MALI SPORTOWCY – AKTYWNOŚĆ RUCHOWA DZIECI Z PRZEDSZKOLA NR 77 W LUBLINIE

Wpis dodał(a) Monika Łukasiewicz-Jeżyna

Realizacja tematyki związanej  z szeroko rozumianym zdrowiem jest niezwykle istotna na wszystkich szczeblach edukacji, również w edukacji przedszkolnej. W naszym przedszkolu poświęcaliśmy jej wiele uwagi, ale od listopada 2016 r. zintensyfikowaliśmy i usystematyzowaliśmy nasze działania zgodnie z koncepcją Szkoły Promującej Zdrowie. Na podstawie przeprowadzonych badań (ankiety, wywiady) wyłoniliśmy problem priorytetowy naszej placówki, którym okazała się zbyt mała aktywność ruchowa dzieci. Od tej pory szczególny nacisk kładziemy na działania, mające na celu zwiększenie aktywności ruchowej dzieci, poszerzenie ich wiedzy na temat aktywnych form spędzania wolnego czasu oraz przypomnienie rodzicom znaczenia ruchu dla zdrowia. W podejmowane działania angażują się zarówno pracownicy przedszkola, dzieci jak i rodzice.

W celu wyrobienia nawyku aktywnego spędzania czasu prowadzimy we wszystkich grupach codzienne poranne zabawy ruchowe oraz systematyczne ćwiczenia gimnastyczne wynikające z miesięcznych planów pracy dydaktyczno-wychowawczej. Ciekawą inicjatywą okazały się również organizowane co miesiąc Dni Wzmożonej Aktywności Ruchowej, np. Dzień Zabaw z Piłką, Dzień Zręczności, Dzień Przeciwko Siedzącemu Trybowi Życia, Dzień Prawidłowej Postawy Ciała. Bogata baza dydaktyczna placówki, systematycznie wzbogacana o nowe sprzęty i przybory sportowe, uatrakcyjnia prowadzone zajęcia oraz zachęca dzieci do samodzielnej aktywności ruchowej. Szczególnym powodzeniem cieszy się u dzieci utworzona w ramach działań Szkoły Promującej Zdrowie mini siłownia, zwłaszcza bieżnia i rowerek treningowy.

Ćwiczenia gimnastyczne oraz zabawy ruchowe prowadzone są zarówno w budynku przedszkola jak i w przestronnym ogrodzie. Duży teren zielony wokół placówki umożliwił współorganizację i rozegranie międzyprzedszkolnych Mistrzostw Lublina w Piłce Nożnej Przedszkolaków oraz Pikniku Rodzinnego, którego ważnym aspektem były konkurencje sportowe i zabawy ruchowe dla dzieci i ich rodziców.

Poszerzając współpracę z innymi przedszkolami uczestniczymy w licznych miedzyprzedszkolnych zawodach, konkursach i przeglądach związanych z aktywnością ruchową, np. Lekkoatletyka dla każdego przedszkolaka, Spartakiada Sportowa, Zostaw dzisiaj auto w domu, Moja rodzina jest aktywna.

W codziennej pracy dokładamy wszelkich starań, aby dzieci jak najwięcej czasu spędzały na świeżym powietrzu. Organizujemy wycieczki piesze, np. do wąwozu, nad rzekę, do Starego Gaju oraz spacery, zarówno po najbliższej okolicy przedszkola jak i w ciekawych miejscach (Stare Miasto, Skansen, Ogród Botaniczny).

W celu rozbudzania zainteresowań dzieci sportem organizujemy spotkania z fachowcami w danej dziedzinie (instruktor karate, instruktor piłki nożnej) oraz zwiedzamy obiekty sportowe: Arenę Lublin, Muzeum Sportu, salę gimnastyczną SP nr 28 w Lublinie.

Staramy się uświadamiać dzieciom, że wolny czas można spędzać aktywnie na wiele sposobów. Rozwijajmy pasje i zainteresowania przedszkolaków poprzez utworzenie kółek tańca: nowoczesnego i ludowego oraz poszerzenie oferty zajęć dodatkowych organizowanych na terenie przedszkola o zajęcia karate.

Dokładamy wszelkich starań, aby organizowane przez nas zajęcia ruchowe były jak najbardziej atrakcyjne. W tym celu poszerzamy swoje kompetencje w tym zakresie poprzez udział w szkoleniach i warsztatach (Zabawy ruchowe z poduszkami, Zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci w wieku przedszkolnym z elementami logorytmiki). Jedna z nauczycielek podjęła studia podyplomowe „Gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna z rytmiką” czego efektem było opracowanie autorskiego programu „Mali sportowcy – program profilaktyki wad postawy i stóp dla dzieci w wieku przedszkolnym”, który jest realizowany w czterech grupach. Na podstawie wspomnianego programu zostały opracowane zestawy ćwiczeń domowych zapobiegających płaskostopiu u dzieci. Zostały one przekazane rodzicom oraz zamieszczone na stronie internetowej przedszkola.

W celu przypomnienia rodzicom znaczenia ruchu dla zdrowia dzieci zorganizowane zostało spotkanie z lekarzem na temat promowania zachowań prozdrowotnych poprzez aktywność ruchową. Prowadzimy również ruchowe zajęcia otwarte, w których rodzice aktywnie uczestniczą. Zachęcamy w ten sposób do zaangażowania się w podjętą inicjatywę „Ćwicz z mamą, ćwicz z tatą – będziesz zdrowszy za to!”, która polega na prowadzeniu przez rodzica zabaw ruchowych lub ćwiczeń gimnastycznych z grupą przedszkolaków. Dla dzieci jest to duża atrakcja, co uwidacznia się w ich wypowiedziach: „Ćwiczenia z rodzicami są super, bo oni tak śmiesznie do nas mówią, inaczej niż pani. Pokazują nam fajne ćwiczenia i zawsze można trochę pobiegać.” (Kacper, 6 lat)

Zachętą do wspólnego, aktywnego spędzania czasu, jest również wyznaczenie miejsca na hulajnogi i rowery, na których dzieci i rodzice  przyjeżdżają do przedszkola.

Działania, podejmowane w ramach przygotowań do wstąpienia do Miejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie odniosły oczekiwany rezultat. Rządne ruchu dzieci chętniej biorą udział w zajęciach a jednocześnie autorytet rodziców i nauczycieli korzystnie wpływa na kształtowanie prawidłowych nawyków ruchowych dzieci.

Monika Łukasiewicz-Jeżyna

Monika Ostrzyżek