MALI RATOWNICY

Wpis dodał(a) Maria Klimczak

Dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 52 w Katowicach potrafią udzielić pierwszej pomocy, odpowiednio zareagować w sytuacji zagrożenia. W tym roku szkolnym już trzy razy miały możliwość spotkania się z ratownikami medycznymi i to nie tylko w przedszkolu. Najstarsi przedszkolacy w marcu uczestniczyli w spotkaniu edukacyjnym „Mały ratownik”, które odbyło się w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym w ramach programu „Bezpieczny Maluch”, pilotowanym przez Komendę Miejską w Katowicach. W tej wycieczce brał udział jak zawsze nasz przedszkolny „Sznupek”, czyli policyjna maskotka. Dzieci miały możliwość obejrzenia umundurowania ratownika medycznego, zapoznania się z charakterem jego pracy, utrwalenia numerów alarmowych: 112, 999, przećwiczenia sposobu wzywania pomocy. Ratownicy wskazali dzieciom różne sytuacje zagrożenia życia i zdrowia oraz ścieżkę postępowania (rozpoznanie osoby nieprzytomnej, ocena oddechu, odwrócenie osoby leżącej na ziemi - z brzucha na plecy, ułożenie osoby w pozycji bocznej ustalonej). Dzieci uczestniczyły w dokładnym pokazie. Po demonstracji i wspólnym ćwiczeniu z ratownikami, dobrały się w pary i przećwiczyły te pozycje i postępowanie na sobie - pod okiem i kontrolą wyspecjalizowanego zespołu. Nasi przedszkolacy zdali egzamin na szóstkę. W nagrodę wszyscy mogli zobaczyć i zwiedzić ambulans oraz jego wyposażenie - omówiony został sprzęt, którym dysponuje zespół ratowniczy. Każdy mógł również usiąść za kierownicą ambulansu. Na pożegnanie wykonaliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.

od Maria Klimczak

do Maria Klimczak