"Mali szachiści"

Wpis dodał(a) Agnieszka Piasecka

"Mali szachiści” - zajęcia szachowe w Przedszkolu Samorządowym nr 82 w Białymstoku

Nasze przedszkole oferuje szeroki wachlarz zajęć dodatkowych, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem wszystkich przedszkolaków. Cały nasz zespół prowadzi przeróżne koła zainteresowań, w których dzieci mogą rozwijać swoje umiejętności  i zainteresowania. Doskonalimy nasz warsztat pracy i szukamy coraz nowszych rozwiązań, by w ten sposób sprostać potrzebom dzieci.

Jako nauczycielki,  zauważamy jednak u naszych pociech coraz większe problemy z koncentracją. Coraz trudniej jest przykuć uwagę dziecka, które z każdej strony atakowane jest niezliczoną ilością atrakcji i bodźców.

Maluchy coraz więcej czasu spędzają przed komputerem, który staje się trudnym konkurentem dla nas - nauczycieli. Dlatego pomyślałyśmy, że świetną odskocznią od nadmiaru bodźców i sposobem na wyciszenie, koncentrację i zagłębienie się w siebie, będzie gra w szachy, która ostatnimi czasy wraca do łask.

O korzyściach płynących z gry w szachy można by pisać bez końca. Szachy rozwijają  logiczne myślenie, pamięć  i koncentrację. Wpływają także na aktywność twórczą dzieci, bowiem podczas gry, dziecko samo planuje rozwój wydarzeń na szachownicy i  ponosi za nie  odpowiedzialność.

Szachy wyrabiają także ambicje stawiania przed sobą wyzwań, a przede wszystkim gotowość do  wysiłku i poświęceń dla  osiągnięcia celu. Z analizy badań przeprowadzonych przez  fundację szachową wynika, że gra w szachy powoduje zwiększenie szybkości czytania ze zrozumieniem oraz rozwija zdolności matematyczne. Stwierdzono również, że  dzieci grające w szachy łatwiej znoszą porażki. Zazwyczaj ponownie próbują rozwiązać problem i robią to do skutku, gdy tymczasem rówieśnicy nie grający, rezygnują bądź obniżają sobie poprzeczkę.

Biorąc pod uwagę te niezliczone korzyści, jakie niesie za sobą ta „królewska gra”, ruszyliśmy z realizacją naszego planu. Udało się to nam  dzięki  współpracy z Panem Wojciechem Walewskim trenerem z Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego Stoczek 45 Białystok – mistrzem szachowym, który zgodził się  rozwijać w tej dziedzinie nasze przedszkolaki.

W związku z tym, od września w naszym przedszkolu odbywają się zajęcia szachowe, na które raz w tygodniu uczęszczają wszystkie starsze przedszkolaki.

Pan Wojtek odkrywa przed dziećmi tajniki gry  stopniowo,  w sposób przystępny i umiejętny. Dzieci mają do dyspozycji profesjonalny sprzęt, przejrzyste tablice demonstracyjne, duże plansze. Nowe zagadnienia  wprowadzane są stopniowo, by nie zniechęcić dzieci. Jedna trzecia czasu poświęcona  jest na wprowadzanie nowych treści, zaś pozostały czas na wspólną grę.

Obserwujemy, że wszystkie dzieci z niecierpliwością czekają na te zajęcia. Z chęcią odrabiają prace domowe, a podczas zabawy swobodnej sięgają właśnie po szachy.

Cieszymy się ogromnie, gdyż po raz  kolejny okazało się, że nie ma rzeczy niemożliwych, a z pozoru trudna gra, wprowadzana w sposób umiejętny i atrakcyjny  znajduje uznanie wśród najmłodszych. W ten oto sposób -  przez zabawę, niejako mimochodem, kształtować  będziemy osobowość naszych dzieci i rozwijać potencjał, który drzemie w każdym z nich, a szachy jedynie pomagają go wydobyć.

Anna Rynkiewicz

Dorota Pruszyńska

Nauczycielki PS nr 82  w B-stoku.

od Agnieszka Piasecka

do Agnieszka Piasecka