Scenariusz zajęć - lapbook

Wpis dodał(a) Joanna Nosek

Scenariusz zajęć

Temat: Pingwiny – przyjaciele zimy. Wykonanie lapbooka.

Grupa: 6-latki

Czas trwania: 30 min

Cele zajęć:

• poszerzanie wiedzy o pingwinach,
  • zapoznanie z techniką – lapbook,
  • rozwijanie kreatywności.

Przebieg zajęć:

I. Część wstępna:

1. Powitanka

Dzieci siedzą w kręgu. Nauczyciel wypowiada różne powitania. Dzieci, które uważają, że zostały powitane, podnoszą ręce i machają do pozostałych.

- Witam tych, którzy mają na sobie bluzkę z krótkim rękawkiem.

- Witam tych, którzy lubią niespodzianki.

- Witam tych, którzy mają spinki we włosach.

- Witam tych, którzy lubią dobrze się bawić.

II. Część główna zajęć:

1. Utrwalenie informacji o pingwinach

Dzieci podają cechy charakterystyczne pingwinów, m.in., że nie latają, doskonale pływają, wykluwają się z jaj, jedzą ryby.

2. Zapoznanie z lapbookiem

Nauczycielka tłumaczy dzieciom, co to jest lapbook i w jaki sposób mają go wykonać.

Lapbook jest czymś w rodzaju teczki tematycznej, w której możemy umieścić wiadomości na wybrany temat. To wszystko umieszczone jest w kieszonkach, książeczkach o przeróżnych kształtach i na karteczkach.

3. Zabawa z woreczkami

Na dywanie leżą  białe kartki „lodowe kry”. Nauczycielka gra na tamburynie. Dzieci w rytm muzyki poruszają się po sali jak pingwiny, trzymając woreczki na stopach (tak jak pingwiny noszą swoje jajka). Na przerwę w muzyce dzieci wchodzą jak najszybciej na kry.

4. Wykonanie lapbooka

Dzieci w czterech grupach przygotowują lapbooki z przygotowanych materiałów.

III. Część końcowa zajęć:

1. Ewaluacja zajęć

Dzieci wrzucają do pojemniczków patyczki ze swoimi imieniem. Jeśli zajęcia się podobały wrzucają patyczek do pojemniczka z napisem „tak”, jeśli się nie podobały, wrzucają patyczek do pojemniczka z napisem „nie”.

od Joanna Nosek

do Joanna Nosek