Scenariusz zajęć 3 latki ,,Zabawy z bałwankiem"- dwujęzyczność

Scenariusz zajęcia koleżeńskiego przeprowadzony dn. 23.01.2019 r.
Temat zajęcia: ,,Zabawy z bałwankiem".
Grupa wiekowa: 3 latki
Cel ogólny:
- stwarzanie możliwości osłuchania dziecka z brzmieniem j. angielskiego
Cele szczegółowe: dziecko
- tańczy do piosenki puszczonej w j. angielskim
- naśladuje ruchem słowa: up, dawn, raund, walk, run
- nazywa w j. angielskim niektóre części ciała: oczy, nos, usta, ręce
Środki dydaktyczne: ilustracje do opowiadania: chłopiec, dziewczynka, bałwanek; obręcze, sylweta bałwanka, brakujące elementy bałwanka, karty pracy: naklejony bałwanek, brakujące elementy, kleje, piosenka z pakietu ,,Baby beatles ,,Dance", ,,Zoom song"
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie zgromadzonych gości.
2. Zabawa na powitanie przy piosence ,,Witam dziś w przedszkolu wszystkich..."
3. Słuchanie opowiadania o bałwanku zilustrowanego obrazkami.
,,Bałwanek"
Na podwórku stał bałwanek. Wyglądał tak samo jak inne śniegowe ludki, ale dla dzieci, które go ulepiły, był najpiękniejszy na świecie. Wieczorem bałwanka odwiedziła Gwiazdeczka, śniegowa księżniczka. Tak bardzo spodobały jej się zabawy dzieci z bałwankiem, że postanowiła go ożywić . Pomachała swoją magiczną różdżką i zniknęła.
-Mogę ruszać łapką - zauważył zdziwiony bałwanek. -O, i nóżkami też? Hurra, mogę sobą poruszać!- ucieszył się i zaczął tańczyć, zostawiając na śniegu bałwankowe ślady.
Zabawa ruchowa do piosenki ,,Dance" (pakiet ,,Baby beatles")- naśladowanie zwrotów: up, dawn, raund
I tak tańczył całą noc! Rankiem dzieci przybiegły do śniegowego przyjaciela. Bałwanek stał wprawdzie nieruchomo, ale w zupełnie innym miejscu niż wczoraj, był schowany za drzewem, co dzieci od razu zauważyły . Dokładnie obejrzały ślady zostawione na śniegu.
-Ktoś chciał nam zabrać bałwanka?- stwierdził chłopiec
-A poco komu bałwanek?- odparła dziewczynka
-Nie ma na świecie lepszego bałwanka niż nasz!- krzyknęły dzieci, a bałwanek zaczął się śmiać .
-Jesteście kochani! I nie ma lepszych przyjaciół od was- Powiedział i zaczął tańczyć na śniegu, a po chwili zdziwione dzieci tańczyły razem z nim.
Pytania do dzieci:
1. Kogo ulepiły dzieci? (bałwanka- snowman)
2. Kto ożywił bałwanka? (gwiazdeczka- star)
3. Gdzie przed dziećmi schował się bałwanek? ( tree)
2. Burza mózgów ,,Czego bałwanek może się bać?"
- słońca (sun)
- deszczu (rain)
Dlaczego?
- może się roztopić
3. Zabawa do piosenki ,,Zoom song"
- walk- dzieci spacerują
- run- dzieci biegają na paluszkach trzymając nad głową obręcze
4. Dopasowywanie do sylwety bałwanka brakujących elementów
- nos (nose)
- oczy (eyes)
- usta (mouth)
- ręce (hands)
- guziki (buttons)
- kapelusz (hat)
- szalik (scarf)
(powtarzanie zwrotów w j.angielskim)
5. Karty pracy ,,Bałwanek"- naklejanie brakujących elementów bałwanka do sylwety bałwanka
- wystawka prac w kąciku dla rodziców
Scenariusz opracowała
i przeprowadziła nauczycielka
mgr Monika Prośniak