Społeczność
Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.
W marcu jak w garncu - zabawy matematyczne z wykorzystaniem Darów Froebla
Wpis został sprawdzony przez moderatora
Scenariusz zajęć dydaktycznych z wykorzystaniem Darów Froebla
Temat: W marcu jak w garncu - zabawy matematyczne z wykorzystaniem Darów Froebla
Grupa: 4 – latki
Czas trwania: 20 min
Cel ogólny: Układanie rytmów 3-4 elementowych.
Cele szczegółowe:
- Potrafi wyjaśnić przysłowie „W marcu jak w garncu”,
- Rozpoznaje i nazywa symbole pogodowe,
- Układa rytmy z 3 i 4 elementów,
- Rozpoznaje i nazywa kolory,
- Rozpoznaje i nazywa figury geometryczne,
- Tańczy swobodnie do muzyki.
Formy pracy:
- indywidualna,
- grupowa,
- zbiorowa.
Metody pracy:
- metoda froeblowska,
- czynna: zadań stawianych dziecku,
- słowna: rozmowa, objaśnienie, instrukcja,
- oglądowa.
Pomoce:
- Dar 1, 7
- Tekst rymowanki „Marcowe kaprysy”,
- Garnek,
- Ilustracje przedstawiające symbole pogody,
- Radio, płyta CD.
Przebieg zajęć:
1. Powitanka „Wędrująca piłeczka” - dzieci siedzą w kole, podają sobie w takt muzyki wybraną piłeczkę z DARU 1. Kiedy muzyka cichnie dziecko trzymające piłeczkę wstaje i wita się z innymi słowami:
Witam wszystkich serdecznie (ukłon)
Zabawimy się bajecznie.
Powtarzamy zabawę kilka razy, a na koniec wszystkie dzieci wspólnie recytują powitankę i kłaniają się pozostałym.
2. „W marcu jak w garncu” – wytłumaczenie przysłowia na podstawie rymowanki „Marcowe kaprysy”
Nauczyciel stawia przed sobą garnek. Recytuje rymowankę i wkłada do niego ilustracje przedstawiające symbole pogodowe. Następnie zadaje dzieciom pytanie:
- Co Marzec włożył do garnka?
Chętne dzieci losują symbole z garnka i próbują odgadnąć jaką pogodę przedstawiają.
- Jak myślicie, co oznacza przysłowie „W marcu jak w garncu”?
Wymieszał miesiąc marzec pogodę w garze.
- Ja wam tu zaraz wszystkim pokażę.
Włożę troszkę deszczu, słoneczka promieni.
Domieszam powiew wiatru ciepłego,
Smutno by w marcu było bez niego.
Śniegu i burzy jeszcze troszeczkę dodam,
Będzie prawdziwa marcowa pogoda
3. Zabawa matematyczna „Pogodowe rytmy” – układanie rytmów 3,4 elementowych.
Figury z Daru 7 będą odzwierciedlać symbol związany z pogodą: żółte koło - słońce, niebieskie półkole– deszcz, pomarańczowy kwadrat – wiatr, biały trójkąt – śnieg.
- Zadaniem dzieci jest dokończenie sekwencji rozpoczętej przez nauczyciela.
- Następnie dzieci dobierają się w pary. Jedna osoba z pary rozpoczyna sekwencje, druga ma za zadanie ją dokończy.
Początkowo dla ułatwienia można nazywać jedynie kolory i figury: żółte koło, niebieskie półkole, biały trójkąt, pomarańczowy kwadrat, a następnie nazywamy Dary przypisanymi wcześniej symbolami: słońce, deszcz, śnieg, wiatr.
4. Zabawa ruchowa „Mieszamy pogodę”
Każde dziecko losuje po jednym elemencie z Daru 7, które były wykorzystane we wcześniejszej zabawie. Dzieci tańczą swobodnie w takt muzyki.. Kiedy muzyka cichnie dzieci tworzą koła – garnki. W każdym garnku musi być tylko jeden dany symbol pogodowy, co oznacza, że w jednym kole nie może stanąć dwoje dzieci z taką samą figurą geometryczną.
5. Dary lubią porządek – porządkowanie i odkładanie Darów do pudełka i do ich stałego kącika.
Zobacz wszystkie wpisy
od Katarzyna Piotrowska
Wyślij wiadomość
do Katarzyna Piotrowska
bliżej MAX
Nielimitowany dostęp do scenariuszy, filmów i piosenek – wszystko w jednym miejscu! BLIŻEJ MAX to wygodny i korzystny abonament, który łączy wszystkie nasze usługi. Subskrybując, zyskujesz dodatkowo:
- gotowe plany miesięczne i tygodniowe,
- atrakcyjne zestawy pomocy dydaktycznych,
- 10 pobrań, które możesz wykorzystać na dowolne materiały ze strony blizejprzedszkola.pl.