Scenariusz zajęć matematycznych z wykorzystaniem Darów Froebla

Temat: Biedronka – przeliczanie w zakresie 5 z wykorzystaniem Darów Froebla
Grupa: I „Maki” – 3-latki
Czas trwania: 15 min
Cel ogólny: Utrwalenie liczenia w zakresie 5.
Cele szczegółowe. Dziecko:
- Liczy w zakresie 5,
- Uważnie słucha przedstawienie teatralnego,
- Rozwija spostrzegawczość,
- Układa biedronkę wg własnego pomysłu.
- Porządkuje miejsce pracy,
- Tańczy w rytm muzyki.
Formy pracy:
- indywidualna,
- grupowa,
- zbiorowa.
Metody pracy:
- metoda froeblowska,
- czynna: zadań stawianych dziecku,
- słowna: rozmowa, objaśnienie, instrukcja,
- oglądowa: pokaz
Pomoce:
- Dary Froebla 1, 9,
- szablon biedronki,
- teatrzyk,
- paski bibuły,
- radio,
- płyta cd.
Przebieg zajęć:
1. Powitanka muzyczna „Wiosna, wiosna” – wspólny taniec w kole na powitanie z wykorzystaniem pasków bibuły.
2. Inscenizacja wiersza pt. „Kropki biedronki” z wykorzystaniem Daru 1. Odpowiadanie na pytania nauczyciela.
Po zielonych łąkach, po kwiatowych łąkach,
z łodyżki na listek, wędruje biedronka.
Spotkała ślimaka i małego żuka:
- Gdzie idziesz biedronko?
- Czego tutaj szukasz?
A biedronka płacze, łapką łzy ociera:
- Pogubiłam kropki, co ja zrobię teraz?
Pytania:
- Kto wędrował po łące?
- Kogo spotkała biedronka?
- W jakim nastroju była biedronka? Dlaczego?
- Jak możemy pomóc biedronce?
3. Zabawa tropiąca – wyszukiwanie ukrytych w sali Darów. Przynoszenie ich na wyznaczone miejsca.
4. Ćwiczenia matematyczne „Policz kropki”.
Na szablonie dużej biedronki nauczycielka układa różne kolory Daru 9. Dzieci przeliczają, ile kropek ma biedronka, uwzględniają, ile kropek ma danego koloru, np. - Biedronka ma 5 kropek, 3 niebieskie, 2 żółte.
5. Zabawa twórcza „Biedroneczki” - dzieci samodzielnie tworzą biedronki z dostępnych darów.
6. Dary lubią porządek – porządkowanie Darów do odpowiednich pudełek, odłożenie przez dyżurnych na ich stałe miejsce.