Sprawozdanie z realizacji innowacji

Wpis dodał(a) Małgorzata Nawara

Nazwa innowacji:

„Razem się bawimy, razem się uczymy, razem się śmiejemy, tak się poznajemy!”

Placówka realizująca innowację:

Zespół Miejskich Przedszkoli nr 1, Miejskie Przedszkole nr 7 im. Barbórki, ul. Wolności 43, 41-700 Ruda Śląska

Szkoła Podstawowa nr 35 w Rudzie Śląskiej, ul Magazynowa 35a, 41-700 Ruda Śląska

Adresaci innowacji:

Dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 7 oraz Szkoły Podstawowej nr 35 w Rudzie Śląskiej

Czas realizacji innowacji:

Wrzesień 2018 – czerwiec 2019

Rodzaj innowacji:

Organizacyjno – metodyczna

Cel główny:

Integracja dzieci w wieku przedszkolnym o różnych potrzebach edukacyjnych

Cele szczegółowe:

- integracja dzieci pełnosprawnych i niepełnosprawnych,

- nauka tolerancji, akceptacja inności,

- pokonywanie barier,

- rozwijanie umiejętności społecznych dzieci,

- akceptowanie niepełnosprawności od wczesnego dzieciństwa

- stwarzanie warunków sprzyjających wspólnej i zgodnej zabawie oraz nauce dzieci o zróżnicowanych możliwościach fizycznych i intelektualnych,

- nauka odpowiedzialności i życzliwości wobec drugiego człowieka

- współpraca ze środowiskiem lokalnym,

- współpraca nauczycieli różnych typów placówek oświatowych,

- próba zapewnienia radosnego dzieciństwa bez mediów społecznościowych,

Opis realizacji innowacji:

Realizację innowacji rozpoczęliśmy we wrześniu 2018. Dzieci z SP 35 odwiedziły przedszkolaki w MP7 aby razem zobaczyć spektakl „Przygody misia i Kasi pirata”. Po zakończeniu spektaklu dzieci spędziły czas na wspólnej, wesołej zabawie oraz poznawaniu się nawzajem.

W październiku to przedszkolaki z MP7 poszły z wizytą do SP 35. Spotkanie to odbyło się pod hasłem „Na sportowo – bo to zdrowo”. Dzieci rywalizowały ze sobą w różnych konkurencjach sportowych. Wspólne ćwiczenia dostarczyły im dużo radości i nauczyły że nie zawsze trzeba być pierwszym aby się doskonale bawić.

30 listopada 2018 świętowaliśmy razem Andrzejki, które były doskonałą okazją do wspólnej zabawy. Tradycyjne wróżby były przeplatane pląsami przy muzyce. Spotkanie to przyniosło dużo radości, zabawy oraz było kolejną okazją do poznawania się nawzajem.

Miesiąc grudzień kojarzy się z jednym – ze świętami Bożego Narodzenia. U nas także zawitał świąteczny nastrój. Przedszkolaki z MP7 udały się do SP35, aby wspólnie spędzić ten przedświąteczny czas. Było śpiewanie kolęd i pastorałek, zagadki bożonarodzeniowe, kolorowe łańcuchy wykonane przez dzieci pyszne pierniczki oraz samodzielnie wykonane kolorowe choinki z papieru, które dzieci zabrały do domu na pamiątkę tego spotkania.

W styczniu spotkaliśmy się w ogrodzie Miejskiego Przedszkola nr 7 i korzystając z zimowej aury spędziliśmy czas na zabawach na śniegu. Dzieci rzucały śnieżkami do celu, lepiły bałwany, bawiły się w śniegowicy (to taka piaskownica, tylko ze śniegiem) zjeżdżały na ,,ślizgaczach”, była też ,,bitwa” na śnieżki.

Marzec to miesiąc kojarzący się z wiosną. Tym razem spotkaliśmy się aby wspólnie uczcić pierwszy dzień wiosny -  „Dzień zielony”. Każde dziecko miało w swoim ubiorze akcent w kolorze zielonym a wspólne zabawy kręciły się wokół tematyki zielono – wiosennej.

W kwietniu tematem naszego spotkania były „Kulinarne przysmaki, które lubią dzieciaki”. Dzieci rozwiązywały krzyżówkę kulinarną, zrobiły sobie czapki kucharskie, poznały etapy iwstawania gofrów i mogły pomóc paniom w ich przygotowywaniu. Na końcu nadszedł czas na konsumowanie przepysznych gofrów z dodatkami.

Maj był uwieńczeniem naszej rocznej współpracy. Razem wybraliśmy na wycieczkę do zabytkowej stacji kolei wąskotorowej w Rudach, gdzie dzieci uczestniczyły w programie edukacyjnym „Kolejarski fach”. Wycieczka rozpoczęła się od przejazdu zabytkową kolejką wąskotorową. Następnie dzieci mogły poznać wygląd kabiny lokomotywy oraz poczuć się jak konduktor podczas krótkiej przejażdżki.  Brały udział w zawodach drezynowych oraz poznały działanie zwrotnicy i prostych sygnałów kolejowych. Wycieczka zakończyła się piknikiem z pieczonymi kiełbaskami.

Korzyści z przeprowadzonej innowacji (efekty):

Korzyści dla uczniów:

• nawiązanie pozytywnych relacji z rówieśnikami
  • doskonalenie umiejętności nawiązywania i utrzymywania pozytywnych kontaktów interpersonalnych
  • integracja
  • aktywne spędzanie czasu i rozwijanie zainteresowań
  • zdobywanie nowych doświadczeń w relacjach z innymi

Korzyści dla nauczycieli:

• wymiana doświadczeń
  • dzielenie się swoją wiedzą i umiejętnościami z innymi nauczycielami
  • poznanie nowych metod pracy
  • integrowanie nauczycieli