Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

ZAJĘCIA DODATKOWE "SZACHY"


Wpis dodał(a) Małgorzata Pupka
ponad 5 lat temu, wyświetleń 425


Wpis został sprawdzony przez moderatora

„Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni.” to słowa Paula Morphyego, nieoficjalnego szachowego mistrza świata w latach 1858 – 1884.

Szachy odgrywają istotną rolę w nabywaniu i kształtowaniu wielu umiejętności wykorzystywanych przez człowieka w ciągu całego życia. Rozpoczęcie nauki gry w szachy już w przedszkolu wpływa wszechstronnie na rozwój dzieci. Dzieci uczące się grać w szachy dostrzegają w nich przede wszystkim rozrywkę, nie zdając sobie sprawy, że bawiąc się drewnianymi figurkami, uczą się i doskonalą swoje umysły. Zajęcia dodatkowe "Szachy" realizowane w grupie  6-latków "Pszczółki" są skierowane do wszystkich chętnych dzieci z tej grupy. Nie są to dzieci wyselekcjonowane ze względu na swoje zdolności. Celem tych zajęć nie jest szybkie wytrenowanie mistrzów, a jedynie nauczenie możliwie jak największej ilości dzieci gry w szachy. Dają on jednak podstawy dla dalszego doskonalenia gry, a przede wszystkim wpływają na rozwój psychiczny i intelektualny dziecka w wielu płaszczyznach.

Jakie korzyści płyną z nauki gry w szachy?

  • Rozwój zainteresowań – dziecko poznaje nową dyscyplinę, której istotą jest samodzielne, logiczne rozu­mowanie.
  • Pobudzenie kreatywności - gra wymaga szybkiego myślenia i dostosowywania się do nowo powstałych warunków, ponieważ przeciwnik ciągle zmienia ustawienie.
  • Doskonalenie logicznego myślenia i wyobraźni przestrzennej - dziecko musi przewidzieć, co może być konsekwencją jego ruchu i wyobrazić sobie, jak może zachować się przeciwnik (szachy kształcą kompetencje matematyczne).
  • Rozwijanie pamięci - należy zapamiętać ustawienie figur na szachownicy, ich ruchy i reguły gry.
  •  Rozwijanie uwagi - gra uspokaja i pozwala zachować równowagę w świecie przesyconym elektroniką.
  • Kształcenie nawyku dyscypliny- należy przestrzegać pewnych określonych zasad i reguł,
  • Rozwój pozytywnych sfer osobowości – szachy wykształcają poczucie obiektywizmu, uznawanie innych ludzi, uczą tolerancji i reakcji na niepowodzenia, wymagają rywalizacji w postawie fair-play.

 

Warto podkreślić, że GRA W SZACHY, nazywane królewską grą, może być doskonałą okazją do rodzinnych spotkań. Trudno znaleźć drugą taką grę, w której niezależnie od wieku możemy rywalizować jak równy z równym. W szachach nie ma absolutnie żadnych ograniczeń. Rodzic z dzieckiem przy szachownicy? A może pojedynek pokoleń: dziadkowie stają do boju z wnukami? Dzieci to uwielbiają, a przy tym, nawet nie wiedząc o tym, tak bardzo się rozwijają.


Zobacz wszystkie wpisy
od Małgorzata Pupka



Wyślij wiadomość
do Małgorzata Pupka

Scenariusze zajęć


Szukasz scenariuszy zajęć na różne okazje? Sprawdź naszą bazę gotowych scenariuszy.

bliżej MAX nowość

Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl 


Komentarze

Wyślij wiadomość do Małgorzata Pupka

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
16. edycja FORUM | Kraków | 25-26 kwietnia 2024 zapisz się