100-lecie niepodległości w grupie Biedronki

Wpis dodał(a) Elżbieta Kwiecińska

Realizacja tak poważnej tematyki  dzięki projektowi „Mały miś w świecie wielkiej literatury” okazała się bardzo ciekawa dla naszych maluszków. Autorzy projektu zaproponowali dzieciom formę zajęć opierającą się na wykonywaniu zadań opisanych przez Misia w formie listów. Każdy list od „misia” znaleziony przez dzieci w sali wywoływał ogromną radość. Codziennie wykonywałyśmy zadania, które pozwoliły na wytłumaczenie wychowankom pojęcia „niepodległość”. Dzieci wysłuchały legendy o Lechu, Czechu i Rusie, a dzięki filmikowi poznały symbole Polski. Codziennie słuchaliśmy hymnu, aby nauczyć się chociaż jednej  zwrotki na uroczystość. Biedronki, bo tak nazywa się nasza grupa tworzyły mapę Polski,  przyklejając obrazki, które kojarzą się z naszym krajem. Plakat ozdobiliśmy barwami narodowymi i umieściliśmy go na gazetce dla rodziców. Dzieci wykonały także biało - czerwone flagi, a jedna z mam uszyła nam kokardy narodowe. Rodzice włączyli się również  w zorganizowanie kącika patriotycznego.

Codziennie chodziliśmy na spacery po Szubinie i poznawaliśmy miejsca związane z historią naszego miasteczka. Zabawy typu „Wiem, jak się nazywam i gdzie mieszkam” pozwoliły naszym maluszkom utrwalać  znajomość własnego adresu i poznać adres przedszkola.

Po kilkunastu dniach przygotowań: słuchania opowieści, wierszy, piosenek, oglądania ilustracji, wykonywania zadań plastycznych nastąpił ten najważniejszy dzień - 9.11.2018 – uroczystość przedszkolna. Dzieci w odświętnych strojach - białe bluzeczki/koszule oraz ciemne spódniczki/ciemne spodnie, przypięte kokardy i chorągiewki w ręku. Włączyliśmy się aktywnie w obchody święta niepodległości prezentując inscenizację, a o godzinie 11:11 wzięliśmy  udział w wydarzeniu MEN: biciu rekordu Guinessa w śpiewaniu Hymnu.

I udało się! Przedszkolaki pokazały radość!

od Elżbieta Kwiecińska

do Elżbieta Kwiecińska