Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

„Wulkany, rakiety i inne zabawy wybuchowe” w płockiej 14


Wpis dodał(a) Ewa Chylińska
rok temu, wyświetleń 142


Wpis został sprawdzony przez moderatora

23 maja wszystkie dzieci uczestniczyły w warsztatach chemicznych prowadzonych przez Magdalenę Suską z Uniwersytetu Małego Geniusza „Słoneczna Kraina” z Poznania. Pod okiem kwalifikowanego chemika przedszkolaki sprawdzały właściwości sody i octu, poznawały ich zapach oraz stopień skupienia. Łącząc te dwa składniki dowiedziały się, że połączenie ich spowodowało reakcję wybuchową, co w zabawach pozwoliło na „wystartowanie  rakiety” i „wybuch małych wulkanów”. Najciekawszym momentem spotkania były zabawy z suchym lodem. Dziwnie zachowująca się para, biegająca po stolikach, a także „żywe wulkany” strzelające dymem, były dla wszystkich nadzwyczajnym zjawiskiem, wywołującym na twarzach przedszkolaków zdziwienie i podziw. Wielką frajdę sprawiło dzieciom wywoływanie wybuchów za pomocą pipetek, przekłuwających rosnące bąble „wulkanicznej lawy”. Ostatnim zadaniem dzieci była obserwacja balonów wypełnionych suchym lodem. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że balony same się „pompują”, a dzieje się to pod wpływem rosnącego wewnątrz nich ciśnienia, spowodowanego parowaniem suchego lodu.

Zajęcia sprawiły przedszkolakom ogromną radość, dały im możliwość odkrywania świata nauki w dziecięcym działaniu i były okazją do poznania niektórych reakcji chemicznych w formie zabawowej. Na zakończenie warsztatów pani Magdalena przekazała dla wszystkich przedszkolaków Dyplom Małego Geniusza, co zaświadcza, że zdobyły one tytuł Ekspertów ds. Doświadczeń.

Komentarze

Wyślij wiadomość do Ewa Chylińska