce, niebieskie półkole– deszcz, pomarańczowy kwadrat – wiatr, biały trójkąt – śnieg.

• Zadaniem dzieci jest dokończenie sekwencji rozpoczętej przez nauczyciela.
  • Następnie dzieci dobierają się w pary. Jedna osoba z pary rozpoczyna sekwencje, druga ma za zadanie ją dokończy.

Początkowo dla ułatwienia można nazywać jedynie kolory i figury: żółte koło, niebieskie półkole, biały trójkąt, pomarańczowy kwadrat, a następnie nazywamy Dary przypisanymi wcześniej symbolami: słońce, deszcz, śnieg, wiatr.

4. Zabawa ruchowa „Mieszamy pogodę”

Każde dziecko losuje po jednym elemencie z Daru 7, które były wykorzystane we wcześniejszej zabawie. Dzieci tańczą swobodnie w takt muzyki.. Kiedy muzyka cichnie dzieci tworzą koła – garnki. W każdym garnku musi być tylko jeden dany symbol pogodowy, co oznacza, że w jednym kole nie może stanąć dwoje dzieci z taką samą figurą geometryczną.

5. Dary lubią porządek – porządkowanie i odkładanie Darów do pudełka i do ich stałego kącika.

od Katarzyna Piotrowska

do Katarzyna Piotrowska