Społeczność BLIŻEJ PRZEDSZKOLA

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

ZAJĘCIA DODATKOWE "SZACHY"


Wpis dodał(a) Małgorzata Pupka 2 miesiące temu, wyświetleń 44


Wpis został sprawdzony przez moderatora

„Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni.” to słowa Paula Morphyego, nieoficjalnego szachowego mistrza świata w latach 1858 – 1884.

Szachy odgrywają istotną rolę w nabywaniu i kształtowaniu wielu umiejętności wykorzystywanych przez człowieka w ciągu całego życia. Rozpoczęcie nauki gry w szachy już w przedszkolu wpływa wszechstronnie na rozwój dzieci. Dzieci uczące się grać w szachy dostrzegają w nich przede wszystkim rozrywkę, nie zdając sobie sprawy, że bawiąc się drewnianymi figurkami, uczą się i doskonalą swoje umysły. Zajęcia dodatkowe "Szachy" realizowane w grupie  6-latków "Pszczółki" są skierowane do wszystkich chętnych dzieci z tej grupy. Nie są to dzieci wyselekcjonowane ze względu na swoje zdolności. Celem tych zajęć nie jest szybkie wytrenowanie mistrzów, a jedynie nauczenie możliwie jak największej ilości dzieci gry w szachy. Dają on jednak podstawy dla dalszego doskonalenia gry, a przede wszystkim wpływają na rozwój psychiczny i intelektualny dziecka w wielu płaszczyznach.

Jakie korzyści płyną z nauki gry w szachy?

  • Rozwój zainteresowań – dziecko poznaje nową dyscyplinę, której istotą jest samodzielne, logiczne rozu­mowanie.
  • Pobudzenie kreatywności - gra wymaga szybkiego myślenia i dostosowywania się do nowo powstałych warunków, ponieważ przeciwnik ciągle zmienia ustawienie.
  • Doskonalenie logicznego myślenia i wyobraźni przestrzennej - dziecko musi przewidzieć, co może być konsekwencją jego ruchu i wyobrazić sobie, jak może zachować się przeciwnik (szachy kształcą kompetencje matematyczne).
  • Rozwijanie pamięci - należy zapamiętać ustawienie figur na szachownicy, ich ruchy i reguły gry.
  •  Rozwijanie uwagi - gra uspokaja i pozwala zachować równowagę w świecie przesyconym elektroniką.
  • Kształcenie nawyku dyscypliny- należy przestrzegać pewnych określonych zasad i reguł,
  • Rozwój pozytywnych sfer osobowości – szachy wykształcają poczucie obiektywizmu, uznawanie innych ludzi, uczą tolerancji i reakcji na niepowodzenia, wymagają rywalizacji w postawie fair-play.

 

Warto podkreślić, że GRA W SZACHY, nazywane królewską grą, może być doskonałą okazją do rodzinnych spotkań. Trudno znaleźć drugą taką grę, w której niezależnie od wieku możemy rywalizować jak równy z równym. W szachach nie ma absolutnie żadnych ograniczeń. Rodzic z dzieckiem przy szachownicy? A może pojedynek pokoleń: dziadkowie stają do boju z wnukami? Dzieci to uwielbiają, a przy tym, nawet nie wiedząc o tym, tak bardzo się rozwijają.

Komentarze
Wyślij wiadomość do Małgorzata Pupka