Społeczność
Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.
Scenariusz zajęć - lapbook
Wpis został sprawdzony przez moderatora
Scenariusz zajęć
Temat: Pingwiny – przyjaciele zimy. Wykonanie lapbooka.
Grupa: 6-latki
Czas trwania: 30 min
Cele zajęć:
- poszerzanie wiedzy o pingwinach,
- zapoznanie z techniką – lapbook,
- rozwijanie kreatywności.
Metody pracy:
- metoda – Lapbook,
- praktycznego działania.
Formy pracy:
- indywidualna,
- grupowa,
- zbiorowa.
Pomoce dydaktyczne:
- kolorowe kartki z bloku technicznego A3,
- budowa pingwina,
- pingwiny z kolorami,
- pingwiny z cyframi,
- czarno – białe zwierzęta,
- czynności pingwina,
- kieszonki,
- informacje o pingwinach,
- patyczki z imionami,
- pojemniczki z napisem „tak” i „nie”,
- woreczki,
- białe kartki A4.
Przebieg zajęć:
I. Część wstępna:
1. Powitanka
Dzieci siedzą w kręgu. Nauczyciel wypowiada różne powitania. Dzieci, które uważają, że zostały powitane, podnoszą ręce i machają do pozostałych.
- Witam tych, którzy mają na sobie bluzkę z krótkim rękawkiem.
- Witam tych, którzy lubią niespodzianki.
- Witam tych, którzy mają spinki we włosach.
- Witam tych, którzy lubią dobrze się bawić.
II. Część główna zajęć:
1. Utrwalenie informacji o pingwinach
Dzieci podają cechy charakterystyczne pingwinów, m.in., że nie latają, doskonale pływają, wykluwają się z jaj, jedzą ryby.
2. Zapoznanie z lapbookiem
Nauczycielka tłumaczy dzieciom, co to jest lapbook i w jaki sposób mają go wykonać.
Lapbook jest czymś w rodzaju teczki tematycznej, w której możemy umieścić wiadomości na wybrany temat. To wszystko umieszczone jest w kieszonkach, książeczkach o przeróżnych kształtach i na karteczkach.
3. Zabawa z woreczkami
Na dywanie leżą białe kartki „lodowe kry”. Nauczycielka gra na tamburynie. Dzieci w rytm muzyki poruszają się po sali jak pingwiny, trzymając woreczki na stopach (tak jak pingwiny noszą swoje jajka). Na przerwę w muzyce dzieci wchodzą jak najszybciej na kry.
4. Wykonanie lapbooka
Dzieci w czterech grupach przygotowują lapbooki z przygotowanych materiałów.
III. Część końcowa zajęć:
1. Ewaluacja zajęć
Dzieci wrzucają do pojemniczków patyczki ze swoimi imieniem. Jeśli zajęcia się podobały wrzucają patyczek do pojemniczka z napisem „tak”, jeśli się nie podobały, wrzucają patyczek do pojemniczka z napisem „nie”.
Zobacz wszystkie wpisy
od Joanna Nosek
Wyślij wiadomość
do Joanna Nosek
bliżej MAX
Nielimitowany dostęp do scenariuszy, filmów i piosenek – wszystko w jednym miejscu! BLIŻEJ MAX to wygodny i korzystny abonament, który łączy wszystkie nasze usługi. Subskrybując, zyskujesz dodatkowo:
- gotowe plany miesięczne i tygodniowe,
- atrakcyjne zestawy pomocy dydaktycznych,
- 10 pobrań, które możesz wykorzystać na dowolne materiały ze strony blizejprzedszkola.pl.