Dzień Pustej Klasy 2019 u PROMYCZKÓW ze Szubina

Wpis dodał(a) Anna Kluska

ZABIERZMY DZIECI NA PODWÓRKO - PROMYCZKI z Samorządowego Przedszkola nr 2 w Szubinie podjęły wyzwanie w ramach IV edycji Międzynarodowego Święta Edukacji W Naturze Dzień Pustej Klasy 2019

Dzień Pustej Klasy to niezależna, oddolna inicjatywa, zapoczątkowana w 2012 roku w Wielkiej Brytanii. W 2015 roku Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” przeniósł święto na grunt Polski, w roku 2016 ponad 1000 szkół z całej Polski świętowało z nami ten wyjątkowy dzień, w którym dzieci i młodzież, wspólnie ze swoimi nauczycielami, porzucają naukę w klasie na rzecz nauki w przyrodzie. Jest to wyjątkowe, międzynarodowe  święto  edukacji na świeżym powietrzu.

Pomysłem na spędzenie tego dnia przez Promyczki stał się ogród przedszkolny. Ulubione miejsce zabaw i odpoczynku dzieci  nabrało nowego wymiaru i pozwoliło doświadczyć wielu nowych doznań i emocji.

Nazwa święta, zainaugurowanego w 2012 roku przez grupę londyńskich nauczycieli, doskonale oddaje jego jasny i klarowny cel: sprawić, aby klasy były puste. Zachęcić nauczycieli, by tego dnia choć jedną lekcję spędzili ze swoimi uczniami poza budynkiem szkoły. Wszystko po to, aby promować edukację terenową – prawdopodobnie najbardziej uszczęśliwiającą formę edukacji na świecie.

Mieliśmy tego dnia dobrą zabawę. Był  kontakt z roślinami , owadami, doświadczanie wody, uciekające słodkości, piasek, ekologiczne zabawki, kodowanie i programowanie, gapienie  się w niebo, bieganie  po trawie, dziecięcy śpiew i gwar, ale i  nasłuchiwanie ptaków.

Dostałyśmy  wyjątkową szansę spojrzenia na swoje  dzieci  świeżym okiem. Minęły dwa wspólne lata. Oddajemy w świat odważne, otwarte, pomysłowe, spontaniczne, ciekawe świata  5 latki. Grupę, która doskonale ze sobą współpracuje, korzysta odpowiedzialnie z pozostawionej swobody.

Dajemy dzieciom pole do popisu, a one codziennie  nas zaskakują.

od Anna Kluska

do Anna Kluska